Fotó: Pixabay
101,92 milliárd lejes deficittel zárt a költségvetés decemberben, ami a bruttó hazai termék (GDP) 9,79 százalékának felel meg; a gazdaság fellendítése érdekében hozott beruházási költségek, adókedvezmények és a járvány elleni védekezés költségei 46,31 milliárd lejt tettek ki, ez a GDP 4,45 százaléka – közölte szerda este a pénzügyminisztérium.
2021. január 28., 09:142021. január 28., 09:14
A tavalyi év első tizenegy hónapja után GDP-arányosan 8 százalékon (84,05 milliárd lej) állt az állami költségvetés hiánya, míg 2019 végén a GDP 4,6 százalékának megfelelő 48,3 milliárd lejt tett ki a deficit.
A minisztérium szerint
Ugyanakkor a beruházási költségek 9,5 milliárd lejjel emelkedtek a korábbi évhez képest, a koronavírus-járvány elleni védekezéssel járó rendkívüli kiadások pedig 15,07 milliárd lejt összesítettek – magyarázza a szaktárca.
A tavalyi év folyamán a költségvetési bevételek 322,52 milliárd lejre rúgtak – ez 0,4 százalékkal több az elmúlt év ugyanezen időszakában jegyzettnél –, a kiadások pedig 424,43 milliárd lejt összesítettek, ami 14,8%-os növekedést jelent 2019-hez mérten.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!