A felmérésbõl kiderül, hogy a közép-európai régió igencsak visszaesett: az elsõ 25 ország közé a térségbõl csupán kettõ, Csehország és Lengyelország tudta beverekedni magát, ám ez a két ország is jelentõs mértékben visszaesett. A kelet-közép-európai országok csupán a nyugat-európai vállalatok számára bírnak nagyobb jelentõséggel (ezek a vizsgált vállalatok mintegy negyedét teszik ki), ám Románia, Lengyelország és Ukrajna iránt õk sem mutatnak túlzott érdeklõdést. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank szerint az újonnan csatlakozott uniós tagállamokban eszközölt befektetések mértéke enyhe csökkenést mutatott a 2007-es esztendõben: míg egy évvel korábban 248 milliárd dollárt ruháztak be a térségben, tavaly ez a szám csupán 24,5 milliárd dollár volt. Az elemzõk szerint ennek a legfõbb oka az, hogy ezekben az országokban jórészt lezárult a privatizációs folyamat. A külföldi befektetések emellett továbbra is létfontosságúnak számítanak a térség országai számára, mivel ezek révén képesek egyensúlyba hozni külkereskedelmi deficitjüket. Az A. T. Kearney Ausztria igazgatója, Robert Kremlicka szerint ugyanakkor Romániának és Bulgáriának nincs oka aggodalomra, mivel a késõbbi csatlakozás miatt még nem merült ki a befektetések lehetõsége. Az osztrák cégek ugyanis jórészt már végrehajtották a korábbi bõvítés során csatlakozott tagállamokban tervezett befektetéseiket, ám ebben a két országban még van esély nagyobb beruházásokra.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).