Fotó: Thomas Campean
Pangás jellemezte januárban a használtautó-piacot, és aki vásárolt, az is februárra halasztotta a gépkocsi beíratását. Az új regadótól félve, mindenki gyorsan szeretne lépni.
2017. január 26., 15:402017. január 26., 15:40
Gépkocsi-beíratási rohamra lehet számítani február-tól – jelenleg ugyanis kivárnak mindazok, akik autót szeretnének vásárolni, és csak február elseje után nyújtják be az iratcsomót, mert akkor már nem kell befizetniük a környezetvédelmi bélyegilletéket, és az önkormányzatoknál fizetendő beíratási illetéket. Mint ismeretes, ez a két közteher is szerepelt annak a 102 illetéknek a listáján, amelyeket Liviu Dragneának, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének javaslatára eltörölt a parlament.
Racovita Rico, a gépjármű-nyilvántartó közszolgálat Kovászna megyei vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, januárban elsősorban az ideiglenes, vagyis a piros rendszámtáblákat váltották ki, beíratást ritkán kértek. Hozzátette, nem tudnak készülni az esetleges rohamra, annyi iratcsomót vesznek át, amennyi a munkaidőbe belefér, és ezeket hivatalos határidőre megoldják.
A cégek rákészültek
A gépjárműbejegyzési ügyintézést vállaló cégek több tucat iratcsomót fognak majd egyszerre leadni, ez is megnehezíti majd a kiszolgálást. Az autók beíratásával járó ügyintézést vállaló cégek azonban már tudják, hogy hatalmas érdeklődés lesz februártól, hiszen már hetek óta készítik elő az aktacsomókat. Van olyan sepsiszentgyörgyi cég, amely már most több száz kész dossziéval várja a pillanatot, hogy életbe lépjen a 102 illeték eltörléséről szóló törvény, és azonnal leadhassa ezeket. A cégek képviselői is arra számítanak, hogy február elseje után hatalmas sorok alakulnak ki a közszolgálatnál.
Dávid Attila, az egyik sepsiszentgyörgyi vállalkozás szakembere elmondta, az ügyfeleik többsége már megvásárolta a használt gépkocsit, de azt a régi tulajdonos nevén hagyta, hogy ne kelljen befizetnie a több száz eurós környezetvédelmi bélyegilletéket, illetve a személygépkocsik esetében 60 lejes, a teherautók esetében pedig 145 lejes beíratási illetéket. A szakember számításai szerint februártól egy gépkocsi beíratási költsége összesen 800-1500 lej lesz, továbbra is ki kell fizetni ugyanis a gépjármű- nyilvántartási hivatalnál (RAR) a műszaki és az eredetvizsgálatot, a törzskönyvre a 37 lejes illetéket, a rendszámtáblára pedig a 40 lejt, a kiválasztott rendszámra a 80 lejt.
A használtautó-kereskedők is azt mondják, hogy januárban nagy pangás volt a piacon, ám februártól fellendülésre számítanak, sőt az sem kizárt, hogy a megnövekedett kereslet miatt drágulni fognak a külföldről behozott használt autók.
Új regadó jön
A beíratással ugyanakkor azért is sietnek az érintettek, mert Daniel Constantin környezetvédelmi miniszter már bejelentette, hogy a regisztrációs adó nélküli állapot nem tartható sokáig, gondolkodnak azon, hogyan pótolják. A hazai autógyártók is kongatják a vészharangot, szerintük a környezetvédelmi bélyegilleték eltörlése miatt az országot elárasztják a használt autók, és a gépkocsigyártás 30 százalékkal eshet vissza.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!