Február elsejéig jelentkezhetnek az érdeklődő cégek a Brassó–Segesvár-vasútszakasz korszerűsítésére kiírt versenytárgyalásra – közölte kedden a Román Vasúttársaság (CFR). A munkálatok becsült értéke 3,1 milliárd lej, aminek 85 százalékát az Európai Unió finanszírozza, 15 százalékát pedig a román állami költségvetésből fedezik.
2016. december 07., 15:052016. december 07., 15:05
A hivatalos tájékoztatás szerint a 86 kilométernyi vasút felújítása része annak a projektnek, amelynek megvalósulása nyomán majd 160 kilométer/órával száguldhatnak a vonatok Brassótól egészen az Arad megyei Kürtösig. A menetidő csökkentése mellett a tervben szerepel a vasúti közlekedés biztonságának növelése, a fogyatékkal élők hozzáférésnek biztosítása, korszerű jelzőrendszerek és forgalomirányítók beszerzése, valamint az utasok kényelmének növelése is a vasúti pályaudvarokon.
A szakasz korszerűsítését azért támogatja nagy erőkkel az Európai Bizottság, mivel itt halad majd a Rajna–Duna-folyosó, amelyen a vonatok sebességének el kell érnie a 160 kilométer/órát. „Az európai uniós pénzek lehívásával a CFR biztosítani tudja a vasúti infrastruktúra felújításának folytonosságát, és közvetlenül hozzájárul a 4-es páneurópai folyosó vasúti részének korszerűsítéséhez” – mutatott rá a nyáron Marius Chiper, a CFR Rt. vezérigazgatója. Mint ismeretes, a közlekedési folyosó romániai szakasza Kürtöstől Brassón át Konstancáig tart.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!