Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter nem félti az államkasszát a béremelésektől, szerinte lesz elég bevétel az intézkedés fedezésére.
2017. április 25., 23:262017. április 25., 23:26
Minden közalkalmazott fizetése 25 százalékkal nő 2018. január elsejétől – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter hétfő este a román közszolgálati televízió (TVR 1) műsorában azt követően, hogy a kormánypártok aznap beterjesztették a parlament elé a közszféra egységes bérezését célzó törvény tervezetét. A tárcavezető ismételten kiemelte, hogy a bérek fokozatosan nőnek, az egységes bérezés tulajdonképpen csak 2022-re valósul meg. Vasilescu kitért arra is, hogy jelen pillanatban a romániai bérezési rendszerhez 63,5 milliárd lejre van szükség, amihez 2020-ig további 32 milliárd lej adódik hozzá, és szerinte ezt az évi 10 milliárdos növekedést a költségvetés elbírja.
„A kormányzás első három hónapja utáni prognózisok még optimistábbak, mint amit mi gondoltunk. Egyébként a fizetésemelések perverz hatása éppen az, hogy több pénz folyik be az államkasszába, és elmondhatom, hogy 2018-ban minden fizetés- és nyugdíjemelés – beleértve az eddig elfogadottak is – 16 milliárd lejes ráfordítást jelent. 10 milliárd fizetésekre, 6 milliárd a nyugdíjakra, a pénzek pedig a következő forrásokból származnak majd: 3,5 milliárd lej a hozzájárulásokból, ami a fizetésemelésből jön vissza az államnak\" – fejtette ki Vasilescu. Hozzátette: a bér- és nyugdíjemelések révén megnő a fogyasztás, tehát „második körben\" újabb adók és illetékek gazdagítják majd az államkasszát, továbbá a minimálbér emelése is további 1,8 milliárd lejjel gyarapítja meg a hozzájárulások értékét.
Vasilescu különben változatlanul bízik abban, hogy a bérezési törvényt már július elsejétől sikerül gyakorlatba ültetni. Ám azt is szeretné, hogy a parlament alaposan megvitassa a jogszabály tervezetét, ezért nem kérte, hogy sürgősségi eljárással tárgyalják azt.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.