Fotó: Pixabay.com
Az idei második negyedévben 1,8 százalékkal bővült a román gazdaság az előző három hónaphoz mérten, 2020 ugyanezen időszakához viszonyítva pedig a nyers adatok szerint 13 százalékos, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 13,6 százalékos a növekedés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2021. szeptember 07., 10:382021. szeptember 07., 10:38
Az idei első félévben éves összevetésben a nyers adatok szerint 6,5 százalékkal, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 6,2 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) – idézi az Agerpres a friss statisztikát.
Mint ismeretes, a román kormány gazdasági előrejelzési bizottsága 5 százalékos gazdasági növekedésre számít az idén, miközben az Európai Bizottság a júliusban közölt nyári időközi prognózisa 7,4 százalékos román GDP-bővülést vetített előre, a legnagyobbat az Európai Unióban. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint pedig Románia idei gazdasági növekedése elérheti a GDP 7 százalékát, szakértői azonban megjegyzik, hogy a világjárvány kedvezőtlen alakulása negatívan befolyásolhatja ezt a prognózist.
Bizakodásra ad okot a Krónikának nyilatkozó közgazdász szerint a román gazdaság idei alakulása. Nagy Bálint Zsolt aláhúzta, nemcsak a járványhelyzet által sújtott tavalyi évhez, hanem 2019 végéhez képest is növekedésről beszélhetünk.
Egyes elemzők akár a 8 százalékos idei növekedést sem tartják kizártnak, ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a gazdaság túlhevülhet, emellett az államháztartás és a folyó fizetési mérleg hiánya sérülékennyé teheti a gazdaságot, amelynek növekedését lassíthatják ezek a tényezők.
A román kormány gazdasági előrejelzési bizottsága felfelé módosította az idei évre vonatkozó várakozását, így 7 százalékos gazdasági növekedést remél a korábban közölt 5 százalék helyett.
Az oltáskampány gyors végrehajtása a legmegfelelőbb világjárvány elleni gazdaságpolitika a román hatóságok számára a következő időszakban – olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szombaton nyilvánosságra hozott jelentésében.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!