Fotó: Veres Nándor
Az Országos Biztosítók és Viszontbiztosítók Szövetsége (UNSAR) és a Romániai Gépjárműbiztosítók Szövetsége (BAAR) meglepetéssel vette tudomásul a kormányhatározat-tervezetet, amely 6 hónapos időtartamra maximálja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) kötvényeinek díját.
2022. február 19., 17:292022. február 19., 17:29
2022. február 19., 17:352022. február 19., 17:35
A két szervezet az Agerpres hírügynökségnek péntek este elküldött közleményében arra figyelmeztet, hogy a néhány évvel ezelőtt hozott hasonló intézkedések közép- és hosszú távon teljesen hatástalannak bizonyultak.
– olvasható a közleményben. A szakma folyamatosan felhívta a figyelmet ezekre a dolgokra, és jelentős erőfeszítéseket tett, konkrét javaslatokkal állt elő a biztosítási ágazat szabályozási keretének javítása érdekében, az állampolgárok, a gazdaság és a társadalom javára – állítják.
Emellett a két biztosítói szövetség többször felhívta a figyelmet arra, hogy Románia „bajnok” a közúti balesetek gyakoriságát tekintve, Románia e tekintetben vezető helyet foglal el Európában. „Mind a balesetek gyakorisága, mind más speciális mutatók, mint például az egy káreseményre jutó átlagos kárkifizetési érték – amely folyamatosan növekszik – hozzájárulnak a gépjármű-felelősségbiztosítás árához. Árait pedig a törvény értelmében össze kell kapcsolni a biztosítótársaságok által fizetett, egyre növekvő kártérítésekkel – mivel a kártérítéseket a biztosítási díjakból álló alapból fizetik ki. A Pénzügyi Felügyelet (ASF) által közzétett legfrissebb adatokból azonban az derül ki, hogy
– nyomatékosítják a közleményben. Az idézett forrás szerint a biztosítás egyik alapelve, hogy a biztosítók az általuk vállalt kockázatoknak megfelelően egyénileg határozzák meg a díjakat, illetve a kockázatot megosztják a biztosítottak között. Ezen mechanizmusok kiegyensúlyozatlansága hatással lehet a biztosítótársaságok fizetőképességére és arra, hogy képesek legyenek betölteni legfontosabb szerepüket, azaz kártérítést fizetni a közúti balesetek áldozatainak.
„A biztosítási ágazatnak stabilitásra és kiszámíthatóságra van szüksége ahhoz, hogy más befektetőket is arra ösztönözzön, hogy befektessenek Romániában.
– állítják a két szervezet képviselői. Véleményük szerint a prioritás az, hogy javítsák ki a gépjármű-felelősségbiztosításról szóló törvényben a korábbi módosítások révén keletkezett hibákat, amelyek a Románia elleni kötelezettségszegési eljárás elindításához vezettek az Európai Unió részéről, és amelyek akadályozzák a biztosítókat azon szabadságukban, hogy saját értékesítési politikájukról és stratégiájukról döntsenek. A biztosítási ágazat most is, mint eddig mindig, készen áll tárgyalóasztalhoz ülni, és megkeresni a megfelelő megoldásokat – szögezik még le a közleményben.
Amint arról beszámoltunk, a pénzügyminisztérium pénteken honlapján közvitára bocsátotta a kormányhatározat-tervezetet, amely 6 hónapra megszabná a maximális árakat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) kötvényeire.
Pénteken közvitára bocsátják a jogszabály-tervezetet, amely 6 hónapra megszabná a maximális árakat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) kötvényeire, jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
szóljon hozzá!