Fotó: Sándor Csilla
Az üzemanyagok jövedéki adója jövőre két ízben, január 1-jétől és július 1-jétől emelkedik, ami önmagában – vagyis a kőolaj nemzetközi árának alakulásától függetlenül – is óriási, a jelenlegi szinthez képest akár 11 százalékos áremelkedést okozhat – irányítják rá a figyelmet elemzők, miután a bukaresti kormány közzétette az új adószinteket. Számítások szerint a benzin literenként összesen 72 banival, a gázolaj pedig literenként 66 banival drágul csak a jövedékiadó-emelés miatt.
2023. december 29., 19:192023. december 29., 19:19
A bukaresti pénzügyminisztérium csütörtökön tette közzé az üzemanyagok jövedéki adójának 2024. január 1-jétől alkalmazandó szintjét, amelyet az inflációs rátával igazítottak ki. Ezer liter benzinre 2019 lej, ezer liter gázolajra pedig 1850 lej a jövedéki adó – áll a hivatalos dokumentumban.
Azaz a januártól alkalmazandó adó a benzin esetében 243 lejjel, a gázolaj esetében pedig 218 lejjel lesz a jelenlegi szintnél magasabb 1000 literenként. Ez pedig azt jelenti, hogy 2024. január 1-jétől a benzin literenkénti ára 29 banival, a gázolajé pedig 26 banival lesz magasabb – mutat rá az Economica.net gazdasági portál.
És nem ez lesz az egyetlen üzemanyagár-emelkedés a jövő évi adóemelés miatt. A pénzügyminisztérium ugyanis egyértelműen meghatározza, hogy ez a jövedékiadó-szint 2024. január 1-jétől 2024. június 30-ig érvényes, július 1-jétől az év végéig az üzemanyag jövedéki adójának új, a január 1-jeihez képest magasabb szintje lesz érvényben, így az üzemanyag az év közepén ismét drágulni fog.
A szaktárca által július 1-jére bejelentett új jövedékiadó 1000 liter benzin esetében 2382 lej, 1000 liter gázolaj esetében pedig 2.183 lej. Tehát a január 1-jei szintekhez képest július 1-jén a jövedéki adó 1000 literenként 363 lejjel, a gázolaj esetében 333 lejjel lesz magasabb.
Vagyis az egész évet tekintve, kizárólag a jövedéki adó emeléséből adódóan a benzin literenként 72 banival, a gázolaj pedig 66 banival lesz drágább, ami 11, illetve 9,4 százalékos áremelkedést jelent.
Románia kiesett a legolcsóbb üzemanyaggal rendelkező országok közül, legalábbis európai összevetésben – derül ki a Codacons olasz civil szervezet tanulmányából.
Az üzemanyagok drágulása miatt a vásárlók 55 százaléka hibrid vagy elektromos hajtású jármű vásárlását tervezi a következő 2 évben – közölte az EY kedden az MTI-vel.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!