Magas árak, hiányos infrastruktúra – nincs átfogó stratégia a külföldi turisták csábítására

Nagy versengés folyik a német turistákért, ám a román kormánynak nincs hivatalos országreklámja Németországban •  Fotó: Facebook/Ministerul Turismului

Nagy versengés folyik a német turistákért, ám a román kormánynak nincs hivatalos országreklámja Németországban

Fotó: Facebook/Ministerul Turismului

Románia a közép-kelet-európai térség egyetlen országa, amelyet most már nem népszerűsítenek katalógusaikban a nagy német utazásszervező cégek: a TUI és a Neckerman után a Dertour is letett az itteni célpontok megjelenítéséről. Sajtóhírek szerint a döntés mögött a nem megfelelő infrastruktúra, a minőségi szálláshelyek alacsony száma, illetve a magas árak állnak.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. február 15., 15:482018. február 15., 15:48

2018. február 15., 16:012018. február 15., 16:01

Ugyanakkor az elmúlt évek során Bulgáriát és Magyarországot sok-sok oldalon keresztül népszerűsítő katalógusokat kiadó cégek arra is panaszkodtak, hogy a romániai hatóságok nem működnek velük együtt az ország népszerűsítésében, abban, hogy Romániát jó fényben tüntessék fel a németek szemében. A bukaresti turisztikai minisztérium inkább olyan országokból próbál turistákat csábítani, mint India, Szingapúr vagy Málta, ahonnan soha nem jöttek tömegesen a látogatók.

Nem megfelelő a népszerűsítés

Romániába Németországból és Izraelből érkezik a legtöbb turista, ezért is visszás, hogy a román kormány épp ebben a két országban nem népszerűsíti erőteljesen a turisztikai kínálatát – szögezte le megkeresésünkre Herman Rosner. Az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja – aki épp hétfőn érkezett haza egy Tel-Avivban rendezett nemzetközi turisztikai vásárról – elmondta, Románia nagy standdal vett részt az eseményen, ám például a hazai turizmus egyik legnagyobb erősségét, a gyógyturizmust, egyáltalán nem jelenítették meg.

Idézet
Sízni ma már Dubajban is lehet, ám a hazai természeti kincseket, a mofettákat, a borvizeket csak itt lehet ekkora számban megtalálni, ezért erre kell alapozni”

– szögezte le a szakember.

Valóban magasak az árak

Herman Rosner kitért ugyanakkor arra is, hogy a Dertour utazásszervező valóban kiiktatta a katalógusából Romániát, ám az online felületein továbbra is kínálja az itteni csomagokat. Meglátása szerint ugyanakkor a németek kifogásai valóban helytállóak, nincs megfelelő infra­struktúra, a szállodáink pedig túl drágák. A szakember úgy véli, a magas árakat az generálja, hogy alacsony a romániai szálláshelyek kihasználtsága, emiatt a bevételkiesést áremeléssel kompenzálják a vállalkozók.

Idézet
Romániában a szálláshelyek átlag kihasználtsága 30 százalék alatt marad, ez nagyon alacsony, évek óta mondjuk, hogy a belföldi turizmus felpörgetésével lehetne nagyobb forgalmat, ezáltal hatékonyságot, és magasabb minőséget generálni”

– részletezte az ANAT vezetőtanácsának tagja.

Több belföldi turista több külföldit hoz

Szerinte a kormány az üdülési csekkek biztosításával járulhat hozzá a belföldi turizmus fellendítéséhez, hiszen, ha nagyobb számban érkeznek a vendégek, akkor a vállalkozók többet tudnak visszafektetni, javítani tudják a szolgáltatásaik minőségét, hozzáértőbb alkalmazottakat foglalkoztathatnak, sőt az árakat is csökkenteni tudják, ezzel pedig külföl­dön is növekszik a vonzerejük. „A több belföldi turista több külföldi vendéget hoz” – jegyezte meg Rosner.

Szakértők szerint Románia a gyógyfürdőkkel, mofettákkal tudna hódítani a külföldi turisták körében •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Szakértők szerint Románia a gyógyfürdőkkel, mofettákkal tudna hódítani a külföldi turisták körében

Fotó: Gecse Noémi

Lépéshátrányban

Szerinte még rengeteg a tennivaló, hiszen tavaly Romániába összesen 2,5 millió külföldi turista érkezett, míg például Magyarországra látogatók száma meghaladta a 28 milliót.

Európában Németország a legnagyobb turistakibocsátó ország, a piacon nagy versengés folyik a német turistákért, és ilyen körülmények között a román kormánynak nincs hivatalos országreklámja Németországban.

A Turisztikai Világszövetség már tíz éve nyilvánosságra hozta előrejelzését, hogy 2020-ra Kelet- és Közép-Európa lesz az egyik legvonzóbb turisztikai célpont. „Aki felkészül rá, az kamatoztatni tudja ezt az irányzatot. Aki viszont nem, amellett elvonul ez a hullám, és nem tud nyerni belőle” – mondta Herman Rosner.

Ilyen körülmények között a román turisztikai minisztérium évi ötmillió eurót költ országimázsra, holott egyértelmű, hogy a reklám egy jó vállalkozás lelke. Eközben Magyarország, ahol még turisztikai minisztérium sincs, ennek az összegnek a többszörösét fordítja népszerűsítésre. Rosner szerint az ország élén álló döntéshozóknak és végrehajtóknak többet kellene konzultálniuk a szakértőkkel, a turizmusban érdekelt munkáltatókkal, és hatékony párbeszéd után kellene kialakítani a stratégiát az ágazat fellendítésére, kihasználva a lehetőségeket.

Ha nem is látványos, de zajlik népszerűsítés

Nem látja vészesnek a helyzetet László Endre, az ANAT székelyföldi regionális elnöke. A Transilvania Tourist Service utazási iroda ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, nem tapasztalták a német turisták elmaradását, sőt az elmúlt időszakban növekedett a számuk. Csak

Kovászna megyében 11 százalékkal nőtt az idegenforgalom, ez a hazai turisták számának emelkedését mutatja, de arányosan külföldről is többen érkeznek.

Az a tény, hogy a nagy utazásszervező cégek kivették a katalógusból Romániát, még nem jelenti feltétlenül a turisták számának csökkenését, véli a szakértő. Szerinte a kisebb ügynökségek továbbra is kínálják a romániai csomagokat, ugyanakkor a bukaresti turisztikai minisztérium több nemzetközi vásáron népszerűsíti a kínálatot. Januárban már voltak Stuttgartban, az év folyamán a minisztérium még Berlinben és Frankfurtban mutatná be a hazai látnivalókat.

László Endre szerint a német turisták jelentős része magánúton érkezik Romániába, a Booking szállásközvetítő honlap és applikáció segítségével foglalnak maguknak szállást.

A bejáratott útvonalak vonzzák őket, a szász erődtemplomokat és a moldvai kolostorokat látogatják, de nagy vonzerőt jelent Brassó, és a háromszéki nemesi turizmus is kezd teret nyerni. Sokan megszállnak valamelyik háromszéki kastélyszállóban, aztán utat szerveznek nekik onnan a moldvai kolostorokhoz. Az ANAT regionális igazgatója ugyanakkor elismerte, a turisztikai minisztérium nem kezeli mindig szakszerűen az ország népszerűsítését, nem szakmai a hozzáállás. Például a minisztercserével leállt a hivatalos honlap működése.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét
2025. május 12., hétfő

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama

Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama
2025. május 12., hétfő

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína
2025. május 12., hétfő

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot

Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot
2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint