Külföldiekkel pótolják a kivándorlás okozta munkaerőhiányt a romániai vállalkozók

Nagy a hiány. Háromból egy cég már idén alkalmazna külföldieket •  Fotó: Pixabay.com

Nagy a hiány. Háromból egy cég már idén alkalmazna külföldieket

Fotó: Pixabay.com

Bár folyamatosan növekednek a romániai bérek, még mindig magas a kivándorlás a lakosság körében. A munkaerőhiány pedig akkora méreteket ölt, hogy már 23 000 Európai Unión kívüli munkavállaló dolgozik az országban, számuk pedig egyre nőni fog, egy friss felmérés szerint minden három munkáltatóból egy fontolgatja, hogy külföldieket alkalmaz.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 04., 07:312020. március 04., 07:31

2020. március 04., 07:482020. március 04., 07:48

A demográfiai mutatók és a migráció befolyásolja a romániai munkaerőpiac dinamikáját – állapítja meg az Európai Bizottság (EB)  Romániáról készített, és a napokban nyilvánosságra hozott jelentésében. Az Agerpres hírügynökség által idézett  dokumentumban rámutatnak, az országban a természetes szaporulat negatív, ugyanakkor az elvándorlás látványos. Hiszen 2018-ban a más tagállamban élő, aktív korú (azaz 20-64 év közötti) közösségek közül a legnagyobb a román volt:

2,52 millió aktív korú román állampolgár élt saját hazájának határain kívül az EU-ban.

Az EB szerint a megoldás az országban maradt munkaerő folyamatos át- és továbbképzése. Ugyanakkor arra is kitér a jelentés, hogy a bérek az országban gyorsan növekednek, emelkedésre tovább lehet számítani, bár a növekedés üteme lelassul, hiszen a közeljövőben a közszférában már nem várható jelentős fizetésemelés. Kiemelik ugyanakkor, hogy a reálbérek gyorsabb ütemben növekedtek, mint a termelékenység.

Az elemzés készítői szerint a munkaerőpiac fejlődése folytatódik, ezt támogatja a gazdasági növekedés, ám a munkaerőhiány továbbra is fennáll. A mutatók tekintetében nagyok az eltérések a különböző térségekben, és a különböző ágazatokban, így elsősorban a szakképzettek körében növekszik a hiány. A helyzet javulása ellenére ugyanakkor a lakosság körében még mindig magas azoknak a száma, akik nem dolgoznak.

Az elmúlt év harmadik harmadában a lakosság 31,6 százaléka volt inaktív.

Közülük is kiemelkedő a 15 és 24 év közöttiek aránya, ők teszik ki az inaktív lakosság 71,17 százalékát. Azoknak a fiataloknak a száma, akik nem tanulnak, nem dolgoznak, és nem vesznek részt semmilyen képzésen, az EU-tagállamok közül Romániában a legmagasabb. Az alkalmazást ösztönző közpolitikák hatása elhanyagolható, a tartós munka nélkül élők aránya is növekedett.

Egyre többen „importálnak”
munkaerőt

Közben pedig akkora méreteket ölt a munkaerőhiány, hogy a cégek Európai Unión kívüli országokból kénytelenek munkásokat alkalmazni. Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) legfrissebb statisztikái szerint tavaly, a január–augusztusi időszakban mintegy 97 000 olyan gazdátlan állás volt Romániában, amit nincs, aki betöltsön – a helyzet egyre súlyosabb voltát jelzi, hogy ez a szám 50 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában mért szintet.

Közben más adatok szerint mintegy 4 millió román állampolgár él és dolgozik tartósan külföldön.
A 2019-es amúgy már a harmadik egymást követő év volt, amikor a bukaresti kormány – eleget téve az üzleti szféra kérésének – növelte az országban alkalmazható, Unión kívülről érkező alkalmazottak számát, tavaly ez már 30 000-re rúgott. Az Economica.net gazdasági hírportál kérésére,

az Országos Bevándorlási Felügyelőség (IGI) által közölt adatok szerint a tavalyi év végén mintegy 23 000, Unión kívüli külföldi állampolgárnak volt munkavállalói tartózkodási engedélye.

