A burgonya ára csaknem 40 százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor
Fotó: Haáz Vince
Kétszámjegyűre gyorsult márciusban az éves inflációs ráta Romániában: a februári 8,53 százalék után az idei év harmadik hónapjában 10,2 százalékos pénzromlást mértek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból. A földgáz, az üzemanyag, a burgonya és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
2022. április 12., 11:152022. április 12., 11:15
2022. április 12., 12:292022. április 12., 12:29
A legfrissebb adatok szerint márciusban az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, az év elejéhez mérten 4 százalékos a növekedés.
Tavaly márciushoz képest a legnagyobb mértékben, 11,2 százalékkal az élelmiszerek drágultak, a nem élelmiszer jellegű termékek ára 10,86 százalékkal, a szolgáltatások díjszabása 6,53 százalékkal nőtt.
áruk 36,5, illetve 32,33 százalékkal volt magasabb a múlt hónapban, mint az előző év azonos időszakában. Nem sokkal maradt le a kukoricaliszt (+24,35%) és fehérliszt (21,47%) sem.
A hőenergia ára eközben 20,99 százalékkal nőtt.
A kedden közölt adatok szerint a villamos energia ára 7,64 százalékkal csökkent az említett időszakban (a 2021/118-as sürgősségi rendeletbe foglalt intézkedések következtében) – ez különbön az egyetlen vizsgált termék, aminek az ára csökkenést mutat tavaly márciushoz képest.
A szolgáltatásoknál kisebb mértékű volt az áremelkedés, a víz- és csatornadíj, illetve a köztisztaság terén viszont 14,68 százalékos drágulást regisztráltak.
Egy hónap alatt átlagban 1,86 százalékkal drágultak meg a nem élelmiszer jellegű termékek, árcsökkenést nem regisztráltak ebben a kategóriában sem.
Havi szinten átlagosan 0,67 százalékkal drágultak a szolgáltatások. A legnagyobb mértékben, 3,58 százalékkal, a közúti szállítás díja nőtt egy hónap alatt, míg a víz- és csatornázási díjak 2,01 százalékkal drágultak. A légi szállítás díja 7,04 százalékkal csökkent egy hónap alatt.
Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank február közepén jelentősen emelte az idei inflációs előrejelzését: az idei év végén 9,6 százalékos fogyasztói árindexre számítanak a korábban közölt 5,9 százalék helyett. Ez a prognózis azzal számolt, hogy az első negyedév végén 8 százalék lesz az infláció, és csak a második és harmadik negyedévre prognosztizáltak kétszámjegyű fogyasztói árindexet, ez viszont már az első negyedév végén bekövetkezett. A bukaresti központi pénzintézet április elején 50 bázisponttal, 3 százalékra emelte az alapkamatot.
Miközben a mezőgazdaság és az élelmiszeripar Európa-szerte minden eddiginél nagyobb figyelmet kap a kormányok részéről, Bukarestből csak ígéretek érkeznek a gazdák számára.
A FAO élelmiszerár-indexe márciusban a februári 141,4 pontos rekordhoz képest további 12,6 százalékos emelkedéssel 159,3 ponton új rekordot ért el – jelentette pénteken a párizsi székhelyű Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!