Korlátozná a gyermekgondozási díj összegét a Grindeanu-kormány, de szóba került a támogatás folyósításának meghosszabbítása is.
2017. május 08., 23:282017. május 08., 23:28
A gyermekgondozási díj (gyed) összegének korlátozását fontolgatja a munkaügyi és a pénzügyminisztérium. Erről Sevil Shhaideh miniszterelnök-helyettes beszélt az Antena3 hírcsatorna műsorában.
Az mondta, hatástanulmányokat és számításokat végeznek a témában, így egyelőre nem is árult el részleteket arról, mekkora összegben szabnák meg a legnagyobb gyedet. A kormányfőhelyettes bejelentette viszont, hogy
Shhaideh szerint a második fél évre készül el a hatástanulmány, hogy az esetleges módosításokkal számolni tudjanak a 2018-as évi állami költségvetés kidolgozásakor. A gyed korlátozásának lehetőségét először a Profit.ro gazdasági és pénzügyi portál dobta be a köztudatba, értesülésekre hivatkozva akkor azt írták, hogy valahol 5000 és 10 ezer lej között lenne a plafon. A legfrissebb statisztikák szerint a jelenleg folyósított 157 773 gyed 97 százaléka 5000 lej alatt van, 3500 személy kap 5001 és 10 000 lej közötti összeget, és 623 gyed haladja meg a 10 000 lejt.
Mint ismeretes, tavaly július elsejétől lépett életbe az a módosítás, ami eltörölte a gyed értékének plafonját. Addig ez az összeg nem haladhatta meg a 3400 lejt.
Eddig a legnagyobb összeg egyébként 35 000 eurónak megfelelő volt, de januártól alig több mint 1000 lejes gyermekgondozási díjat kap a Szeben megyei férfi, miután az Országos Adóhatóság (ANAF) ellenőrzései arra engedtek következtetni, hogy jogtalanul utalták neki júliustól a hatalmas összeget.
A legkisebb gyed jelenleg a minimálbér 85 százalékának felel meg, s azok a szülők jogosultak a gyerek kétéves koráig a támogatásra, akik a baba születését megelőző két évben legalább 12 hónapig adózott jövedelemmel rendelkeztek.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!