Fotó: Pixabay
A Világbank legfrissebb előrejelzése szerint a 2020-as 5 százalékos gazdasági visszaesés után idén 3,5 százalékos, jövőre pedig 4,1 százalékos gazdasági növekedés várható Romániában – írja az Agerpres.
2021. január 05., 21:052021. január 05., 21:05
A globális gazdasági kilátásokról szóló, tavaly októberi jelentésében még 4,9%-os bővülést vetített előre erre az évre a washingtoni székhelyű pénzintézet, 2020-ra pedig 5,7 százalékos zsugorodással számolt.
A Romániát is magában foglaló európai és közép-ázsiai régióban erre az évre 3,3 százalékos növekedéssel számol a Világbank,
– jegyzik meg.
A Világbank jelentése értelmében a világgazdaság teljesítménye idén 4 százalékkal nő (a korábban előre jelzett 4,2 helyett) az előző évi 4,3 százalékos visszaesést követően.
A szakértők ugyanakkor leszögezik, a rövidtávú kilátások rendkívül bizonytalanok, ezért több forgatókönyv is szóba jöhet a világgazdaság alakulása tekintetében. A legpesszimistább forgatókönyv szerint – ha tovább nő a koronavírusos fertőzések száma, és késik a vakcina kiosztása –
ha azonban felpörög az oltási kampány és sikerül kontroll alatt tartani a járványt, a világgazdaság idei növekedése elérheti az 5 százalékot.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!