Az üzleti szféra azt szeretné elérni, ha jövőre is opcionális maradna a megosztott áfafizetés, úgy érzik, nincsenek felkészülve drasztikus változásra.
Hatályos október elsejétől a megosztott áfafizetés, vagyis a Romániában tevékenykedő cégek dönthetnek úgy, hogy külön bankszámlán kezelik az általános forgalmi adót (áfa/TVA), és külön a termékek, szolgáltatások árát.
ám ha a parlament végül a kormány által beterjesztett formában fogadja el a vonatkozó jogszabályt, akkor január elsejétől mindenkinek kötelező lesz áttérni az új mechanizmusra.
De az sem zárható ki, hogy lesznek változások, első megkeresett testületként ugyanis a szenátus pénzügyi bizottságában úgy módosították a törvénytervezetet, hogy a megosztott áfafizetés csak azokra a cégekre legyen érvényes, amelyek az állammal kötnek szerződést. A módosításra és a jogszabályjavaslatra még rá kell bólintania azonban a felsőháznak, s ezt követően még döntéshozó testületként a képviselőháznak is.
Az intézkedés azonban nem nyerte el az üzleti szféra tetszését.
mások úgy vélik, lehetetlenség ilyen rövid idő alatt felkészülni egy merőben eltérő könyvviteli rendszerre, megint mások az átállással járó költségeket kifogásolják.
Florin Jianu, a kis- és közepes vállalkozások képviselőit tömörítő munkáltatói szövetség elnöke nemrég rámutatott, a cégek rendelkezésére álló készpénzmennyiség 20 százaléka a megosztott áfafizetés nyomán ott fog állni egy bankszámlán, és elérhetetlen lesz.
– kongatta meg a vészharangot Adrian Benţa adóügyi szakértő az Economica.net portálnak nyilatkozva.
Egyúttal azt javasolta, hogy az intézkedés januártól is maradjon opcionális, legyen elég idő kielemezni, hogy milyen hatásokkal bír, amennyiben pedig bebizonyosodik, hogy árt a cégeknek, akkor csak olyan gazdasági ágazatokban tegyék kötelezővé, amelyekre nagyfokú adócsalás jellemző.
ez pedig meglátásuk szerint hosszú távon nem tűnik a legmegfelelőbb stratégiának az adócsalás -ellenes küzdelemben.
Közben pedig még az is lemondott arról, hogy tesztelje a megosztott áfafizetési rendszert, aki korábban a Krónikának úgy nyilatkozott, cégét már októbertől belépteti az új mechanizmusba, hogy kipróbálja a működését, és amikor januártól már kötelező használni, ez alapján tudjon tanácsot adni az ügyfeleinek.
most már úgy véli, nincs értelme tesztelni a rendszert, hiszen a vállalkozók többsége nem érdekelt. Hangsúlyozta, az alkalmazási módszertan megjelent, a rendszer működik, aki akarja, kipróbálhatja.
miközben alig több mint 1 százalék gondolja úgy, hogy 2018. január 1. felkészülten éri őket.
Ugyan a román kormány kedvezményekkel próbálja rábírni a cégeket, hogy álljanak át az új rendszerre már az október–decemberi időszakban, amikor még csak opcionális, de ezek, úgy tűnik, nem elég vonzóak a vállalkozók számára. A felmérés szerint ugyanis a cégek 95,4 százaléka nem kíván idén áttérni a megosztott áfafizetésre.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!