A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a román gazdasági minisztérium közös munkacsoportjainak felállítását jelentette be csütörtökön a bukaresti gazdasági szaktárca, amely három témában működik együtt a nemzetközi intézettel.
2017. március 09., 16:012017. március 09., 16:01
A minisztérium közölte, hogy Mihai Tudose tárcavezető megbeszélést folytatatott az IMF küldöttségével. A román fél a magáncsőd intézményének bevezetésről, a gazdasági minisztérium alárendeltségébe tartozó állami vállalatok irányításának hatékonnyá tételéről, és egy gazdasági fejlesztési alap létrehozásáról egyeztet az IMF-fel. Romániának nincs együttműködési megállapodása az IMF-fel, a legutóbbi 2015 szeptemberében járt le.
A román parlament 2015 májusában szavazta meg a magáncsőd bevezetéséről szóló törvényt, de annak hatályba lépését már többször elhalasztották, mivel a törvény alkalmazásához szükséges intézményrendszert nem állították fel. A tervek szerint a jogszabály augusztustól lép hatályba, és lehetővé teszi a jóhiszemű eladósodott magánszemélyeknek, hogy csődbiztos felügyelete alatt átütemezzék adósságaikat. Emellett a román kormány az IMF-fel kötött korábbi megállapodásokban vállalta, hogy állami vállalatok élére a versenyszférából alkalmaz vezetőket. Ezt az átalakítását még végre kell hajtani a minisztériumhoz tartozó egyes társaságoknál.
Az év elején hivatalba lépett román kormány tervei között szerepel egy norvég és francia mintára létesítendő gazdasági fejlesztési alap, amit egyebek mellett a román állami vállalatok nyereségéből származó osztalékokkal töltenének fel. A kormány becslése szerint a következő négy évben 10 milliárd euró kerülhet a román gazdaságba az alap által elvégzendő beruházások nyomán. Mihai Tudose szerint Románia fel akarja használni az IMF tapasztalatát a befektetési alap létrehozásában és működtetésében. Romániának 2009 óta egy készenléti és két elővigyázatossági típusú hitelmegállapodása volt az IMF szervezésében, mindegyik két-két évre szólt.
A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Csaknem 14 000 munkavállalási engedélyt bocsátottak ki Romániában külföldi állampolgárok számára az év első két hónapjában – tájékoztatott kedden az országos bevándorlási felügyelőség (IGI).
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
szóljon hozzá!