Zajlik a munka. A brassói repülőtér terminálja már kezdi elnyerni végső formáját
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Iparkodnak a Brassó megyei hatóságok, hogy még idén működőképes legyen a Brassó–Vidombák repülőtér.
2021. január 29., 14:432021. január 29., 14:43
„Az utolsó részleteket tervezik, az év végéig minden szempontból működőképes repülőteret szeretnénk” – jelentette ki Adrian Veştea. Az építtető Brassó Megyei Tanács elnöke a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében és a közösségi oldalán úgy fogalmazott, a Brassó–Vidombák repülőtér összetett és átfogó projekt. Átvették az építkezést, és menet közben folyamatosan fejlesztették, hogy minden igényt és funkciót biztosítani tudjanak.
Annak érdekében, hogy az év végéig a légikikötő minden szempontból működőképes legyen,
– ígéri az önkormányzat vezetője. Szavai szerint a kivitelező csapat az építkezés során jelezte, hogy a már megtervezett létesítmények mellé újabbakra is szükség van, hogy az országos érdekeltségű stratégiai létesítmény betöltse a szerepét. Így kiírtak és le is bonyolítottak egy újabb közbeszerzést a melléképületek és kapcsolódó infrastruktúra megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére.
Ennek a licitre kiírt értéke 2,3 millió lej, végül a Pencraft–Mihul cégtársulás 1,975 millió lejért vállalta a munkát, a tanulmányt a szerződéskötés után 45 nappal kell átadja a megrendelő önkormányzatnak.
Ugyanakkor elkészül a tanulmány egy 30 ezer négyzetméteres térrendezésre, amely az utasterminál és gépkocsiparkoló melletti zöldövezetet is tartalmazza.
Mint ismeretes, Romániában az elmúlt negyven évben nem építettek új repülőteret, a bukaresti kormányok részéről évekig nem volt nyitás arra, hogy a brassói projektet támogassák. Két évvel ezelőtt „tört meg a jég”, az akkori kormány 23,7 millió lejjel támogatta a brassói légikikötő építését, majd tavaly újabb 50 millió lejt különítettek el erre a célra.
Amint az építkezést befejezik, még be kell szerezni a szükséges engedélyeket, mielőtt az első repülőgépek leszállhatnak. A tervek szerint a repülőteret koncesszióba adják, a számítások szerint évi egymillió utast szolgál majd ki.
A repülőtéren ezer új munkahely létesül, de közvetve ez összesen mintegy hétezer munkahelyet generál. Legutóbb a Világbank végzett egy felmérést a Brassó megyeiek prioritásairól, és abból arra derült fény, hogy a legfontosabbnak a repülőtér megépítését tartják, a lakosság 90 százaléka számára a légikikötő az elsőrendű nagyberuházás.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!