2012. február 22., 09:312012. február 22., 09:31
A vizsgálat eredményét megküldik Brüsszelnek, a kormány pedig abban reménykedik, hogy március végéig sikerül rendezni a helyzetet. A szóvivő egyben leszögezte, a költségvetésben van elegendő pénz arra, hogy az uniós pénzcsap megnyitásáig finanszírozzák a projekteket.
Egyben azon véleményének adott hangot, miszerint a brüsszeli szankció semmilyen hatással nem lesz az ország gazdaságára. Mint arról beszámoltunk, az EB munkaerő-elhelyezési és szociális főosztálya pénteken jelentette be, hogy az elkövetkező napokban felfüggeszti a POSDRU romániai kifizetéseit. Indoklásként azt hozta fel, hogy az ellenőrzéssel megbízott román szakhatóság 2011-es jelentésében jelentős hiányosságokra hívta fel a figyelmet a program menedzsmentjében. Az ok a pályázatok elbírálási folyamatának átláthatatlansága és a túlzott bürokrácia, a zárolás mintegy 3,7 milliárd eurót érint. Ilyen esetekben az uniós jogszabályok lehetővé teszik, hogy az EB legtöbb hat hónapra felfüggessze a kifizetéseket. Az EB illetékes főosztálya rámutat: a kifizetési moratóriumot akkor oldják fel, amikor az auditot végző hatóság megállapítja, hogy a rendellenességek megszűntek.
A munkaügyi minisztérium sajátos eszközökkel próbálja orvosolni a problémát. A tárca intézkedése értelmében a POSDRU-program kedvezményezettjeinek saját felelősségükre kell nyilatkozniuk arról, hogy nem vesztegettek meg egyetlen közalkalmazottat sem a pályázati eljárás során. Egyúttal egységes nyilvántartási rendszert hoznak létre a pályázatok nyilvántartása céljából, amelynek révén reményeik szerint lehetővé válik, hogy 45 napon belül elbírálják az igényléseket.
Emellet március elsejétől az illetékes hivatalokban minden csütörtökön délben fogadóórát rendeznek az érdeklődők számára, emellett információs irodákat is létrehoznak. Leonard Orban európai ügyekért felelős miniszter nem zárta ki, hogy az országot érhetik még a jelenlegihez hasonló kellemetlen meglepetések az uniós finanszírozások terén. Az ellenzéki Szociálliberális Unió (USL) nevében egyébként Viorel Ştefan PSD-s honatya közölte: a szövetség jövő héten egyszerű indítványt nyújt be az európai uniós források lehívása kapcsán tapasztalt hiányosságok miatt, amelynek vitáján az összes ellenzéki honatya részt vesz majd.
Az Európai Bizottság leállíthatja a kohéziós alapok folyósítását Magyarország számára, mivel a brüsszeli illetékesek szerint kétséges, hogy Budapest képes 3 százalék alá szorítani az államháztartási hiányt. A példa nélküli intézkedéssel kapcsolatos fenyegetésről Varga Mihály, a miniszterelnökséget vezető államtitkár tegnap úgy vélte: ha az EB felfüggeszti a kohéziós alapokból való támogatást, azzal példát akar statuálni, jelezve, hogy azok az országok, amelyek nem szorítják le a hiányt 3 százalék alá, úgy járhatnak, mint Magyarország. A történet 2004-ig, Magyarország uniós csatlakozásáig nyúlik vissza, mivel az ország már akkor sem tudta betartani azt az uniós követelményt, hogy államháztartási hiányát a GDP 3 százaléka alá szorítsa, ezért túlzottdeficit-eljárás folyik az országgal szemben – emlékeztetett Varga Mihály. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.