Van, hogy tényleg nem jut a számlákra. Az ANRE fenntartaná a valóban rászoruló fogyasztók védelmét
Fotó: Haáz Vince
Csak azok élvezzenek védelmet, akik valóban nem tudják kifizetni a villany- vagy gázszámlát, ne lehessen visszaélni – javasolja Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke annak kapcsán, hogy a bukaresti kormány azt tervezi, hatályon kívül helyezi azt a rendelkezést, ami szerint a veszélyhelyzet idején nem kapcsolják le az elektromos áramot vagy a földgázt azokban az otthonokban vagy cégeknél, amelyek nem fizetik a számlákat.
2021. július 26., 13:382021. július 26., 13:38
2021. szeptember 10., 12:292021. szeptember 10., 12:29
Törölni készül a bukaresti kormány azt a tavaly óta érvényben levő kedvezményt, ami szerint a földgáz- és elektromosenergia-számlák fizetését következmények nélkül lehet halogatni. A szolgáltatóknál több mint 250 millió lej kinnlevőség halmozódott fel a „védelem” miatt.
Mint ismeretes, tavaly, a koronavírus-járvány begyűrűzésekor fogadta el a kormány a 2020/70-es sürgősségi kormányrendeletet, amely lehetővé teszi a fogyasztóknak, hogy a veszélyhelyzet megszűnéséig elhalasszák a földgáz- és a villanyáramszámlák kifizetését.
Ez a lehetőség azonban oda vezetett, hogy az elmúlt egy évben több mint 209 ezer háztartási és ipari fogyasztó nem fizette ki az elhasznált energiát, a felhalmozott adósság meghaladja a 250 millió lejt.
Ezért a kormány egy újabb sürgősségi rendeletet készít elő, amellyel megszünteti ezt a védelmet, ami szerint a „lekapcsolás” veszélye nélkül lehet halogatni a fizetést, így
A módosítás szükségességét azzal indokolják, hogy a gazdaság magához tért, a koronavírus-járvány negatív hatásai csökkentek. A tervezet szerint az adósságot felhalmozók kapnak 90 nap haladékot, ami alatt anélkül törleszthetik az adósságaikat, hogy megszüntessék náluk a szolgáltatást. Ebben az időszakban a szolgáltatónak és az ügyfélnek közösen kell megoldást találniuk a tartozások kifizetésére, minden esetet egyénileg bírálnak el, és testre szabott átütemezést javasolhatnak.
„Látványos hatása volt, hogy a kormány a járvány kitörésekor lehetővé tette a fogyasztóknak, hogy a veszélyhelyzet megszűnéséig halasszák a villamos energia és a gázszámláik kiegyenlítését” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Emlékeztetett: a tavaly kiadott 70-es számú sürgősségi kormányrendelet szerint a szolgáltatók, a kereskedők nem bonthatnak szerződést, nem szüntethetik be a szolgáltatást, akkor sem, ha a fogyasztó nem fizeti a számlát, a védelem a veszélyhelyzet megszűnéséig tart.
Nagy-Bege Zoltán
Fotó: Simion Mechno/Agerpres
Az energiaár-szabályozó hatóság helyzetjelentést kért a kereskedőktől és az elosztóktól. Nagy-Bege Zoltán elmondása szerint két kategória van, általában a fogyasztó a szolgáltatóval, a kereskedővel köt szerződést, ám ha ezt annak lejárta után nem újítja meg, vagy nem köt szerződést egy másik szolgáltatóval, akkor közvetlenül az elosztó hálózatából kapja az energiát. Mind a két kategóriából bekérték az adatokat, és három héttel ezelőtt 280 millió lejre rúgott a felhalmozott adósság. Azóta ez csak növekedett, tehát most már megközelíti a 300 millió lejt, összegzett a hatóság elnöke.
Hangsúlyozta, késlekedések, elmaradt számlák korábban is voltak, ám ez az összeg kizárólag a 2020/70-es sürgősségi kormányrendelet következményeként gyűlt fel, vagyis amiatt, hogy a cégek nem bonthatják fel a szerződést, nem szüntethetik be a szolgáltatást.
A beérkezett adatokat elemezve kiderült, hogy a nem fizetők között számszerűleg a lakossági fogyasztók vannak többen, ám az elhasznált, de ki nem fizetett energiamennyiséget tekintve az ipari fogyasztók, a cégek vezetik az adósok listáját. A gazdasági minisztérium kérte, hogy a hatóság véleményezze a kezdeményezést, miszerint újabb kormányrendelettel megszüntetnék a 70-es rendeletben szavatolt védelmet. Ezen a dokumentumon még dolgoznak, ám az körvonalazódik, hogy köztes megoldást javasolnak.
Tehát azért nem fizetik a számlákat, mert nem tudják. Viszont fontosnak tartjuk, hogy a védelem csak rájuk vonatkozzon, és ne mindenkire, különösen ne azokra, akik visszaélnek ezzel, kihasználják a jogszabályban rögzített lehetőséget arra, hogy halogassák a fizetést”
– húzta alá Nagy-Bege Zoltán. Az általa vezetett hatóság ugyanakkor arra hajlik, hogy hosszabb határidőt szabjanak a fizetésre, vagyis a fogyasztó hosszabb türelmi időt kapna a számla kiegyenlítésére. A javaslat szerint ez három hónapot jelenthet, ám ha 90 nap után sem fizet, akkor függetlenül attól, hogy a veszélyhelyzet még fennáll vagy sem, a szolgáltatók lecsatlakoztathatják a hálózatról. „Mi nem mondjuk azt, hogy szüntessék meg teljesen a védelmet, hogy nem csatlakoztathatják le a nem fizető fogyasztót a hálózatról, azt javasoljuk, hogy adjanak hosszabb fizetési határidőt, és azután legyen meg ez a kényszerítő eszköz” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!