A hivatalos statisztikák szerint amúgy többségük fiatalabb 34 évesnél, a legtöbben Vietnámból, Törökországból vagy Nepálból érkeztek, és Bukarestben, valamint Ilfov, Konstanca, Temes, Brassó és Kolozs megyében dolgoznak.

Súlyosbodik a helyzet

Ez a szám pedig minden bizonnyal idén tovább fog emelkedni: egy friss felmérés szerint ugyanis három romániai munkáltatóból egy azt fontolgatja, hogy a 2020-as év folyamán külföldi munkaerőt alkalmaz, 11 százalék pedig már meg is tette az ehhez szükséges lépéseket. A BestJobs.ro munkaerőtoborzó portál által készített kutatás szerint a cégek további 22 százaléka sem zárja ki ezt az opciót.

A vállalkozók több mint 70 százaléka mondja azt, hogy azért kénytelenek külföldről hozni alkalmazottakat, mivel itthon nem találnak munkaerőt.

36 százalék szerint eközben alacsony a hazai alkalmazottak termelékenységi rátája, 27 százalék szerint pedig az itthoni munkaerő az állás elvárásaihoz vagy a saját rátermettségéhez képest túl magas fizetést vár. Amúgy a cégek 45 százaléka szakképzetlen munkaerőt vár külföldről, 41 százalék mérnököt vagy más területen dolgozó szakembert, 33 százalék szakképzett munkást, 12 százalék informatikust, 8 százalék pedig menedzsert. A munkáltatók olyan piacokon keresik a munkaerőt, ahol alacsonyabb bérköltség mellett is találnak alkalmazottakat, a legtöbben Dél-Kelet-Európából vagy a Moldovai Köztársaságból hoznak maguknak munkásokat, de egyre elterjedtebb az ázsiai munkaerő alkalmazása is.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A pénz mellett fontos a biztonság

„Kétségtelen, hogy Romániában van felzárkózás, ha megnézzük, honnan indultunk és hol tartunk, a bérek tekintetében az olló valamilyen szinten zár, de még mindig nagyon ki van nyílva” – fogalmazta meg Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy szociológus végzettségű polgármestere arra vonatkozó kérdésünkre, hogyha látványosan emelkednek a bérek, mégis miért folytatódik az elvándorlás. Mint rámutatott,

gyakran rosszabbul látjuk a saját a helyzetünket, mint amilyen az valójában.

Szerinte amikor két országot összehasonlítunk, több dolgot is meg kell vizsgálni. Például a lakásviszonyokat, mert hiába 1000 euró az átlagbér egy országban, ha a többségnek nincs saját tulajdonú lakása, a jövedelem 30–40 százaléka elmegy lakbérre. Másik szempont, hogy mennyibe kerül egy országban a jóléti kosár. Évekkel ezelőtt ez a közép-keleti országokban drágább volt, mint a nyugat-európaiakban, mert a különböző szolgáltatókat magánosították, azok felvitték az árakat, így a gáz és az áram drágább volt például Magyarországon, mint Németországban. Ez azóta megváltozott, mert az államok beavatkoztak, és szabályozták a díjszabásokat.

Antal Árpád szerint a kivándorlás mértékét jelentősen befolyásolja, hogy milyen a szolgáltatások minősége egy adott országban.

Idézet
Lehet, hogy nem marad meg sokkal több pénzed a fizetésből, de ha egy olyan országban élsz, ahol úgy érzed, minden olajazottan működik, az nyújt egyfajta biztonságérzetet”

– mondta a polgármester. Emlékeztetett, jelentősen növekedett a kivándorlás a magyarok körében a marosvásárhelyi fekete március után, a román értelmiség egy része a bányászjárások után döntött úgy, hogy kivándorol. „A nyugat-európai kultúra évszázadok alatt alakult ki, nekünk most kellene kialakítanunk magunknak olyan körülményeket, hogy jól és biztonságban érezzük magunkat” – szögezte le.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
2025. június 25., szerda

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét

Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac

Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.

Padlóféket nyomott a romániai autópiac
Padlóféket nyomott a romániai autópiac
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac