Konstanca: kicsit balkáni, kicsit ellentmondásos

Nyaralás koronavírus-világjárvány idején. Olykor a rend őrei is kilátogatnak a tengerparti strandokra Konstancán •  Fotó: Pataky István

Nyaralás koronavírus-világjárvány idején. Olykor a rend őrei is kilátogatnak a tengerparti strandokra Konstancán

Fotó: Pataky István

RIPORT – Konstanca ma már nemcsak egy kikötőváros. A nemzetközi szinten is ismert Neversea zenei fesztivál helyszíne, a történelmi belváros közvetlen közelében lévő plázs elegáns, elfogadható tisztaságú és nem zsúfolt.

Pataky István

2020. augusztus 01., 08:292020. augusztus 01., 08:29

2020. augusztus 01., 08:342020. augusztus 01., 08:34

Techirghiol vagy Konstanca – e két helyszín merült fel, amikor tengerparti nyaralásunkat tervezgettük. Miért ez a kettő? Először is vonattal közlekedünk, ami kizárja az olyan rejtettebb, hangulatosabb helyeket, mint például az ismerősi körömben igencsak népszerű Dunaszentgyörgy (Sfântu Gheorghe), a Duna Fekete-tengeri torkolatánál. Techirghiolt jól ismertük, voltunk ott néhányszor az utóbbi években, csendes, barátságos hely, rendezett stranddal a sós tónál. Hátránya, hogy Eforie Nordra kell autózni vagy buszozni a tengeri fürdőzéshez. Tapasztalatból tudjuk, ott is lehet találni kevésbé zsúfolt partszakaszt, mégis a jelenlegi vírushelyzetben elvetettük ezt a verziót.

Konstancán ugyan jó néhány évvel ezelőtt töltöttünk hosszabb időt, de sok jót olvastunk azóta a városról. Széles plázsokat alakítottak ki, és – ami most a legfontosabb szempont – nem fedezték még fel maguknak a turisták.

A Balkán része, annak minden varázsával és hátrányával

A vonat pontosan érkezett be a konstancai állomásra, onnan nagyjából nyolcpercnyi taxizás után érkeztünk meg a neten foglalt szállásunkra, tíz lej fejében. A háromszintes épület mindegyik lakása turistákra vár, gyakorlatilag szálloda, hivatalosan viszont külön kiadott szobákat bérelnek az oda érkezők.

•  Fotó: Pataky István Galéria

Fotó: Pataky István

Házigazdánk – akiről később kiderül, hogy görög felmenői vannak –, szinte zavaróan kedves volt. Az épületben mindenki betartotta az egészségügyi szabályokat, maszkban jártunk, keltünk.

A napi 300 lejért kiadott szoba tágas volt, a fürdőszoba is, a kis teraszről kilátás nyílt az öt percnyi sétára lévő tengerre, na meg egy omladozó épületre. Sok ilyet látni Konstancán, a restitúciós perek elhúzódása vagy az önkormányzat felelőtlenségének szomorú látványaival sok helyen találkoztunk a régi belvárosban, mégsem ez a jellemző.

Az úgynevezett Félsziget, azaz a kikötőváros történelmi központját az utóbbi három-négy évben újították fel. Sétálóutcák keresztezik egymást, a leghosszabbik és legismertebb a Tomis utca, tele régi épületekkel és teraszos vendéglőkkel. Találtunk itt is a századfordulós házak közé beékelt kommunista retteneteket, omladozó félben lévőket is, de összességében meglepően rendbe szedett városrésszel találkoztuk.

Nagyváradi vagy brassói sétálóutcákat idéz a konstancai belváros, a hegyeken túli településekkel kapcsolatos erdélyi előítéleteinket kissé szégyenkezve vághattuk zsebre.

Rendezett plázs. Hétköznapokon nem zsúfolt a konstancai part, hétvégén viszont felpezsdül az élet •  Fotó: Pataky István Galéria

Rendezett plázs. Hétköznapokon nem zsúfolt a konstancai part, hétvégén viszont felpezsdül az élet

Fotó: Pataky István

Persze azért Konstanca a Balkán része, annak minden varázsával és hátrányával. Ma is működő mecsetek, egykoron görögök lakta városrész, a kultúrák keveredésének nyomai. Ehhez társul a hiányos utcai tisztaság. Nem véletlen az óvatos megfogalmazás, mert nem szemetes a belváros, de itt-ott előtűnik egy üres telek, ahol szépen felgyűlt a hulladék. Az utcák kövezetein látszik, a mosás, esetleg fertőtlenítés ritkaságszámba megy.

