A pohár üres fele. Antal Árpád számításai szerint a többletköltség háromszorosa lesz a többletbevételnek
Elfogadhatatlannak tartja a kormány legutóbbi, az önkormányzatok költségvetésére vonatkozó ajánlatát Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A székelyföldi elöljáró a Krónika megkeresésére leszögezte, bár Bukarest több pénzt ígér a tavalyhoz képest, új feladatokat is átruház a helyi önkormányzatokra, aminek költségei a többlet háromszorosát jelentik.
2019. február 01., 16:372019. február 01., 16:37
2019. február 01., 17:572019. február 01., 17:57
Amint Liviu Dragnea, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerdai Facebook-bejegyzésében nyilvánosságra hozta, a települések megtarthatják a jövedelemadóból származó bevételek 60 százalékát, a maradék 40 százalékot a megyei tanácshoz utalják, ahonnan 20 százalékot visszaosztanak kiegyenlítésként a helyi hatóságokhoz. A pártelnök arra is kitért, hogy ennek fejében
A kormány elképzelése szerint a megyei tanácsokhoz kerül a gyerekvédelmi és szociális rendszer finanszírozása, a nem klerikális alkalmazottak bére, míg a településekhez a fogyatékkal élők juttatása és gondozóik bére.
Antal Árpád kiszámolta, hogy Sepsiszentgyörgy ezáltal a tavalyhoz képest 3,6 millió lejes többletet kap, ám a többletfeladatok több mint 10 millió lej kiadást jelentenek, ami
Kovászna megye önkormányzatánál a veszteség még nagyobb. Kifejtette, ezzel a nagyon gazdag és a nagyon szegény önkormányzatok járnak jól, ám a társadalom gerincét jelentő középméretű és -teljesítményű önkormányzatokat gyengítik, és továbbmélyítik a szakadékot, hiszen például Moldvában, ahol az átlagnál több gyerek van állami gondozásban, sokkal nagyobbak lesznek a kiadások, miközben a bevételeik alacsonyak.
Mint a székelyföldi elöljáró kérdésünkre felidézte, az egész konfliktus onnan ered, hogy a személyi jövedelemadót 16 százalékról 10 százalékra csökkentette kormány, ez a visszaosztásnál 40, a teljes költségvetésben 25-30 százalékos kiesést eredményezett az önkormányzatok költségvetésében. Hozzátette, ezt tavaly kisebb-nagyobb mértékben az áfából befolyt összegekből kipótolta a kormány, így voltak, akik sokat, és voltak, akik kevesebbet veszítettek. Közben kiderült, hogy
„Ez a turpisság az elmúlt év végén derült ki, akkor a Székelyföldi Közpolitikai Intézettel elkészítettük a romániai közpolitikai helyzet átvilágítását. Ebből az derült ki, hogy hihetetlen szakadékok vannak a települések között” – hívta fel a figyelmet a szociológus végzettségű politikus. Rámutatott, az elmúlt három évtizedben a kormányok felelőtlen döntései következtében olyan szintű „szétfejlődés” történt az országban, hogy
Ez konjunkturális helyzet, hiszen Bukarest 1. kerületében vannak az állami intézmények, és a multinacionális cégek székhelyei, így ott az átlagbér meghaladja a havi 31 ezer lejt, ami annyi, mint Luxemburgban. Tehát egy főre visszaosztva az első kerületben 9662 lej a személyi jövedelemadó, miközben a megyei jogú Vaslui-ban 600 lej. „Egy normális országban ezeket az egyenlőtlenségeket korrigálják” – szögezte le Antal Árpád.
Az átvilágításra alapozva a Székelyföldi Közpolitikai Intézet kidolgozott egy javaslatot, ami teljesen új alapokra helyezi a helyi pénzügyeket, hogy létrejöjjön a kohézió. Kiderült ugyanis, hogy a konjunkturális bevételekből az országban 90 település nyer, a többi 3100 csak elszenvedője a rendszernek.
– vallja Antal Árpád.
A javaslatban meghatározzák egy főre leosztva a személyi jövedelemadóból befolyt összeg alsó plafonját, ha egy település ezt nem éri el, a kormánynak kell felpótolnia, hogy a település működni tudjon. Ugyanakkor egy plafont is meghatároznak, ha ezt túllépi a település, a többletet elveszik, és megyén belül újraosztják, ha pedig a megyei plafont is átlépik, akkor országos szinten osztják újra. „Valójában egy lej sem kerülne a kormányhoz, de igazságosabb elosztási mechanizmus lépne életbe, és a kormánynak nem kerülne ez több pénzébe” – részletezte Antal Árpád. Ezt a javaslatot a polgármesterek, önkormányzati vezetők többsége támogatta, sőt a kormánynak sem volt ellenvetése, de Bukarest ellenérdekelt volt, és a kamikazeakciójukkal kiprovokáltak egy teljesen új ajánlatot. Antal Árpád abban bízik, hogy sikerül mégis elfogadtatni a kormánnyal ezt a változatot, vagy ha nem, a költségvetés parlamenti vitáján módosító javaslatként mégis bekerül.
PSD: a polgármesterek 99,9 százaléka elégedett
A romániai polgármesterek 99,9 százaléka értékeli a költségvetés tervezetét – szögezték le a kormány fő erejét képező szociáldemokraták (PSD) a párt Facebook-oldalán közzétett csütörtöki bejegyzésükben, megjegyezve egyúttal, hogy igaza van Liviu Dragnea pártelnöknek, amikor azt mondja, hogy a helyi közösségek költségvetése a legnagyobb lesz Románia eddigi történelmében. „Ez az állami költségvetés csaknem felét jelenti. Tudatosan vagy öntudatlanul, egyesek összekeverik az állami költségvetést a konszolidált államháztartással, és más eredményre jutnak” – írták a bejegyzésben a PSD-sek. Meglátásuk szerint a büdzsé bírálóit „politikai tétek vezérlik”, miközben a Romániai Községek Egyesülete azt írta Viorica Dăncilă miniszterelnöknek, hogy „a romániai polgármesterek 99,9 százaléka értékeli a költségvetést”.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!