Fotó: Sándor Csilla
Az üzemanyagok jövedéki adója jövőre két ízben, január 1-jétől és július 1-jétől emelkedik, ami önmagában – vagyis a kőolaj nemzetközi árának alakulásától függetlenül – is óriási, a jelenlegi szinthez képest akár 11 százalékos áremelkedést okozhat – irányítják rá a figyelmet elemzők, miután a bukaresti kormány közzétette az új adószinteket. Számítások szerint a benzin literenként összesen 72 banival, a gázolaj pedig literenként 66 banival drágul csak a jövedékiadó-emelés miatt.
2023. december 29., 19:192023. december 29., 19:19
A bukaresti pénzügyminisztérium csütörtökön tette közzé az üzemanyagok jövedéki adójának 2024. január 1-jétől alkalmazandó szintjét, amelyet az inflációs rátával igazítottak ki. Ezer liter benzinre 2019 lej, ezer liter gázolajra pedig 1850 lej a jövedéki adó – áll a hivatalos dokumentumban.
Azaz a januártól alkalmazandó adó a benzin esetében 243 lejjel, a gázolaj esetében pedig 218 lejjel lesz a jelenlegi szintnél magasabb 1000 literenként. Ez pedig azt jelenti, hogy 2024. január 1-jétől a benzin literenkénti ára 29 banival, a gázolajé pedig 26 banival lesz magasabb – mutat rá az Economica.net gazdasági portál.
És nem ez lesz az egyetlen üzemanyagár-emelkedés a jövő évi adóemelés miatt. A pénzügyminisztérium ugyanis egyértelműen meghatározza, hogy ez a jövedékiadó-szint 2024. január 1-jétől 2024. június 30-ig érvényes, július 1-jétől az év végéig az üzemanyag jövedéki adójának új, a január 1-jeihez képest magasabb szintje lesz érvényben, így az üzemanyag az év közepén ismét drágulni fog.
A szaktárca által július 1-jére bejelentett új jövedékiadó 1000 liter benzin esetében 2382 lej, 1000 liter gázolaj esetében pedig 2.183 lej. Tehát a január 1-jei szintekhez képest július 1-jén a jövedéki adó 1000 literenként 363 lejjel, a gázolaj esetében 333 lejjel lesz magasabb.
Vagyis az egész évet tekintve, kizárólag a jövedéki adó emeléséből adódóan a benzin literenként 72 banival, a gázolaj pedig 66 banival lesz drágább, ami 11, illetve 9,4 százalékos áremelkedést jelent.
Románia kiesett a legolcsóbb üzemanyaggal rendelkező országok közül, legalábbis európai összevetésben – derül ki a Codacons olasz civil szervezet tanulmányából.
Az üzemanyagok drágulása miatt a vásárlók 55 százaléka hibrid vagy elektromos hajtású jármű vásárlását tervezi a következő 2 évben – közölte az EY kedden az MTI-vel.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!