A burgonya ára csaknem 40 százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor
Fotó: Haáz Vince
Kétszámjegyűre gyorsult márciusban az éves inflációs ráta Romániában: a februári 8,53 százalék után az idei év harmadik hónapjában 10,2 százalékos pénzromlást mértek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból. A földgáz, az üzemanyag, a burgonya és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
2022. április 12., 11:152022. április 12., 11:15
2022. április 12., 12:292022. április 12., 12:29
A legfrissebb adatok szerint márciusban az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, az év elejéhez mérten 4 százalékos a növekedés.
Tavaly márciushoz képest a legnagyobb mértékben, 11,2 százalékkal az élelmiszerek drágultak, a nem élelmiszer jellegű termékek ára 10,86 százalékkal, a szolgáltatások díjszabása 6,53 százalékkal nőtt.
áruk 36,5, illetve 32,33 százalékkal volt magasabb a múlt hónapban, mint az előző év azonos időszakában. Nem sokkal maradt le a kukoricaliszt (+24,35%) és fehérliszt (21,47%) sem.
A hőenergia ára eközben 20,99 százalékkal nőtt.
A kedden közölt adatok szerint a villamos energia ára 7,64 százalékkal csökkent az említett időszakban (a 2021/118-as sürgősségi rendeletbe foglalt intézkedések következtében) – ez különbön az egyetlen vizsgált termék, aminek az ára csökkenést mutat tavaly márciushoz képest.
A szolgáltatásoknál kisebb mértékű volt az áremelkedés, a víz- és csatornadíj, illetve a köztisztaság terén viszont 14,68 százalékos drágulást regisztráltak.
Egy hónap alatt átlagban 1,86 százalékkal drágultak meg a nem élelmiszer jellegű termékek, árcsökkenést nem regisztráltak ebben a kategóriában sem.
Havi szinten átlagosan 0,67 százalékkal drágultak a szolgáltatások. A legnagyobb mértékben, 3,58 százalékkal, a közúti szállítás díja nőtt egy hónap alatt, míg a víz- és csatornázási díjak 2,01 százalékkal drágultak. A légi szállítás díja 7,04 százalékkal csökkent egy hónap alatt.
Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank február közepén jelentősen emelte az idei inflációs előrejelzését: az idei év végén 9,6 százalékos fogyasztói árindexre számítanak a korábban közölt 5,9 százalék helyett. Ez a prognózis azzal számolt, hogy az első negyedév végén 8 százalék lesz az infláció, és csak a második és harmadik negyedévre prognosztizáltak kétszámjegyű fogyasztói árindexet, ez viszont már az első negyedév végén bekövetkezett. A bukaresti központi pénzintézet április elején 50 bázisponttal, 3 százalékra emelte az alapkamatot.
Miközben a mezőgazdaság és az élelmiszeripar Európa-szerte minden eddiginél nagyobb figyelmet kap a kormányok részéről, Bukarestből csak ígéretek érkeznek a gazdák számára.
A FAO élelmiszerár-indexe márciusban a februári 141,4 pontos rekordhoz képest további 12,6 százalékos emelkedéssel 159,3 ponton új rekordot ért el – jelentette pénteken a párizsi székhelyű Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet.
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
szóljon hozzá!