Máglyára vetnék a fali gázkazánokat Brüsszelben és Romániában is, csak azt nem tudni, ki, mikor és hogyan

Leszerelés. Előbb-utóbb kiszorítják a lakásokból a károsanyag-kibocsátó egyéni gázkazánokat, de uniós és országos  szinten is halogatják az erélyes fellépést •  Fotó: Veres Nándor

Leszerelés. Előbb-utóbb kiszorítják a lakásokból a károsanyag-kibocsátó egyéni gázkazánokat, de uniós és országos szinten is halogatják az erélyes fellépést

Fotó: Veres Nándor

Régóta téma az Európai Unióban a rengeteg háztartásban használt fali gázkazán „letekerése” valamilyen formában: az új egyéni hőközpontok beszerelésének tiltása, a régiek fokozatos kivezetése, megadóztatása. Az eleinte csupán klímacélokat, ám immár az energiafüggetlenségi törekvéseket is szolgáló tervek azonban alaposan megosztják a társadalmat, a tagországok döntéshozóit. Néhány határozat, irányelv-megfogalmazás már történt uniós szinten, azonban kérdéses ezek gyakorlatba ültetésének módja, ideje. Az új román kormány környezetvédelmi minisztere „alapos elemzést” ígért, amikor a „gázcirkók” kivezetési határidejéről kérdezték.

Páva Adorján

2023. június 16., 19:272023. június 16., 19:27

Az Európai Unió végső energiafogyasztásának 40 százalékáért, üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 36 százalékáért az épületek felelnek, így nem véletlen, hogy az ingatlanok fontos „csatamezők” a környezetvédelmi, légszennyezés elleni harcban. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) – még 2021-ben, tehát az ukrajnai háború kitörése előtt – egy 400 lépésből álló javaslattal állt elő, amelyek betartása „elengedhetetlen” ahhoz, hogy elérjük a 2015-ben 194 ország által aláírt párizsi klímaegyezmény céljait. Ezek ideális esetben az iparosodás előtti mértékhez képest 1,5 Celsius-fokban, de maximum 2 Celsius-fokban határozzák meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedést. Ugyanakkor a század közepére el kellene érni az üvegházhatásúgáz-kibocsátások teljes semlegesítését.

Miközben számos összetevő csak hosszabb távon valósítható meg, az IEA 2021-es tanulmánya szerint a fali gázkazánok estében 2025 után már nem volna szabad a háztartások fűtéséhez használt új egyéni hőközpontokat értékesíteni a klímacélok teljesítése érdekében.

Érdekesség egyébként, hogy a jelentés szerint az új benzin- és dízelüzemű autók gyártását és eladását világszerte 2035-re kellene felfüggeszteni – erről pedig már döntött is az Európai Bizottság.

A gázcirkók esetében is számos kezdeményezés történt már a kivezetés uniós szintű kötelezésére, ám konkrét jogszabály még nem született, egyelőre csupán közvetett módon próbálják kiszorítani a környezetszennyező berendezéseket. A Fit for 55 nevű uniós klíma-jogszabálycsomag révén – amely 2030-ra 55 százalékos kibocsátáscsökkentést céloz 1990-hez képest – növelnék az épületfelújítási célszámokat, hogy minden ingatlan megfeleljen a 2050-es klímasemlegességi követelményeknek. Ebben szerepel egy olyan kitétel, miszerint a tagállamok 2027 után nem ösztönözhetik kizárólag fosszilis tüzelővel üzemelő kazánok telepítését.

Ám az ukrajnai háború kitörése után az EU ismertette a REPowerEU nevű uniós energiafüggetlenedési tervet, amelyben két évvel, tehát 2025-re előrehozták az említett határidőt, 2029-től pedig véget vetnének ezek – tehát többek között a gázkazánok – forgalomba hozatalának is.

Önként szigorító európai országok

Szakértők szerint Brüsszel azért ódzkodik az egyértelmű központi tiltástól, mert a tagállamok nagyon eltérő energiamixekkel rendelkeznek, azaz egy drasztikus intézkedés rendkívül eltérő hatást gyakorolna egy-egy országra, nem lehetne mindenkire egyöntetűen érvényes.

Ehelyett a fokozatos kivezetést pártolják, és a tagállamokra bízzák az erőteljesebb fellépést – ezt pedig már számos ország megtette.

