Fotó: Barabás Ákos
A munkáltatók világosan közölték az érdekegyeztető tanács keddi ülésén, hogy nem áll szándékukban csökkenteni a fizetéseket – nyilatkozta szerdán Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter, hozzátéve, hogy az Országos Szakszervezeti Tömb tagjainak meg kellene tanulniuk számolni.
2017. november 01., 16:442017. november 01., 16:44
A minisztert arról kérdezték az újságírók, hogyan kommentálja azt a felvetést, miszerint 16%-kal csökkennek majd a nettó bérek, ha a munkáltató nem emeli meg 20%-kal a bruttó fizetést.
A tárcavezető az Agerpres szerint azt mondta, amint azt „már ezerszer elmagyarázták”, a munkáltató költsége a jelenlegi bruttó bérnek megfelelő összeg lesz, ebből a megfontolásból nő majd 1550 lej helyett 1900 lejre a minimálbér 2018. január 1-jétől.
A bérek a köz- és a magánszférában sem csökkennek a társadalombiztosítási járulékok terhének a munkavállalóra hárításával – erősítette meg kedd este Mihai Tudose miniszterelnök az országos érdekegyeztető tanács ülésén.
„Annál is inkább, hogy az új adótörvénykönyv számos kedvezményt biztosít az üzleti szféra számára” – tette hozzá a miniszter, javasolva az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) tagjainak, hogy tanuljanak meg számolni. Bogdan Hossu, a BNS elnöke korábban azt nyilatkozta, ha a munkaadó nem növeli a bruttó béreket 20 százalékkal, az alkalmazott nettó bére legalább 16 százalékkal csökken.
Közben az IT-szektor munkáltatói szövetsége is vészharangot kongat a tb-járulék áthárítása miatt, meglátásuk szerint az ágazatban dolgozókra negatívan fognak kihatni a tervezett módosítások. A jövedelemadó 16 százalékról 10 százalékra csökkentése nyújtotta kedvezmény rájuk ugyanis nem érvényes, ám a tb-járulék átruházásával 5–7,5 százalék közötti mértékben kell a munkáltatóknak növelniük a béralapot, s ehhez még hozzáadódik a 2,25 százalékos szolidaritási adó, tehát a veszteség elérheti a 10 százalékot.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!