Fotó: Veres Nándor
A tavalyi évhez képest idén csaknem felére csökkent a szemesgabona-termés Romániában, a szárazság miatt ebben az évben kevéssel több mint 17 millió tonna gabonát takarítottak be – derül ki a mezőgazdasági minisztérium által közölt adatokból.
2020. december 30., 14:522020. december 30., 14:52
Míg tavaly 5,56 millió hektáron 30,41 millió tonna szemes gabona termett, idén 5,34 millió hektárról alig több mint 17 millió tonnát takarítottak be.
Mivel a szárazság a kukoricatermés csaknem felét tönkretette idén, ebben az évben Romániának nem sikerült megismételnie előző két évi teljesítményét, amikor kukoricatermés tekintetében első lett európai uniós viszonylatban.
Búzából csaknem 41 százalékkal takarítottak be kevesebbet 2019-hez mérten. Idén a 2,088 millió hektáron 6,091 millió tonna termett, ami hektáronként 2917 kg-os termésátlagot jelent a tavalyi 4749 kg-hoz mérten.
A minisztérium adatai szerint szinte felére csökkent idén a termés az árpa és a zab esetében is, rozsból viszont 26 százalékkal több termett idén, mint egy évvel korábban. Míg 2019-ben 26.182 tonnát takarítottak be, idén 33.048 tonna került a tárolókba. A bevetett terület 912 hektárral 10.267 hektárra nőtt, a hektáronkénti termésátlag pedig 2799 kg-ról 3219 kg-ra emelkedett.
A 2019-2020-as mezőgazdasági év gabonatermésével kapcsolatos végleges adatokat 2021 májusának végén közli majd az Országos Statisztikai Intézet – jegyzi meg a szaktárca.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
szóljon hozzá!