A hazai méztermelők egyre nehezebben maradnak talpon az olcsó és rossz minőségű mézimport miatt
Fotó: Makkay József
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület kezdeményezésére 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete nyújtott be közös antidömping panaszt az ázsiai műmézek behozatali korlátozására. A román szakminisztérium által is aláírt kezdeményezés a mesterségesen előállított olcsó kínai mézek veszélyére hívja fel a figyelmet.
2024. július 09., 19:312024. július 09., 19:31
Egyre nehezebb helyzetbe kerül az európai mézpiac a Kínából importált műmézek miatt. A mesterséges eljárással, ipari méretekben előállított ázsiai termék olyan tökéletes utánzata a méhek által termelt természetes méznek, hogy csak laboratóriumi vizsgálattal lehet megkülönböztetni őket.
A kínai mézek európai térhódítása olyan méreteket öltött, ami a tagországok méhészeteinek talpon maradását veszélyezteti. A Nagy István agrárminiszter vezette budapesti Agrárminisztérium kezdeményezésére a legnagyobb méztermelő uniós országok – Románia, Lengyelország, Franciaország, Olaszország és Németország – szaktárcavezetői látták el kézjegyükkel a Brüsszelhez intézett beadványt a kínai műmézek importjának leállításáról. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) által kezdeményezett antidömping panaszt 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete – többek között a romániai – is aláírta.
Romániában a nagybani mézfelvásárlók jóval tíz lej alatti árat kínálnak a hordós mézért, ami mélyen alatta van a méz önköltségi árának, így a méztermelők arra kényszerülnek, hogy kis kiszerelésben árulják termékeiket, a piaci konkurencia azonban óriási. Az áruházak polcain jobbára csak kevert mézet lehet lehet vásárolni – a helyi mézet kínai, ukrán, vagy más EU-n kívüli országokból származó importmézzel vegyítik –, amit viszont kötelezően fel kell tüntetni a mézes üvegkannák címkéin.
A legnagyobb méztermelő uniós ország, Spanyolország viszont nem írta alá az antidömping beadványt, szakemberek szerint azért, mert az Ibériai-félszigetre érkezik hajón a legtöbb ázsiai származású méz, amit spanyol nagyvállalatok kevernek európai mézzel, és terítenek tovább az uniós piacokon.
A magyarországi méhészet az uniós tagországok között az egyik legjobban támogatott mezőgazdasági ágazat. Az Agrárminisztérium sajtóosztályának tájékoztatója szerint
Az EU-ban először Magyarország vezetett be állatjóléti támogatást a méhészek számára – méhcsaládonként évente 15 eurónak megfelelő összeget –, ezzel is segítve az egészséges méhállományok fenntartását és a méhészágazatot.
Mindezen túlmenően magyar siker, hogy Budapest kezdeményezésére változnak az uniós mézjelölési szabályok. Magyarország tett javaslatot a mézirányelv módosítására, ami a származásjelölés szigorítására vonatkozott.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!