Koronahatás: megviselte az erdélyi munkaerőpiacot a járvány

Képünk illusztárció •  Fotó: Pinti Attila

Képünk illusztárció

Fotó: Pinti Attila

Alaposan megtépázta az erdélyi megyék munkaerőpiacát is a koronavírus-világjárvány: csökkent a foglalkoztatottság, nőtt munkanélküliség a koronavírus-járvány begyűrűzése nyomán a magyarok által jelentős arányban lakott romániai megyékben – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai szolgálat által nyilvánosságra hozott adatsorokból.

Krónika

2021. január 12., 16:262021. január 12., 16:26

Mint a Krónikához eljuttatott közleményben hangsúlyozzák, Erdélyben 2020 októberében 1979,7 ezer főt tett ki az alkalmazásban állók száma, mely az előző év azonos időszakához képest 1,7 százalékos, azaz 33,3 ezer főnyi csökkenést jelent. 2020 októberében az egy főre eső nettó átlagkereset Erdélyben 3113 lej volt, mely az előző év októberéhez képest 8,2 százalékos (237 lejes) növekedést jelent.

A regisztrált munkanélküliek száma 2020 októberében 84,6 ezer fő volt Erdélyben, egy év alatt 25,8 százalékkal nőtt az álláskeresők száma.

A Partiumban apadt leginkább az alkalmazottak száma

Az alkalmazásban állók száma Romániában 2020 októberében 4926,4 ezer főt tett ki, mely az előző év azonos időszakához képest 1,3 százalékos, 62,7 ezer főnyi csökkenést jelent. Erdélyben ennél valamivel nagyobb, azaz 1,7 százalékos volt az egy év alatti csökkenés: az alkalmazásban állók száma1979,7 ezer főt tett ki októberben.

Erdélyben az alkalmazottak 56,9 százaléka a szolgáltatási ágazatokban, 40,7 százaléka az iparban és az építőiparban, 2,4 százaléka a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban volt foglalkoztatva az októberi adatok szerint. Az ipari és az építőipari foglalkoztatottság a tavalyi év októberéhez viszonyítva mintegy 26 ezer fővel csökkent (–3,1 százalék), a szolgáltatási szektorban alkalmazottak száma pedig 7,7 ezer fővel (–0,7 százalék). A mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban a foglalkoztatottság egy év alatt néhány száz fővel nőtt.

A jelentős arányban magyarlakta régiók közül a Partiumban volt a legnagyobb az alkalmazottak számának apadása (–2,1 százalék), Székelyföldön –1,3 százalék, Közép-Erdélyben pedig –0,4 százalék.

„Az adatok értelmezéséhez fontos figyelembe venni, hogy a járvány alatti időszakban sokan – elsősorban a turizmusban, a vendéglátásban és más szolgáltatási ágazatokban – úgy vesztették el a munkájukat, hogy munkaadójuk nem bocsátotta el őket, hanem állami kompenzáció fejében alkalmazotti jogviszonyukat megtartotta (a kényszerszabadság intézményén keresztül vagy csökkentett munkarendben) annak ellenére, hogy tényleges munkát nem, vagy alig végeztek. Ők a fenti statisztikákban alkalmazottként szerepelnek” – irányítja rá a figyelmet közleményében az Erdélystat.

Közép-Erdélyben a legmagasabbak a fizetések

Romániában 2020 októberében az országos egy főre jutó nettó átlagkereset 3343 lej volt, mely a 2019 azonos hónapjához képest 7,3 százalékos növekedést mutat.

Az országos átlaghoz képest valamelyest elmaradt az erdélyi nettó átlagkereset, amely 3113 lej értékű (8,2 százalékos bővülés).

Ennek az elmaradásnak az oka a bukaresti nettó átlagkereset (4243 lej), amely kiemelkedően magas Románia többi részéhez viszonyítva, így felfelé téríti a romániai átlagot – húzza alá az Erdélystat.

2020 októberében az összes alkalmazott 3113 lejes nettó átlagkeresetétől valamivel alacsonyabb átlag jellemezte a mezőgazdaságot (2657 lej), az ipart és az építőipart (2990 lej), míg a szolgáltatási ágazatban magasabb (3230 lej) volt a nettó átlagkereset. 2019 azonos hónapjához képest a nagyobb arányú keresetemelkedés a szolgáltatás- és az iparszektorokat jellemezte Erdélyben (8,3 százalék mindkét ágazatban). A mezőgazdaság-, az erdőgazdálkodás-, a halászatszektorban 3,6 százalékos volt a növekedés.

