Fotó: Pixabay
Az Európai Unióban a májusi 2,7 százalékról júniusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal Belgiumban volt a legmagasabb az inflációs ráta, miután öt egymást követő hónapon át Románia volt ebben a helyzetben – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
2024. július 17., 15:512024. július 17., 15:51
Júniusban a legalacsonyabb éves inflációs rátával rendelkező uniós országok Finnország (0,5 százalék), Olaszország (0,9 százalék) és Litvánia (1 százalék) voltak, a legmagasabb inflációt pedig Belgium (5,4 százalék), Románia (5,3 százalék), Spanyolország és Magyarország (egyaránt 3,6 százalék) regisztrálta.
Az euróövezetben az éves inflációs ráta a májusi 2,6 százalékról júniusban 2,5 százalékra mérséklődött. Az áremelkedés üteme a szolgáltatások esetében továbbra is magas (júniusban 1,84 százalékpont volt), ezt követi az élelmiszerek, az alkoholtartalmú italok és a cigaretta kategóriája (0,48 százalékpont), az ipari termékek (0,77 százalékpont) és az energia (0,02 százalékpont).
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok arra is rávilágítanak, hogy az energia és az élelmiszerek nélkül számolt fogyasztói árindex, a maginfláció a májusi 2,9 százalékról 2,8 százalékra csökkent júniusban. Egy másik mutató, amely az energia- és élelmiszerárak mellett a cigaretta- és alkoholárakat is kizárja, a májusi 2,9 százalékon stagnált júniusban.
A májusi 5,12 százalékról júniusban 4,94 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Amint arról korábban írtunk, az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábban arról számolt be, hogy
Az élelmiszerek ára 1,10 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékeké 6,28 százalékkal nőtt, a szolgáltatások díja pedig 8,81 százalékkal emelkedett. A harmonizált fogyasztói árindex 2024 júniusában májushoz képest 100,06 százalék volt. A harmonizált fogyasztói árindex (HICP) alapján számított éves inflációs ráta 2024 júniusában 2023 júniusához képest 5,3 százalék volt. A fogyasztói árak változásának átlagos mértéke az elmúlt 12 hónapban (2023 júliusa és 2024 júniusa között) az előző 12 hónaphoz (2022 júliusa és 2023 júniusa között) képest a HICP alapján 7,3 százalék volt.
Mint ismeretes, februárban Mugur Isărescu jegybankelnök bejelentette, hogy a BNR a novemberi 4,8 százalékról 4,7 százalékra csökkentette az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és arra számít, hogy a pénzromlás 2025 végére 3,5 százalékra mérséklődik.
Az infláció és a tisztességtelen verseny jelentik idén a legfőbb problémákat a romániai vállalkozói szféra számára – jelentette ki kedden Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
szóljon hozzá!