A hazai méztermelők egyre nehezebben maradnak talpon az olcsó és rossz minőségű mézimport miatt
Fotó: Makkay József
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület kezdeményezésére 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete nyújtott be közös antidömping panaszt az ázsiai műmézek behozatali korlátozására. A román szakminisztérium által is aláírt kezdeményezés a mesterségesen előállított olcsó kínai mézek veszélyére hívja fel a figyelmet.
2024. július 09., 19:312024. július 09., 19:31
Egyre nehezebb helyzetbe kerül az európai mézpiac a Kínából importált műmézek miatt. A mesterséges eljárással, ipari méretekben előállított ázsiai termék olyan tökéletes utánzata a méhek által termelt természetes méznek, hogy csak laboratóriumi vizsgálattal lehet megkülönböztetni őket.
A kínai mézek európai térhódítása olyan méreteket öltött, ami a tagországok méhészeteinek talpon maradását veszélyezteti. A Nagy István agrárminiszter vezette budapesti Agrárminisztérium kezdeményezésére a legnagyobb méztermelő uniós országok – Románia, Lengyelország, Franciaország, Olaszország és Németország – szaktárcavezetői látták el kézjegyükkel a Brüsszelhez intézett beadványt a kínai műmézek importjának leállításáról. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) által kezdeményezett antidömping panaszt 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete – többek között a romániai – is aláírta.
Romániában a nagybani mézfelvásárlók jóval tíz lej alatti árat kínálnak a hordós mézért, ami mélyen alatta van a méz önköltségi árának, így a méztermelők arra kényszerülnek, hogy kis kiszerelésben árulják termékeiket, a piaci konkurencia azonban óriási. Az áruházak polcain jobbára csak kevert mézet lehet lehet vásárolni – a helyi mézet kínai, ukrán, vagy más EU-n kívüli országokból származó importmézzel vegyítik –, amit viszont kötelezően fel kell tüntetni a mézes üvegkannák címkéin.
A legnagyobb méztermelő uniós ország, Spanyolország viszont nem írta alá az antidömping beadványt, szakemberek szerint azért, mert az Ibériai-félszigetre érkezik hajón a legtöbb ázsiai származású méz, amit spanyol nagyvállalatok kevernek európai mézzel, és terítenek tovább az uniós piacokon.
A magyarországi méhészet az uniós tagországok között az egyik legjobban támogatott mezőgazdasági ágazat. Az Agrárminisztérium sajtóosztályának tájékoztatója szerint
Az EU-ban először Magyarország vezetett be állatjóléti támogatást a méhészek számára – méhcsaládonként évente 15 eurónak megfelelő összeget –, ezzel is segítve az egészséges méhállományok fenntartását és a méhészágazatot.
Mindezen túlmenően magyar siker, hogy Budapest kezdeményezésére változnak az uniós mézjelölési szabályok. Magyarország tett javaslatot a mézirányelv módosítására, ami a származásjelölés szigorítására vonatkozott.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!