Isărescu szerint az infláció nyárig 5 százalékot megközelítő szintű lesz
Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres
Az idei év folyamán csökkenő pályán marad az éves inflációs ráta, 2026-tól pedig az inflációs célsáv felső határának közelében stabilizálódik – jelentette ki hétfői tájékoztatóján Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke.
2025. február 17., 15:202025. február 17., 15:20
Mugur Isărescu elmondta, hogy ez a jegybanki prognózis nem számol az Európai Unió és az Egyesült Államok között időközben kialakult feszültségekkel. Közlése szerint az infláció jelenleg enyhén magasabb a korábbi várakozásoknál, de az előrejelzési időszak végéhez közeledve a jelenlegi adatok alapján kedvezően fog alakulni.
Kifejtette, hogy az év első felében nem várható különösebb inflációs nyomás, de több korábbi intézkedés éreztetni fogja hatását.
A decemberi 5,14 százalékról januárban 4,95 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A BNR elnöke az Agerpres hírügynökség szerint hangsúlyozta, hogy Románia nem volt tavaly az infláció bajnoka, ahogyan azt sokan állították, sőt a régió több országánál – Csehországnál, Lengyelországnál és Magyarországnál – jobban állt ezen a téren, de a romániai infláció lassabban csökkent. Hozzátette, hogy
Elmagyarázta azt is, hogy a jegybank a belpolitikai feszültségek miatt nem csökkenti az alapkamatot, másrészt azért sem lazít a monetáris politikán, mert a pénzügyi stabilitást és ehhez kapcsolódóan az árfolyam-stabilitást nagyon fontosnak tartja.
Isărescu beszélt arról is, hogy a jelenlegi koalíciós kormány deficitcsökkentő intézkedései egy ideig kereslethiányt eredményeznek. Fontosnak nevezte, hogy a költségvetési és a monetáris politika együttesen járuljon hozzá a recesszió elkerüléséhez.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
szóljon hozzá!