A szükségállapot bevezetése után a nettó átlagkereset csökkenése áprilisban volt megfigyelhető, 138 lejjel kevesebb összeget vihettek haza a kereseti statisztikában számba vett erdélyi alkalmazottak márciushoz képest. A júniusi átlagkereset már enyhén meghaladta a márciusit. A járvány alatti időszak kereseti statisztikáinak értelmezéséhez figyelembe kell venni, hogy a számításba nem kerülnek be – vagyis az átlagos értéket nem húzzák le – azok, akik ideiglenesen fizetés nélküli szabadságra kerültek, ennyiben tehát ez a statisztika is kedvezőbb képet mutathat a valóságnál.

2020 októberében Erdély régiói közül Közép-Erdélyt jellemzi a legmagasabb nettó átlagkereset, 3679 lej. A magas átlag mögött Kolozs megye kiemelkedő keresetei állnak (átlagban 3968 lej),

a szolgáltatásszektor a 4239 lejt is elérte, ezt követi az ipari szektor (3385 lej) és a mezőgazdaság (2962 lej). Partiumban 2749 lejt vitt haza átlagosan egy személy. Székelyföldön 2615 lej volt az októberi nettó átlagkereset, amely 498 lejjel maradt el az erdélyi átlagtól, annak 84 százalékát tette ki. A lemaradás az iparban alkalmazottak esetében jelentős (az erdélyi átlag 80 százalékát teszi ki), a szolgáltatások esetében 87 százalék, a mezőgazdasági, az erdőgazdálkodási ágazatban pedig 83 százalék ugyanez az arány – von mérleget a statisztikai szolgálat.

Munkanélküliségi ráta: 25 százalékos növekedés

Eközben a regisztrált munkanélküliek száma 285,7 ezer főt tett ki 2020 októberében, mely 10,4 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. Erdélyben a regisztrált munkanélküliek száma 84,6 ezer fő volt, amely az előző év azonos időszakához képest 25,8 százalékkal emelkedett (abszolút értékben 17,4 ezer fő), ami jóval az országos átlag felett van.

Idézet
Az idei évben márciusig a regisztrált munkanélküliek számának csökkenését, augusztusig növekedését, ezt követően pedig a stagnálását figyelhettük meg. Látható, hogy az alkalmazottak száma nagyobb mértékben (33 299 fő) csökkent, mint amennyit nőtt a munkanélkülieké (17 360 fő)”

– húzzák alá az elemzés készítői. meglátásuk szerint ennek oka az lehet, hogy a járvány időszakában a munkájukat hivatalosan is elvesztettek jelentős része még „kivár”, nem jelentkezik be a munkanélküli-ellátórendszerbe, például mert a fertőződéstől tartva nem kezd bele az ügyintézésbe, vagy mert úgy gondolja, érdemes kivárni a pandémia végét.

Az előző év októberéhez viszonyítva különben Erdély minden régiójában nőtt a regisztrált munkanélküliek száma. Közép-Erdélyben 13,5 százalék, Székelyföldön 32 százalék, Partiumban 46,5 százalék volt a regisztrált munkanélküliek számának növekedése a tavalyi év azonos időszakához képest.

Említésre méltó a nemek közötti eltérés: míg a férfiak körében „csak” 18,6 százalékkal, addig a nők esetén 33,3 százalékkal nőtt októberre a regisztrált munkanélküliek száma az előző év októberéhez képest.

Ez az adat arra utalhat, hogy a járvány munkaerőpiaci vesztesei Erdélyben – is – elsősorban a nők lehetnek.

A munkanélküliségi ráta – mely a regisztráltak arányát a gazdaságilag aktív népességhez méri – országos átlaga 3,3 százalékot mutatott 2020 októberében. A tavalyi év azonos időszakához képest országos szinten 0,3 százalék ponttal nagyobb a munkanélküliségi ráta. Erdélyben ennél alacsonyabb ez az érték (2,7 százalék), de a növekedés nagyobb (2019 októberéhez képest 0,55 százalékpont).

Erdélyen belül a legmagasabb munkanélküliségi ráta Székelyföldön figyelhető meg (4,7 százalék), amely 1,15 százalékponttal nagyobb a tavalyi évhez viszonyítva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt