Fotó: Pál Árpád
Mondjon le a kormány az üzemanyagokra kivetni tervezett extra jövedéki adóról – kérik a fuvarozók. Egyúttal újfent azzal fenyegetnek, hogy ellenkező esetben külföldön fognak tankolni.
2017. szeptember 01., 19:122017. szeptember 01., 19:12
A Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) csütörtöki közleményében ugyanakkor azt is megmutatja a kormánynak, hogy milyen más forrásokból tudnák előteremteni ugyanezeket a pénzösszegeket. Rámutatnak, hogy amennyiben a román állam hatékonyabbá tenné az áfavisszafizetéseket a külföldi állampolgároknak, úgy az ország a balkáni térség üzemanyagellátási központjává válna, mint amilyen központ Nyugat-Európában Luxemburg.
A hivatalos statisztikák szerint jelenleg Romániában évi mintegy 7 milliárd liter üzemanyagot fogyasztanak, amiből 5 milliárd liter gázolaj, 2 milliárd liter pedig benzin.
miközben ha a jelenleg értékesített üzemanyag alig 15 százaléka külföldre tevődik át, semmissé válnak a román állam hipotetikus nyereségei” – jegyzik meg közleményükben a közúti szállítók. Márpedig ők azzal fenyegetnek, hogy a nemzetközi fuvarozást végző cégek 70 százaléka – legyenek azok romániaiak vagy külföldiek – a jövedéki adó megemelése után már nem Romániában fog tankolni.
A szerdai kormányülésen az a döntés született, hogy
amikor az üzemanyagok literenkénti ára 0,16 banival nő, október elsejétől pedig ugyanezzel az összeggel emelik meg az árat.
Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a kormányülésen elmondta, azért döntöttek úgy, hogy nem egyszerre emelik meg a jövedéki adót, hogy ne okozzanak sokkot az üzemanyagpiacon.
Mint ismeretes, amikor a Ponta-kormány az autópályaépítésekre hivatkozva pár éve bevezette a hétcentes extra jövedéki adót, akkor a fuvarozók egyebek mellett azzal is tiltakoztak az intézkedés ellen, hogy amikor csak tehették, külföldön tankoltak, ez pedig valóban meglátszott a fogyasztáson.
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!