2012. március 06., 08:522012. március 06., 08:52
A szűk egy év alatt elkészült mezőkovácsházi létesítmény az egyenes fénycsövek, a neoncsövek újrahasznosítását végzi, de később a hagyományos izzókra és az energiatakarékos lámpákra is rááll. „Kétszáz kilogramm per óra teljesítménnyel üzemel, ez körülbelül 1500 darab egyenes fénycső feldolgozását jelenti – nyilatkozta Kovács Béla, az Electro-Coord Nonprofit Kft. világítástechnikai menedzsere. – Éves szinten a négy magyarországi megyében 170–200 tonna fénycső újrafeldolgozását tervezzük, a romániai megyékben egyelőre ennél valamivel kevesebbet.”
„Magyar partnereinkhez hasonlóan logisztikai gyűjtőhálózatunk további bővítését és mintegy 400 új világítástechnikaihulladék-gyűjtő pont létrehozását tervezzük a projektben részt vevő 4 megyében. Célkitűzésünk 27 tonna lámpahulladék begyűjtése a program első évében” – hangsúlyozta Roxana Sunică, a Recolamp marketingmenedzsere.
A fénycsövek igen káros hatással lehetnek környezetünkre – fejtette ki Rácz András, a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkár-helyettese. „El kell kerülni, hogy a vegyesen gyűjtött hulladék közé kerüljön, és a higany, ami gőz formájában van jelen, kiszabaduljon és az atmoszférába jusson” – hangsúlyozta a szakember. A világítástechnikai hulladékok kezelésével foglalkozó budapesti Electro-Coord Nonprofit Kft. és a bukaresti székhelyű Recolamp társaság közös projektje összhangban áll az elektromos és elektronikai hulladékok keletkezésének megelőzésére való törekvéssel.
„Nyolcvan százalék felett hasznosítja az ide bekerülő anyagot, az üvegből üveg lesz, az alumínium újbóli feldolgozásra, a veszélyes anyagok pedig kivonásra kerülnek” – tette hozzá Rácz András.
Magyarország és Románia álláspontja a környezetvédelemről sokáig eltérő volt, de mára ez megváltozott. „Léteznek európai uniós normák, amelyek valamilyen úton-módon közös nevezőre hozzák a gondolkodásmódunkat, tehát tudjuk, hogy mit hogy kell csinálni, és tudjuk együtt csinálni” – nyilatkozta Karácsony Erdei László, a román Környezetvédelmi és Erdőgazdálkodási Minisztérium miniszteri tanácsosa.
Mezőkovácsháza büszke a jó minőségű termőföldjére és ivóvizére, ezért a helyhatóság üdvözli a környezetvédelmi beruházást. „Ez nem az a térség, ahová szívesen jön a működő tőke, tehát minden ilyen típusú beruházást nagyra értékelünk” – mondta érdeklődésünkre Turcsán Zsolt polgármester.
A projekt összértéke 1,6 millió euró, amiből 1,2 millió az Unió vissza nem térítendő támogatása. A költségek magukban foglalják az újrahasznosító üzem felépítését, szállítóeszközök és erőgépek vásárlását, speciális gyűjtőedények gyártását és kihelyezését, továbbá tájékoztató kampányok megszervezését. „Próbáljuk felhívni a lakosság figyelmét, hogy az általunk kihelyezett edényekbe tegyék a fénycsöveket. Ezek megtalálhatók a különböző boltokban, üzletekben, hulladékudvarokban, illetve külön lakossági e-hulladék-begyűjtő akciókat rendezünk” – sorolta Kovács Béla világítástechnikai menedzser.
A múltban Románia és Magyarország egyaránt Németországba szállította a lámpahulladékot újrahasznosításra. Ezzel a környezetvédelmi beruházással jelentős fuvarköltséget takarítanak meg, és csökkenthetők a szállítmányozással járó káros környezeti hatások. Az eljárás kiterjesztése a két ország valamennyi megyéjére a két kormánytól és az Európai Unió következő költségvetési időszakának keretszámaitól függ.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.