Az üzleti szféra azt szeretné elérni, ha jövőre is opcionális maradna a megosztott áfafizetés, úgy érzik, nincsenek felkészülve drasztikus változásra.
Hatályos október elsejétől a megosztott áfafizetés, vagyis a Romániában tevékenykedő cégek dönthetnek úgy, hogy külön bankszámlán kezelik az általános forgalmi adót (áfa/TVA), és külön a termékek, szolgáltatások árát.
ám ha a parlament végül a kormány által beterjesztett formában fogadja el a vonatkozó jogszabályt, akkor január elsejétől mindenkinek kötelező lesz áttérni az új mechanizmusra.
De az sem zárható ki, hogy lesznek változások, első megkeresett testületként ugyanis a szenátus pénzügyi bizottságában úgy módosították a törvénytervezetet, hogy a megosztott áfafizetés csak azokra a cégekre legyen érvényes, amelyek az állammal kötnek szerződést. A módosításra és a jogszabályjavaslatra még rá kell bólintania azonban a felsőháznak, s ezt követően még döntéshozó testületként a képviselőháznak is.
Az intézkedés azonban nem nyerte el az üzleti szféra tetszését.
mások úgy vélik, lehetetlenség ilyen rövid idő alatt felkészülni egy merőben eltérő könyvviteli rendszerre, megint mások az átállással járó költségeket kifogásolják.
Florin Jianu, a kis- és közepes vállalkozások képviselőit tömörítő munkáltatói szövetség elnöke nemrég rámutatott, a cégek rendelkezésére álló készpénzmennyiség 20 százaléka a megosztott áfafizetés nyomán ott fog állni egy bankszámlán, és elérhetetlen lesz.
– kongatta meg a vészharangot Adrian Benţa adóügyi szakértő az Economica.net portálnak nyilatkozva.
Egyúttal azt javasolta, hogy az intézkedés januártól is maradjon opcionális, legyen elég idő kielemezni, hogy milyen hatásokkal bír, amennyiben pedig bebizonyosodik, hogy árt a cégeknek, akkor csak olyan gazdasági ágazatokban tegyék kötelezővé, amelyekre nagyfokú adócsalás jellemző.
ez pedig meglátásuk szerint hosszú távon nem tűnik a legmegfelelőbb stratégiának az adócsalás -ellenes küzdelemben.
Közben pedig még az is lemondott arról, hogy tesztelje a megosztott áfafizetési rendszert, aki korábban a Krónikának úgy nyilatkozott, cégét már októbertől belépteti az új mechanizmusba, hogy kipróbálja a működését, és amikor januártól már kötelező használni, ez alapján tudjon tanácsot adni az ügyfeleinek.
most már úgy véli, nincs értelme tesztelni a rendszert, hiszen a vállalkozók többsége nem érdekelt. Hangsúlyozta, az alkalmazási módszertan megjelent, a rendszer működik, aki akarja, kipróbálhatja.
miközben alig több mint 1 százalék gondolja úgy, hogy 2018. január 1. felkészülten éri őket.
Ugyan a román kormány kedvezményekkel próbálja rábírni a cégeket, hogy álljanak át az új rendszerre már az október–decemberi időszakban, amikor még csak opcionális, de ezek, úgy tűnik, nem elég vonzóak a vállalkozók számára. A felmérés szerint ugyanis a cégek 95,4 százaléka nem kíván idén áttérni a megosztott áfafizetésre.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!