2019-től csak a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban alkalmazhatnak idénymunkásokat
A vállalkozók egy részét negatívan érintheti az a jogszabály, miszerint az idei évtől csak a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban foglalkoztathatnak napszámosokat.
2019. január 14., 08:432019. január 14., 08:43
2019. január 14., 08:472019. január 14., 08:47
Az idei évtől csak a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban, például az állattenyésztésben, vadászatban, halászatban, erdőgazdálkodásban – a fakitermelés kivételével – lehet napszámosokat foglalkoztatni. A Hivatalos Közlönyben december 29-én megjelent 2018/114-es sürgősségi kormányrendelet a bankokra kivetett „kapzsisági adót” szabályozza, de ebbe belefoglalták a napszámosokra vonatkozó módosításokat is.
A jogszabály pontosan leszögezi, hogy milyen területen lehet idénymunkást alkalmazni, eszerint a
A rendelet arra is kitér, hogy egy munkavállaló egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, kivételt képeznek, akik állattenyésztésben dolgoznak, legeltetnek, szőlőtermesztésben tevékenykednek, vagy akkreditált egyetemek mellett létesített botanikus kertekben dolgoznak, őket egy évben legtöbb 180 napot lehet foglalkoztatni idénymunkásként. További módosítás, hogy az idei évtől nemcsak a munkaadót, hanem
így 500 és 2000 lej közötti pénzbírsággal sújthatják.
A munkaadóknak nincs tennivalójuk, a kiváltott napszámos-regisztert nem kell visszaadják, de már csak a módosítás során meghatározott ágazatokban vehetnek fel napszámosokat, minden más tevékenységben fekete munkának minősül az alkalmazás, és eszerint büntetik – mondta el lapunknak Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Hozzátette, jelenleg országos szinten gyűjtik az adatokat, hogy kik milyen területen hány napszámost foglalkoztattak, majd ezek összesítése után következnek az ellenőrzések. Ördög Lajos rámutatott, valószínűleg a vállalkozók egy részét negatívan érinti a megszorítás, hiszen tavaly minden megengedett területen foglalkoztattak idénymunkásokat, a vendéglátásban, a szórólapkihordásban is, ők ezentúl kénytelenek lesznek munkaszerződéssel alkalmazni. Nehezítő körülmény, hogy ha csak részmunkaidőben foglalkoztatnak egy alkalmazottat, akinek nincs más állandó munkahelye, be kell fizetni utána a teljes társadalombiztosítási járulékot.
A felügyelőség vezetője kifejtette, tavaly Háromszéken 80 munkaadó váltotta ki a napszámos regisztert, 3888 idénymunkást foglalkoztattak, közel 70 ezer napra.
hiszen ezekben az ágazatokban elvárás a szakértelem, a tapasztalat – mondta el megkeresésünkre Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátósok Szövetségének (SVESZ) elnöke, aki szerint korrekt a kormány intézkedése. Még mosogatni sem szabad napszámost felvenni, hiszen ha valakit beengedsz a konyhába, egészségügyi bizonylatra van szüksége – részletezte a vállalkozó. Hozzátette, szezonban a szakiskolás diákokat alkalmazzák, nekik vannak már ismereteik, és nem kell egész évre munkaszerződéssel felvenni őket. Kovács István szerint a kormánynak voltak az ágazatot segítő intézkedései, így az áfacsökkentés, a vakációs jegyek bevezetése felpörgette a forgalmat, a vállalkozóknak nem kellene napszámosok foglalkoztatására szorulniuk.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!