Isărescu szerint az infláció nyárig 5 százalékot megközelítő szintű lesz
Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres
Az idei év folyamán csökkenő pályán marad az éves inflációs ráta, 2026-tól pedig az inflációs célsáv felső határának közelében stabilizálódik – jelentette ki hétfői tájékoztatóján Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke.
2025. február 17., 15:202025. február 17., 15:20
Mugur Isărescu elmondta, hogy ez a jegybanki prognózis nem számol az Európai Unió és az Egyesült Államok között időközben kialakult feszültségekkel. Közlése szerint az infláció jelenleg enyhén magasabb a korábbi várakozásoknál, de az előrejelzési időszak végéhez közeledve a jelenlegi adatok alapján kedvezően fog alakulni.
Kifejtette, hogy az év első felében nem várható különösebb inflációs nyomás, de több korábbi intézkedés éreztetni fogja hatását.
A decemberi 5,14 százalékról januárban 4,95 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A BNR elnöke az Agerpres hírügynökség szerint hangsúlyozta, hogy Románia nem volt tavaly az infláció bajnoka, ahogyan azt sokan állították, sőt a régió több országánál – Csehországnál, Lengyelországnál és Magyarországnál – jobban állt ezen a téren, de a romániai infláció lassabban csökkent. Hozzátette, hogy
Elmagyarázta azt is, hogy a jegybank a belpolitikai feszültségek miatt nem csökkenti az alapkamatot, másrészt azért sem lazít a monetáris politikán, mert a pénzügyi stabilitást és ehhez kapcsolódóan az árfolyam-stabilitást nagyon fontosnak tartja.
Isărescu beszélt arról is, hogy a jelenlegi koalíciós kormány deficitcsökkentő intézkedései egy ideig kereslethiányt eredményeznek. Fontosnak nevezte, hogy a költségvetési és a monetáris politika együttesen járuljon hozzá a recesszió elkerüléséhez.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
szóljon hozzá!