Korlátozná a gyermekgondozási díj összegét a Grindeanu-kormány, de szóba került a támogatás folyósításának meghosszabbítása is.
2017. május 08., 23:282017. május 08., 23:28
A gyermekgondozási díj (gyed) összegének korlátozását fontolgatja a munkaügyi és a pénzügyminisztérium. Erről Sevil Shhaideh miniszterelnök-helyettes beszélt az Antena3 hírcsatorna műsorában.
Az mondta, hatástanulmányokat és számításokat végeznek a témában, így egyelőre nem is árult el részleteket arról, mekkora összegben szabnák meg a legnagyobb gyedet. A kormányfőhelyettes bejelentette viszont, hogy
Shhaideh szerint a második fél évre készül el a hatástanulmány, hogy az esetleges módosításokkal számolni tudjanak a 2018-as évi állami költségvetés kidolgozásakor. A gyed korlátozásának lehetőségét először a Profit.ro gazdasági és pénzügyi portál dobta be a köztudatba, értesülésekre hivatkozva akkor azt írták, hogy valahol 5000 és 10 ezer lej között lenne a plafon. A legfrissebb statisztikák szerint a jelenleg folyósított 157 773 gyed 97 százaléka 5000 lej alatt van, 3500 személy kap 5001 és 10 000 lej közötti összeget, és 623 gyed haladja meg a 10 000 lejt.
Mint ismeretes, tavaly július elsejétől lépett életbe az a módosítás, ami eltörölte a gyed értékének plafonját. Addig ez az összeg nem haladhatta meg a 3400 lejt.
Eddig a legnagyobb összeg egyébként 35 000 eurónak megfelelő volt, de januártól alig több mint 1000 lejes gyermekgondozási díjat kap a Szeben megyei férfi, miután az Országos Adóhatóság (ANAF) ellenőrzései arra engedtek következtetni, hogy jogtalanul utalták neki júliustól a hatalmas összeget.
A legkisebb gyed jelenleg a minimálbér 85 százalékának felel meg, s azok a szülők jogosultak a gyerek kétéves koráig a támogatásra, akik a baba születését megelőző két évben legalább 12 hónapig adózott jövedelemmel rendelkeztek.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!