Fotó: Barabás Ákos
A munkáltatók világosan közölték az érdekegyeztető tanács keddi ülésén, hogy nem áll szándékukban csökkenteni a fizetéseket – nyilatkozta szerdán Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter, hozzátéve, hogy az Országos Szakszervezeti Tömb tagjainak meg kellene tanulniuk számolni.
2017. november 01., 16:442017. november 01., 16:44
A minisztert arról kérdezték az újságírók, hogyan kommentálja azt a felvetést, miszerint 16%-kal csökkennek majd a nettó bérek, ha a munkáltató nem emeli meg 20%-kal a bruttó fizetést.
A tárcavezető az Agerpres szerint azt mondta, amint azt „már ezerszer elmagyarázták”, a munkáltató költsége a jelenlegi bruttó bérnek megfelelő összeg lesz, ebből a megfontolásból nő majd 1550 lej helyett 1900 lejre a minimálbér 2018. január 1-jétől.
A bérek a köz- és a magánszférában sem csökkennek a társadalombiztosítási járulékok terhének a munkavállalóra hárításával – erősítette meg kedd este Mihai Tudose miniszterelnök az országos érdekegyeztető tanács ülésén.
„Annál is inkább, hogy az új adótörvénykönyv számos kedvezményt biztosít az üzleti szféra számára” – tette hozzá a miniszter, javasolva az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) tagjainak, hogy tanuljanak meg számolni. Bogdan Hossu, a BNS elnöke korábban azt nyilatkozta, ha a munkaadó nem növeli a bruttó béreket 20 százalékkal, az alkalmazott nettó bére legalább 16 százalékkal csökken.
Közben az IT-szektor munkáltatói szövetsége is vészharangot kongat a tb-járulék áthárítása miatt, meglátásuk szerint az ágazatban dolgozókra negatívan fognak kihatni a tervezett módosítások. A jövedelemadó 16 százalékról 10 százalékra csökkentése nyújtotta kedvezmény rájuk ugyanis nem érvényes, ám a tb-járulék átruházásával 5–7,5 százalék közötti mértékben kell a munkáltatóknak növelniük a béralapot, s ehhez még hozzáadódik a 2,25 százalékos szolidaritási adó, tehát a veszteség elérheti a 10 százalékot.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
szóljon hozzá!