Fotó: Pál Árpád
Mondjon le a kormány az üzemanyagokra kivetni tervezett extra jövedéki adóról – kérik a fuvarozók. Egyúttal újfent azzal fenyegetnek, hogy ellenkező esetben külföldön fognak tankolni.
2017. szeptember 01., 19:122017. szeptember 01., 19:12
A Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) csütörtöki közleményében ugyanakkor azt is megmutatja a kormánynak, hogy milyen más forrásokból tudnák előteremteni ugyanezeket a pénzösszegeket. Rámutatnak, hogy amennyiben a román állam hatékonyabbá tenné az áfavisszafizetéseket a külföldi állampolgároknak, úgy az ország a balkáni térség üzemanyagellátási központjává válna, mint amilyen központ Nyugat-Európában Luxemburg.
A hivatalos statisztikák szerint jelenleg Romániában évi mintegy 7 milliárd liter üzemanyagot fogyasztanak, amiből 5 milliárd liter gázolaj, 2 milliárd liter pedig benzin.
miközben ha a jelenleg értékesített üzemanyag alig 15 százaléka külföldre tevődik át, semmissé válnak a román állam hipotetikus nyereségei” – jegyzik meg közleményükben a közúti szállítók. Márpedig ők azzal fenyegetnek, hogy a nemzetközi fuvarozást végző cégek 70 százaléka – legyenek azok romániaiak vagy külföldiek – a jövedéki adó megemelése után már nem Romániában fog tankolni.
A szerdai kormányülésen az a döntés született, hogy
amikor az üzemanyagok literenkénti ára 0,16 banival nő, október elsejétől pedig ugyanezzel az összeggel emelik meg az árat.
Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a kormányülésen elmondta, azért döntöttek úgy, hogy nem egyszerre emelik meg a jövedéki adót, hogy ne okozzanak sokkot az üzemanyagpiacon.
Mint ismeretes, amikor a Ponta-kormány az autópályaépítésekre hivatkozva pár éve bevezette a hétcentes extra jövedéki adót, akkor a fuvarozók egyebek mellett azzal is tiltakoztak az intézkedés ellen, hogy amikor csak tehették, külföldön tankoltak, ez pedig valóban meglátszott a fogyasztáson.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!