Miután tíz hónapig Románia vezette az EU inflációs rangsorát, januárban Magyarország került az élre
Fotó: Haáz Vince
Miután tíz hónapig Románia vezette az EU inflációs rangsorát, januárban Magyarország került az élre – derül ki az Eurostat hétfőn közétett adataiból.
2025. február 24., 19:582025. február 24., 19:58
A friss statisztika szerint az év első hónapjában Magyarországon 5,7 százalékos, Romániában 5,3 százalékos és Horvátországban 5 százalékos volt az infláció.
Az Európai Unió éves inflációja 2025 januárjában 2,8 százalék volt, szemben a 2024. decemberi 2,7 százalékkal. Az euróövezet éves inflációs rátája 2025 januárjában 2,5 százalék volt, szemben a 2024. decemberi 2,4 százalékkal.
A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 3,5 százalékról 3,8 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését.
A múlt év decemberéhez képest az éves infláció nyolc uniós tagállamban csökkent (Romániát is beleértve, 5,5-ről 5,3 százalékra), négyben stagnált, 15 uniós országban pedig emelkedett.
Az idei év folyamán csökkenő pályán marad az éves inflációs ráta, 2026-tól pedig az inflációs célsáv felső határának közelében stabilizálódik – jelentette ki hétfői tájékoztatóján Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke.
Az Eurostat adatai szerint élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció már az ötödik egymást követő hónapban 2,7 százalék maradt.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint Romániában a decemberi 5,14 százalékról januárban 4,95 százalékra csökkent az éves infláció. Az élelmiszerek 4,54 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,60 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 6,54 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az Agerpres emlékeztet, a Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében 2025 végére 3,8 százalékos inflációt vetített előre.
A decemberi 5,14 százalékról januárban 4,95 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
szóljon hozzá!