A romániai Intelligens Energia Egyesület elnöke által nemrég közölt adatok szerint nyolc európai ország már intézkedett. Dániában 2013, Norvégiában 2017, Hollandiában 2018 óta nem lehet új épületeket földgázhálózatra kötni, Franciaországban tavalytól „nem fér bele” az új lakóházak károsanyag-kibocsátási maximumába a cirkó. Ausztriában 2024-től már nem lehet újakat telepíteni és régieket javítani, Németországban bizonyos, szintén jövő évtől érvényes célok teljesítése érdekében gyakorlatilag már tavaly óta nem lehet újakat beüzemelni. Belgiumban 2025-től nem szabad fosszilis tüzelőanyagot felhasználó hőközpontot beszerelni új ingatlanba, Nagy-Britanniában pedig két év múlva a gáz- és kőolajszármazékokkal működő berendezések lesznek kitiltva az új építésű otthonokból.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Dumitru Chișăliță egyesületi elnök adatai szerint az EU-ban mintegy 65 millió gázkazán működik jelenleg, tehát nem lesz könnyű lemondani róluk, főleg a velejáró költségek miatt. És főleg Romániában, ahol az ingatlanok nagy része rosszul szigetelt: Chișăliță számításai szerint miközben egy jól beburkolt, 150 négyzetméteres ház esetében a leginkább ajánlott fűtési alternatíva, egy hőszivattyú beszerelése jelenleg mintegy 15 ezer euróba kerül, egy rosszul szigetelt ingatlan esetében már 25 ezer eurós befektetés kellene ahhoz, hogy a rendszer hatékonyan működjön.

korábban írtuk

Melegen ajánlják a hőszivattyúkat – Tudnivalók a nálunk még kevésbé ismert energiatakarékos fűtésmegoldásról
Melegen ajánlják a hőszivattyúkat – Tudnivalók a nálunk még kevésbé ismert energiatakarékos fűtésmegoldásról

Nullás energiaszámla – sokak vágya ez manapság. Amely bizony egybevág Európa nagy közös álmával, a klímasemlegességgel: a kettő között a megújuló energiaforrások képeznek hidat.

Csak pislákol a tiltás lángja Bukarestben

A bukaresti energiaügyi minisztérium adatai szerint a lakott otthonok mintegy harmada, azaz 2,5 millió háztartás van földgázra kötve Romániában (ezek mintegy tizede a rendkívül energiaigényes kályhákat használja fűtőeszközként), így bármilyen döntés sokakat érinthet.

Ez mindeddig elmaradt, bár Tánczos Barna (távozó) környezetvédelmi miniszter már 2021 novemberében bejelentette: egy olyan intézkedéscsomagot készítenek elő a szaktárca élén, amely megtiltja az újonnan épülő tömbházakban a saját központi fűtés bevezetését.

Közös kazánt telepíthetnek majd, vagy rácsatlakozhatnak a városi távfűtési hálózatokra, amelyeket egy összehangolt cselekvési terv mentén kell korszerűsíteni, mindezzel jelentősen csökkentve az épületek károsanyag-kibocsátását.

korábban írtuk

Emil Boc után Tánczos Barna is betiltaná az egyéni hőközpontok felszerelését az újonnan épülő tömbházakban
Emil Boc után Tánczos Barna is betiltaná az egyéni hőközpontok felszerelését az újonnan épülő tömbházakban

Olyan intézkedéscsomagot készítünk elő, amely megtiltja az újonnan épülő tömbházakban a saját központi fűtés bevezetését – közölte pénteken Facebook-oldalán Tánczos Barna.

Az RMDSZ-es tárcavezető 2022 januárjában kissé finomított a bejelentésen, mondván: fokozatosan vezetik be a tiltást, hiszen sok, még „a régi módszerek” alapján készülő beruházás folyamatban van, visszamenőleges hatállyal pedig nem lehet alkalmazni a tiltást. Ugyanakkor megerősítette: törvénytervezetet készítenek elő, és majd eldől, hogy benyújtják a parlamentbe, vagy a kormány sürgősségi rendelettel foganatosítja.

Aztán 2022 júniusában, a 10 perc Bukarest című online tájékoztató műsor 42. adásában Tánczos már arról beszélt, „több szinten is félretájékoztatás zajlik” a klímaváltozás elleni harccal kapcsolatosan: „a rémhírekkel ellentétben nem tiltjuk be az egyéni hőközpontokat és a tűzifával való fűtést, és igyekszünk megfékezni azt az uniós tervet, amely a háztartásokra szén-dioxid-kibocsátási illetéket vetne ki, európai parlamenti képviselőink is a tervezet ellen szavaztak”.

Utóbbi intézkedést egyébként – az RMDSZ-es nem ellenére – még tavaly elfogadták az uniós döntéshozók.

Bár méltánytalanul hangzik, de az intézkedés többek között egy, már létező igazságtalanságot rendez: eddig ugyanis többet fizettek az erőművek által elhasznált gázért a távfűtési hálózatra kapcsolt lakások tulajdonosai, mint azok, akik fali kazánt használnak.

Előbbiekkel ugyanis megfizettetik az úgynevezett szén-dioxid-kibocsátási bizonylatok árát, amelyeket az erőműveknek azért kell megvásárolniuk, mert üvegházhatású gázokat juttatnak a légkörbe. A gázcirkók tulajdonosai azonban eddig nem fizettek ilyen illetéket, mert elenyészőnek tekintették az egyenként vett károsanyag-kibocsátást.