Barátságos személyzet, maszk nélkül

Kilenc napot töltöttünk Konstancán, s minden délben és este éttermek teraszain étkeztünk, így volt alkalmunk egyértelmű képet kialakítani a kikötőváros gasztronómiájáról. Változatos, minőségi ételek, korrekt árak, barátságos személyzet – a várakozásainkat meghaladó vendéglátás.

Kipróbáltunk minden igényt kielégítő török és görög éttermet is. Mindez kis vírushelyzetes szépséghibával: szinte alig találkoztunk olyan vendéglővel, ahol megfelelően használták a pincérek a maszkot. Sok helyen egyáltalán nem fedték orrukat, szájukat, a kesztyű sem volt túl népszerű a felszolgálók körében. Az asztalok közötti távolságot nagyjából betartották. Rendőrségi ellenőrzést egyetlen napon észleltünk, akkor a vendéglátósok vélhetően fülest kaptak, mert hirtelen megszaporodott a maszkos pincérek száma.

korábban írtuk

A tengerparti sétányokon is kötelező lesz a maszk
A tengerparti sétányokon is kötelező lesz a maszk

A tengerparti üdülőtelepeken is kötelező lesz 18 és 24 óra között a védőmaszk használata a turisták által látogatott, zsúfolt szabadtéri helyeken, például a sétányokon – döntött csütörtökön a Konstanca megyei katasztrófavédelmi bizottság.

Az éttermi árak nem magasabbak egy romániai nagyvárosi átlagnál. A legforgalmasabb sétálóutcában egy remek tagliatelle tenger gyümölcseivel 35 lejbe kerül, a halcsorba 12 és 25 lej között mozog.

Ritka a napi menü, de azért találtunk 19 lejért kétfogásosat. Egy tengerre néző, elegáns vendéglőben a klasszikus fokhagymás, paradicsomos pácban sütött harcsáért puliszkával 40 lejt kértek. A plázson lévő étkezdében tekintélyes adag sült szardellát lehetett enni, körettel 23 lejért. Egy korrekt adag gírosz 17 lej. 

•  Fotó: Pataky István Galéria

Fotó: Pataky István

Hétközben laza, hétvégén zsúfoltabb

A plázs széles, homokos, a mamaiaihoz hasonló. Az öblösre alakított partszakaszra viszonylag hosszú lépcsőkön lehet lejutni. Ezeken a lejáratokon láttuk a legtöbb szemetet, ezt a részt ottlétünk alatt senki nem takarította. A plázs viszont alapvetően tiszta. És ami legalább ennyire fontos, nem zsúfolt. Hétköznapokon az egy napra 20 lejbe kerülő napozóágyak több mint fele üresen maradt. Kifejezetten figyelnek az ágyak közötti másfél–kétméteres távolság betartására. Bő tér van „lepedős”, törülközős napozóknak. Itt innovatív megoldásokat is láttunk:

voltak, akik a homokban körberajzolták a teret egy méteres távolságra maguk körül, ezzel is jelezve a fizikai távolságtartást.

Többnyire konstancaiak járnak ide napozni, hétvégén viszont már jobban megtelik a part, de kényelmetlen zsúfoltságról akkor sem beszélhetünk.

A szépen kialakított kis bárokban a sört 7-8 lejért csapolják. Ami szintén meglepő, hiszen a korábbi években ilyet nem tapasztaltunk a román tengerparton: mindenki ad számlát.

Összességében jó szívvel ajánljuk mindenkinek Konstancát. Kicsit balkáni, kicsit ellentmondásos, de ebben a külföldmentes, vírusos időben az egyik legjobb választás a tenger-imádóknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben
2024. november 13., szerda

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja

Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja
2024. november 13., szerda

Románia napról napra drágábban jut hitelhez

Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.

Románia napról napra drágábban jut hitelhez
2024. november 13., szerda

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?

Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?