Fotó: Agerpres
2011. október 13., 06:162011. október 13., 06:16
A plénumban az ellenzék még kérte ugyan, hogy a jogszabályjavaslatot küldjék vissza az illetékes szakbizottságok elé, azonban a javaslatot elutasították, és végül 143 támogató, 108 ellenszavazattal, négy tartózkodás mellett a ház elfogadta a törvényt. Az ellenzéki politikusok egyébként azzal érveltek, hogy a jogszabály elfogadása és gyakorlatba ültetése megszegi az Európai Emberjogi Bíróság joggyakorlatát, illetve az európai emberjogi egyezmény elveit, ugyanis hozzányúl olyan jogokhoz, amelyek kapcsán az igazságszolgáltatás már jogerős ítéletet hozott.
A most elfogadott jogszabály arról rendelkezik, hogy a 2011. december 31-áig megszerzett jogok kifizetését átütemezik. Az első 5 százalékot a 2012-es év folyamán fizetik ki, 2013-ban további 10 százalékot, 2014-ben, illetve 2015-ben 25-25 százalékot, 2016-ban pedig 35 százalékot törlesztenek.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, szeptember 21-én, amikor az alsóház költségvetési-pénzügyi bizottsága elfogadta a vonatkozó módosításokat, Eugenia Barna, a testület elnöke elmondta, ez a lépés azért vált szükségessé, mivel Romániának tartania kell a 2011-re, illetve az elkövetkező évekre megszabott költségvetési deficitcélt. „Nincs pénz a költségvetésben. Ha gyakorlatba ültetnénk a korábbi menetrendet, s fizetnénk, akkor meghaladnánk a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megállapított deficitet. Amint a pénzügyminisztérium illetékeseitől értesültem, mintegy 9 milliárd lejről van szó, amiben még nincsenek is benne az igazságszolgáltatásban dolgozóknak kifizetendő pénzöszszegek” – részletezte akkor a bizottsági elnök.
A most meghozott döntés kapcsán egyébként korábban Laura Codruţa Kövesi, Románia főügyésze is aggályait fejezte ki, mivel szerinte ez a lépés túllép az Európai Emberjogi Bíróság által elvártakon.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.