Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az infláció és a tisztességtelen verseny jelentik idén a legfőbb problémákat a romániai vállalkozói szféra számára – jelentette ki kedden Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke.
2024. július 16., 13:352024. július 16., 13:35
2024. július 16., 15:212024. július 16., 15:21
A romániai kkv-k fehér könyve elnevezésű, évente elkészített elemzést ismertető rendezvényen Jianu rámutatott,
A második helyen a tisztességtelen verseny, azaz a szürke gazdaság áll.
„Meg kell találni a megfelelő mechanizmusokat a tisztességtelen verseny leküzdésére, amely a kormány számára alacsonyabb adóbevételeket eredményez, a vállalkozók pedig nem tudnak lépést tartani az ilyen árakkal” – idézte a vállalkozói szövetség elnökét az Agerpres hírügynökség. Jianu hozzátette,
A vállalkozó beszámolt arról is, hogy idén tízből csaknem hét vállalkozónak szándékában áll európai uniós alapokra pályázni, míg tavaly tízből öten nyilatkozták ezt.
A májusi 5,12 százalékról júniusban 4,94 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az eseményen jelen volt Marcel Ciolacu miniszterelnök is, aki felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy Romániának négy évnyi építkezésre, politikai stabilitásra, többéves költségvetésre, valamint kiszámítható és középtávon nem módosuló jogszabályokra van szüksége.
„Abból világosan látszani fog majd, hogy milyen irányba tart az ország és milyen perspektívái vannak” – fogalmazott. Hozzátette: „a kormány hatékony intézkedéseinek köszönhetően csökkent az infláció, az adóelkerülés azonban továbbra is sok gondot okoz”. Szerinte a problémát modern eszközök, például a mesterséges intelligenciát alkalmazó kockázatelemzések segítségével lehet kezelni.
„Egyesek áfaemelést emlegetnek, de ez teljesen kizárt. (...) Románia nem engedheti meg magának, hogy jövőre nőjenek az adók. Folytatni kell az adóügyi reformot, de továbbra is a kivételekre kell fókuszálni. (...) Meglátásom szerint európai szinten nálunk lesz a legnagyobb a gazdasági növekedés” – szögezte le Marcel Ciolacu.
A következő hét évben Románia évi 0,74 százalékkal fogja csökkenteni a költségvetési hiányt a GDP 3 százalékára; az erről szóló megállapodást a közeljövőben fogja aláírni a bukaresti kormány az Európai Bizottsággal – nyilatkozta kedden Marcel Ciolacu román miniszterelnök. „Az, hogy párbeszédet folytattunk az Európai Bizottsággal és aláírjuk a megállapodást, hogy évi 0,74 százalékos csökkentéssel hét év alatt elérjük a 3 százalékos költségvetési hiányt, azt mutatja, senki sem akar adót emelni. Az adócsalás és az áfarés csökkentésén fogunk dolgozni” – idézi Ciolacut az Economedia.ro. A 2024-es költségvetés tervezetében a Ciolacu-kabinet 5 százalékos GDP-arányos deficittel számolt, azonban az Európai Bizottság 6,9 százalékot prognosztizál.
A közelmúltban Marcel Boloș pénzügyminiszter is arról beszélt, hogy a központi költségvetés 6,9 százalékos hiánnyal fogja zárni az évet.
Mint ismeretes, az elmúlt időszakban több független elemző és üzletember is úgy vélte, hogy az év végi parlamenti- és elnökválasztás után a kormány adóemelést fog végrehajtani, ami nélkül elképzelhetetlen a deficit mérséklése. Marcel Boloș állítása szerint az Európai Bizottság két forgatókönyvet ajánlott Romániának a 3 százalékos deficitcél eléréséhez: 2028-as határidőt évi 1,2 százalékos csökkenéssel vagy 2031-es határidőt évi 0,74 százalékos csökkentéssel. Románia 2020 óta túlzottdeficit-eljárás alatt áll.
A CFA Románia szerint márciusban az előző hónaphoz képest 1,4 ponttal csökkent, jelenleg 51,6 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
szóljon hozzá!