Tánczos Barna tavaly decemberben úgy fogalmazott, az illetéket a tervek szerint 2027-től kell fizetni: mértéke még nem ismert, az elfogyasztott köbméterek száma után kell majd „adózniuk” a lakástulajdonosoknak, illetve a kis- és közepes vállalkozásoknak.

korábban írtuk

Illuzórikus brüsszeli elképzelések klímaadóval, e-autóval, földgáz helyett hidrogénfűtéssel
Illuzórikus brüsszeli elképzelések klímaadóval, e-autóval, földgáz helyett hidrogénfűtéssel

Egyre több elgondolkodtató információ lát napvilágot az Európai Unió átfogó és erőteljes „zöldítési programjáról”. A sokak szerint ideológiai fegyverként használt uniós környezetvédelemről Winkler Gyula európai parlamenti képviselőt faggattuk.

Mivel az RMDSZ-es miniszter mandátuma alatt nem alkalmazták a beígért, sokakat érintő tiltást, utódját, Mircea Fechet liberális politikust még kinevezése előtt szembesítették a kérdéssel: mit tervez e téren. Az eddig parlamenti képviselőként tevékenykedő illetékes jelezte, még nem döntöttek arról, mikortól „tűnnek el” a fali gázkazánok, de biztos benne, hogy hosszú távon egyre kevesebb ilyen berendezést használnak majd a nagyvárosokban.

Idézet
Nem akarok most határidőt mondani, mert nagyon komoly elemzést kell végeznem, de megígérem, hogy nagyon rövid idő alatt ismertetem a saját és a minisztérium álláspontját ez ügyben”

– nyilatkozta Mircea Fechet.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Kolozsvár elöl jár

Mint ismeretes, Kolozsvár nem vár az országos vagy uniós szintű döntésre: már elfogadták, hogy a hatnál több lakásból álló új társasházakban nem lehetnek fali (egyéni) gázkazánok, helyettük az építőknek házközponti, akár egy teljes új lakóparkot ellátó közös kazánt kell szerelniük, vagy pedig a távhőhálózatra kell kapcsolódniuk. Utóbbi jelentős, kétszáz millió eurós korszerűsítés előtt áll; a Szopor városrészbe tervezett, 250 hektáron elterülő új lakónegyedet is távfűtéssel látják el.

Egyébként az Intelligens Energia Egyesület számításai szerint egy tízemeletes, hat lépcsőházból álló panelben 25 százalékkal csökkenhet az összgázfogyasztás, ha egy közös, nem pedig sok különálló kazán dolgozik.

Viszont az ingatlanberuházók ódzkodnak a megoldástól: egyik érdekképviseletük szerint egy átlagos beruházást tekintve a házközponti kazánok mintegy 60 százalékkal többe kerülnek, mint az egyéni hőközpontok összesen. Ugyanakkor a szintén nekik „ajánlott”, úgynevezett kogenerációs erőművek telepítése (amelyek kapcsoltan áramot és hőt is termelnek a lakások számára) egy-egy lakóparkban mintegy 10 ezer euróval növelné egyetlen lakás árát.

Iparági lobbi
Az új, hagyományos gázkazánok üzembeállításának uniós tiltásával a cél az lenne, hogy a fűtésre használt energiát a megújulók által előállított villamos energia felé tereljék. Viszont az iparági lobbi szeretné elérni, hogy a hidrogént és a biogázokat használó kazánok továbbra is zöld jelzést kapjanak – számolt be nemrég a Portfolio.hu portál. A hidrogén és a biogáz ugyanis „menekülőutat” jelentene nekik: a jelenlegi infrastruktúra nagy részét – beleértve az elosztóhálózatokat és magukat a kazánokat is – úgy tudnák átalakítani, hogy a PB-gázról ezekre az energiaforrásokra váltsanak.
Ám szakértők egyre inkább úgy vélik, hogy a hidrogén drága mumusnak fog bizonyulni az otthoni fűtés szempontjából, mivel a gáz nem alkalmas a háztartási felhasználásra, és azt is valószínűtlennek tartják, hogy a bioüzemanyag-gyártást fel lehetne pörgetni annyira, hogy széleskörben elterjedt fűtőanyaggá váljon. A kritikusok szerint a vidéki otthonok szén-dioxid-mentesítésére irányuló erőfeszítéseknek a hőszivattyúkra kellene összpontosítaniuk, lévén ez a technológia már elérhető, miközben a biogázas kazánok még nem elterjedtek, nem is igazán vannak ebben az irányban kutatások – írta a Portfolio.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben
2024. november 13., szerda

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja

Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja
2024. november 13., szerda

Románia napról napra drágábban jut hitelhez

Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.

Románia napról napra drágábban jut hitelhez
2024. november 13., szerda

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?

Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?