Magánszemélyeket rohant le az ANAF – törvényes, de szervezetlen és sietős az adóbehajtás a közelgő elévülés miatt

Behajtanák. Több éve be nem fizetett egészségügyi biztosítás miatt küldött ki értesítést az ANAF

Behajtanák. Több éve be nem fizetett egészségügyi biztosítás miatt küldött ki értesítést az ANAF

Az elmúlt évek pénzügyi és gazdaságpolitikáját jellemző kapkodás érhető tetten abban is, hogy a közelmúltban több ezer román állampolgár kapott értesítést arról, hogy az elmúlt öt évből felhalmozott tartozása van az Országos Adóhatóság (ANAF) felé. A szakember szerint a követelés törvényes, a nagy sietség pedig a tartozás elévülésének közelségével magyarázható.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. április 25., 08:592019. április 25., 08:59

2019. április 25., 09:052019. április 25., 09:05

Az elmúlt napokban román állampolgárok ezrei kaptak értesítést arról, hogy miközben nekik erről legtöbb esetben sejtésük sem volt, kisebb-nagyobb adósságokat halmoztak fel az állam felé. Az Országos Adóhatóság (ANAF) által indított hadjárat „áldozatai” ezúttal magánszemélyek, akik az elmúlt években valamikor elmulasztották befizetni az egészségbiztosítási hozzájárulást a megkeresett pénzösszegeik után.

Sokan nem is tudják, milyen jövedelmek alapján rótták ki rájuk az elmaradást,

megint mások váltig állítják, hogy az említett évben egyetlen lejnyi bevételük sem volt Romániában, mivel külföldön dolgoztak, ott fizettek egészségügyi és társadalombiztosítást.

Az adóhatóság által követelt összeg különben nagyon sok esetben egyforma, 348 lej, ennyit kellett volna 4–5 évvel ezelőtt fizetnie annak, aki nem rendelkezett fizetéssel, ám voltak bevételei – ezekre az esetekre ugyanis a törvény előírja, hogy a minimálbér után fizetendő összeget kell lepengetni az államkasszába. Annak is ennyit kellett tehát fizetni, aki megkereste a minimálbért, és annak is, akinek nem volt más jövedelme, de a bankszámláján elhelyezett pénzösszeg után kapott 12 lejnyi kamatot.

Törvényes, de szervezetlen

„Teljesen törvényes, hogy az Országos Adóhatóság értesíti az adófizetőket a többéves társadalombiztosítási és egészségbiztosítási tartozások befizetésének kötelezettségéről” – jelentette ki szerdá a Krónika megkeresésére egy neve elhallgatását kérő adóellenőr. Mint emlékeztetett,

az adótörvénykönyv értelmében bármilyen megvalósított jövedelem után legkevesebb a minimálbér alapján kiszámolt járulékot kell befizetni.

Csak az mentesül, aki nem valósított meg semmilyen jövedelmet, viszont például ha már a banki betét után pár lejes kamat folyt be a számlájára, fizetnie kell a járulékot. Így történhet meg, hogy több ezren arra ébredtek, hogy többéves tartozásokat próbál behajtani rajtuk az adóhivatal. Olyan visszás helyzetek alakultak ki, hogy azokat is felszólították, akik korábban kértek, és kaptak is bizonylatot a hatóságtól, hogy nincs tartozásuk az állam felé. A tartozás tehát, amiről értesítik az adófizetőket, törvényes, viszont azt jogosan nehezményezik, hogy ezt többéves késéssel tudatják velük. Az elmúlt időszakban 2013-as, 2014-es és 2015-ös adósságokról küldenek ki felszólítást. A hatóság sok esetben utolsó pillanatban lépett, hiszen a törvény értelmében ezek az adósságok öt év után elévülnek.

Nincs értelme fellebbezni

A késlekedésre van ugyan magyarázat, ám ez az érintett adósok számára nem jelent vigaszt. Az történt, hogy 2011 decemberében jelent meg a 2011/125-ös sürgősségi kormányrendelet, ami 2012-től lépett életbe, és eszerint az adóhatósághoz kell befizetni az egészségbiztosítási járulékot is. Egy évvel később kezdték átvenni az adatbázist az egészségbiztosítási pénztártól. Három évre ezt a különböző kormányváltások miatt felfüggesztették, így tulajdonképpen csak két évvel ezelőtt kezdték ellenőrizni a befizetéseket. Az értesítéseket tehát nem tévedésből küldözgetik, hanem a hátterében a szervezetlenség áll. Jogászok szerint nincs értelme ezeket a tartozásokat bíróságon megfellebbezni, mert a számítás törvényes, tehát valószínű, hogy a bíróság a pénzügynek ad igazat. Hiába tűnik visszásnak, hogy 12 lejes bevétel után 348 lej illetéket követel a pénzügyi hatóság, valójában csak az érvényes jogszabályt alkalmazza, szögezte le a neve elhallgatását kérő adóellenőr. Az adóhatóság különben április folyamán az ország több városában szervez az adófizetők számára eligazító találkozókat, ezek időpontja a hivatalos honlapjukon megtalálható. Ugyanakkor valószínűleg kevesen tudnak élni ezzel a lehetőséggel, mert általában 10 és 13 óra között zajlanak, amikor az adófizetők dolgoznak.


Adóügyi amnesztia – csak cégeknek

Bár korábban úgy tűnt, hogy a szociálliberális kormány már április folyamán meghirdeti az adóügyi amnesztiát, Eugen Teodorovici pénzügyminiszter legfrissebb bejelentése szerint májusra készül el a rég beharagozott intézkedéscsomag – ez viszont az eddig elejtett félmondatok alapján csak az állami és magáncégekre vonatkozik majd, magánszemélyekre nem. A pénzügyi tárca vezetője épp a napokban beszélt újfent a tervezett amnesztiáról, aminek meglátása szerint a fő célja az, hogy megmentse a csődtől az államkassza felé óriási adósságokat felhalmozó, állami tulajdonban levő vállalatokat. De közlése szerint a magáncégekre vonatkozó passzusok is bekerülhetnek majd az intézkedéscsomagba. Az amnesztia lényege pedig az lenne, hogy eltörölik a késedelmi kamatokat és más büntetéseket, az államkassza felé felhalmozott tartozás összegét pedig egy meghatározott ütemben kellene befizetni. A törlesztőrészletek összegét úgy állapítanák meg, hogy annak befizetése ne hasson negatívan a vállalat gazdasági fejlődésére.


Hatékonyabb begyűjtéssel a tátongó hiány ellen

Felpörgetett adóbegyűjtéssel akarja a kormány betömni az állami költségvetésen tátongó lyukakat – legalábbis ezt állítja szerdai Facebook-bejegyzésében Florin Cîţu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pénzügyekben rendszeresen megszólaló szenátora. Az ellenzéki politikus most azt állítja, biztos információi vannak, amelyek szerint az Országos Adóhatóság (ANAF) felszólította a regionális igazgatóságokat, a nagy adófizetőkkel foglalkozó igazgatóságot, a kényszer-végrehajtósági igazgatóságot egyaránt, hogy intézkedéstervet dolgozzanak ki annak érdekében, hogy tartani tudják az elvárt begyűjtési szintet, és az sem baj, ha sikerült azt túlszárnyalniuk.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók
2025. május 13., kedd

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD