Nagy versengés folyik a német turistákért, ám a román kormánynak nincs hivatalos országreklámja Németországban
Fotó: Facebook/Ministerul Turismului
Románia a közép-kelet-európai térség egyetlen országa, amelyet most már nem népszerűsítenek katalógusaikban a nagy német utazásszervező cégek: a TUI és a Neckerman után a Dertour is letett az itteni célpontok megjelenítéséről. Sajtóhírek szerint a döntés mögött a nem megfelelő infrastruktúra, a minőségi szálláshelyek alacsony száma, illetve a magas árak állnak.
2018. február 15., 15:482018. február 15., 15:48
2018. február 15., 16:012018. február 15., 16:01
Ugyanakkor az elmúlt évek során Bulgáriát és Magyarországot sok-sok oldalon keresztül népszerűsítő katalógusokat kiadó cégek arra is panaszkodtak, hogy a romániai hatóságok nem működnek velük együtt az ország népszerűsítésében, abban, hogy Romániát jó fényben tüntessék fel a németek szemében. A bukaresti turisztikai minisztérium inkább olyan országokból próbál turistákat csábítani, mint India, Szingapúr vagy Málta, ahonnan soha nem jöttek tömegesen a látogatók.
Romániába Németországból és Izraelből érkezik a legtöbb turista, ezért is visszás, hogy a román kormány épp ebben a két országban nem népszerűsíti erőteljesen a turisztikai kínálatát – szögezte le megkeresésünkre Herman Rosner. Az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja – aki épp hétfőn érkezett haza egy Tel-Avivban rendezett nemzetközi turisztikai vásárról – elmondta, Románia nagy standdal vett részt az eseményen, ám például a hazai turizmus egyik legnagyobb erősségét, a gyógyturizmust, egyáltalán nem jelenítették meg.
– szögezte le a szakember.
Herman Rosner kitért ugyanakkor arra is, hogy a Dertour utazásszervező valóban kiiktatta a katalógusából Romániát, ám az online felületein továbbra is kínálja az itteni csomagokat. Meglátása szerint ugyanakkor a németek kifogásai valóban helytállóak, nincs megfelelő infrastruktúra, a szállodáink pedig túl drágák. A szakember úgy véli, a magas árakat az generálja, hogy alacsony a romániai szálláshelyek kihasználtsága, emiatt a bevételkiesést áremeléssel kompenzálják a vállalkozók.
– részletezte az ANAT vezetőtanácsának tagja.
Szerinte a kormány az üdülési csekkek biztosításával járulhat hozzá a belföldi turizmus fellendítéséhez, hiszen, ha nagyobb számban érkeznek a vendégek, akkor a vállalkozók többet tudnak visszafektetni, javítani tudják a szolgáltatásaik minőségét, hozzáértőbb alkalmazottakat foglalkoztathatnak, sőt az árakat is csökkenteni tudják, ezzel pedig külföldön is növekszik a vonzerejük. „A több belföldi turista több külföldi vendéget hoz” – jegyezte meg Rosner.
Szakértők szerint Románia a gyógyfürdőkkel, mofettákkal tudna hódítani a külföldi turisták körében
Fotó: Gecse Noémi
Szerinte még rengeteg a tennivaló, hiszen tavaly Romániába összesen 2,5 millió külföldi turista érkezett, míg például Magyarországra látogatók száma meghaladta a 28 milliót.
A Turisztikai Világszövetség már tíz éve nyilvánosságra hozta előrejelzését, hogy 2020-ra Kelet- és Közép-Európa lesz az egyik legvonzóbb turisztikai célpont. „Aki felkészül rá, az kamatoztatni tudja ezt az irányzatot. Aki viszont nem, amellett elvonul ez a hullám, és nem tud nyerni belőle” – mondta Herman Rosner.
Ilyen körülmények között a román turisztikai minisztérium évi ötmillió eurót költ országimázsra, holott egyértelmű, hogy a reklám egy jó vállalkozás lelke. Eközben Magyarország, ahol még turisztikai minisztérium sincs, ennek az összegnek a többszörösét fordítja népszerűsítésre. Rosner szerint az ország élén álló döntéshozóknak és végrehajtóknak többet kellene konzultálniuk a szakértőkkel, a turizmusban érdekelt munkáltatókkal, és hatékony párbeszéd után kellene kialakítani a stratégiát az ágazat fellendítésére, kihasználva a lehetőségeket.
Nem látja vészesnek a helyzetet László Endre, az ANAT székelyföldi regionális elnöke. A Transilvania Tourist Service utazási iroda ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, nem tapasztalták a német turisták elmaradását, sőt az elmúlt időszakban növekedett a számuk. Csak
Az a tény, hogy a nagy utazásszervező cégek kivették a katalógusból Romániát, még nem jelenti feltétlenül a turisták számának csökkenését, véli a szakértő. Szerinte a kisebb ügynökségek továbbra is kínálják a romániai csomagokat, ugyanakkor a bukaresti turisztikai minisztérium több nemzetközi vásáron népszerűsíti a kínálatot. Januárban már voltak Stuttgartban, az év folyamán a minisztérium még Berlinben és Frankfurtban mutatná be a hazai látnivalókat.
A bejáratott útvonalak vonzzák őket, a szász erődtemplomokat és a moldvai kolostorokat látogatják, de nagy vonzerőt jelent Brassó, és a háromszéki nemesi turizmus is kezd teret nyerni. Sokan megszállnak valamelyik háromszéki kastélyszállóban, aztán utat szerveznek nekik onnan a moldvai kolostorokhoz. Az ANAT regionális igazgatója ugyanakkor elismerte, a turisztikai minisztérium nem kezeli mindig szakszerűen az ország népszerűsítését, nem szakmai a hozzáállás. Például a minisztercserével leállt a hivatalos honlap működése.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!