Zajlik a munka. A brassói repülőtér terminálja már kezdi elnyerni végső formáját
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Iparkodnak a Brassó megyei hatóságok, hogy még idén működőképes legyen a Brassó–Vidombák repülőtér.
2021. január 29., 14:432021. január 29., 14:43
„Az utolsó részleteket tervezik, az év végéig minden szempontból működőképes repülőteret szeretnénk” – jelentette ki Adrian Veştea. Az építtető Brassó Megyei Tanács elnöke a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében és a közösségi oldalán úgy fogalmazott, a Brassó–Vidombák repülőtér összetett és átfogó projekt. Átvették az építkezést, és menet közben folyamatosan fejlesztették, hogy minden igényt és funkciót biztosítani tudjanak.
Annak érdekében, hogy az év végéig a légikikötő minden szempontból működőképes legyen,
– ígéri az önkormányzat vezetője. Szavai szerint a kivitelező csapat az építkezés során jelezte, hogy a már megtervezett létesítmények mellé újabbakra is szükség van, hogy az országos érdekeltségű stratégiai létesítmény betöltse a szerepét. Így kiírtak és le is bonyolítottak egy újabb közbeszerzést a melléképületek és kapcsolódó infrastruktúra megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére.
Ennek a licitre kiírt értéke 2,3 millió lej, végül a Pencraft–Mihul cégtársulás 1,975 millió lejért vállalta a munkát, a tanulmányt a szerződéskötés után 45 nappal kell átadja a megrendelő önkormányzatnak.
Ugyanakkor elkészül a tanulmány egy 30 ezer négyzetméteres térrendezésre, amely az utasterminál és gépkocsiparkoló melletti zöldövezetet is tartalmazza.
Mint ismeretes, Romániában az elmúlt negyven évben nem építettek új repülőteret, a bukaresti kormányok részéről évekig nem volt nyitás arra, hogy a brassói projektet támogassák. Két évvel ezelőtt „tört meg a jég”, az akkori kormány 23,7 millió lejjel támogatta a brassói légikikötő építését, majd tavaly újabb 50 millió lejt különítettek el erre a célra.
Amint az építkezést befejezik, még be kell szerezni a szükséges engedélyeket, mielőtt az első repülőgépek leszállhatnak. A tervek szerint a repülőteret koncesszióba adják, a számítások szerint évi egymillió utast szolgál majd ki.
A repülőtéren ezer új munkahely létesül, de közvetve ez összesen mintegy hétezer munkahelyet generál. Legutóbb a Világbank végzett egy felmérést a Brassó megyeiek prioritásairól, és abból arra derült fény, hogy a legfontosabbnak a repülőtér megépítését tartják, a lakosság 90 százaléka számára a légikikötő az elsőrendű nagyberuházás.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!