Kiszolgálás két keréken: a szabadság és a laza időbeosztás miatt szeretik munkájukat a biciklis futárok

Üde színfoltok. Ma már egyre gyakrabban találkozunk biciklis futárokkal a városokban •  Fotó: Rostás Szabolcs

Üde színfoltok. Ma már egyre gyakrabban találkozunk biciklis futárokkal a városokban

Fotó: Rostás Szabolcs

Nap mint nap látjuk a kerékpáros futárokat Erdély és a Partium nagyobb városaiban különböző színű és márkajelzésű ételhordó táskáikkal, telefont nyomkodva, hóban, esőben is tekerve, dombra, hegyre fel, a gyakran nem veszélytelen nagyvárosi forgalomban cikázva. Öt futárt faggattunk munkájukról, mindennapi nehézségeikről, kalandjaikról.

Tóth Gödri Iringó

2021. március 29., 07:512021. március 29., 07:51

Pár éve még a városi forgalom feltűnő szereplői voltak, mára a biciklis futárok „valami új fajként” ellepték az ország nagyvárosait, és főleg az elmúlt egy év, a járvány, a vírustól való félelem és a kijárási korlátozások nyomán hasznos segítőkké, sokak számára a mindennapok részeivé váltak. Bár ma már természetes, hogy egy-egy gyorsétterem előtt akár 20–30 fős csoportokban gyülekeznek, többnyire még mindig keveset tudunk róluk, valamint a munkájukról.

Az Eastride nevű cégnél dolgozó Kocsis Ádám avatott be a „rendszer” lényegébe. Mint megtudtuk, az Eastride olyan, biciklis futárokat foglalkoztató, illetve zöld kiszállítással foglalkozó cég, amely az ország több pontján is jelen van, és több futárszolgálattal is együttműködik, azaz futárokat biztosít számukra.

A cégnél dolgozó alkalmazottak maguk döntik el, hogy mely futárszolgálat „brandjét” öltik magukra.

Ő a Foodpandát választotta, mivel ennek az időbeosztása a legmegfelelőbb számára.

„A műszakok negyedóránként kezdődnek, és csak két órát tartanak, persze lehet több műszakot is vállalni” – ismertette a részleteket Kocsis Ádám. Azt is elmesélte, hogy a futárok egy teljesen más alkalmazást használnak a munkavégzésre, mint az ügyfelek. A munka során a futár tartózkodási helyéhez legközelebbi rendelés jelenik meg a telefonján, de először csak a vendéglőt, étkezdét, üzletet, illetve annak címét látja. Miután kész a kiszállítandó termék, az alkalmazás megmutatja az ügyfél címét is. A futárnak amúgy nincsen lehetősége választani a különböző rendelések között, mivel az alkalmazás csak egy adott rendelést mutat meg.

Idézet
Nekem egyetemistaként pénzügyileg megéri futárkodni, hisz a sportolásért fizetést is kapok”

– összegezte Kocsis Ádám a munkához való viszonyát.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A kereset egyénfüggő

Handra Gyopár szintén az Eastride-nál dolgozik, már többéves tapasztalata van, kisebb-nagyobb megszakításokkal 2018 óta dolgozik futárként. A céghez egy barátja révén került, és ma is azt emeli ki, hogy jó közösséget és a családias hangulatot talált az Eastride-nál. Bár ő is csak diákmunkaként futárkodik, elmesélte, hogy a környezetében, családjában nem mindenki rajongott munkájáért – főként amiatt, hogy veszélyesnek tartották. Másfelől volt olyan ismerőse, barátja is, aki nyitott és érdeklődő volt, sőt többen jelentkeztek is közülük futárnak.

Idézet
Én személy szerint nem tudnám elképzelni, hogy egy életen át futárkodjak, viszont ismerek családos embereket, akik futárként dolgoznak”

– mesélte. Handra Gyopár kitért a munka anyagi vonatkozásaira is, megtudtuk, hogy szinte teljesen egyénfüggő, hogy mennyit keres a futár. Hiszen a munka teljesítményalapú, a futár maga dönt, hogy mikor és mennyit dolgozik, és ennek függvényében kap fizetést.

„Minden nap egy új élmény. Nincs két egyforma nap. Ez lehet nagyon pozitív vagy nagyon negatív – nem látod előre. Nekem nagyrészt pozitív élményeim vannak, de akad egy-két negatív is. Az elején nagyon ijesztő volt a forgalom, ahogy tudtam, elkerültem a főutat, és próbáltam csak bicikliúton vagy járdán közlekedni, de ez elég hamar megváltozott, ahogy belerázódtam, és megszoktam a forgalmat. Szerencsére balesetem nem volt, csak apróbb koccanás meg néhány figyelmetlen autónyitás, amit nem tudtam már elkerülni” – emlékezett vissza kérdésünkre.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Ki lebecsüli, ki dicséri, ritka a borravaló

Tallodi Erik arról számolt be, hogy a biciklis futárnak való jelentkezés után egy tesztnapon is részt vett. „Teljesen felkészületlen voltam a téli biciklizésre, de annyira érdekesnek tűnt, hogy nem zavart a hideg és a hó. 2018 márciusától elkezdtem én is a futárkodást” – emlékezett vissza. Azt is elmesélte, hogy szerinte

néha kicsit lenézik, lebecsülik a biciklis futárokat az autós futárokkal szemben, de vannak pozitív tapasztalatai is ilyen téren, néha kap dicséretet is, amiért esőben és hidegben is teker, tekernek társaival együtt.

Tallodi Erik arról is beszámolt, hogy nem túl gyakran kapnak borravalót, így pozitív élményként élik meg azt, amikor valaki ad nekik pár lejt, de volt olyan eset is, hogy több tíz lejt kapott.

Tallodi Erik az elmúlt egy évben, azaz a járvány időszakában is dolgozott. Sok társával ellentétben nem ment haza szülővárosába, hanem Kolozsváron maradt, ahol egy időre megduplázta a műszakjai számát.

Idézet
A rendelések száma nem mondhatnám, hogy érezhetően nőtt az elmúlt évben, mivel sokkal több lett a futár, többfelé oszlottak a rendelések is.

A vírustól sem féltem, nem félek most se. Minden előírást betartok, és szerintem a folyamatos kint lét, mindenféle időjárási viszonyok között az immunrendszeremet megerősítette annyira, hogy ne legyek veszélyeztetett” – összegezte Tallodi Erik az elmúlt év tapasztalatait.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

„Ugyanolyan munka, mint bármelyik másik”

Bajkó András az egyetem befejezése után döntött a futárkodás mellett, sokakkal ellentétben nem diákmunkaként kezdte. Ő még zöldfülű, vagy, ahogy ő fogalmazott, karrierje elején jár, hiszen csak 2020 októbere óta végzi ezt a munkát. „Nézegettem egyéb lehetőségeket is, de azért mégis inkább ebbe az irányba húzott a szívem.

Idézet
Friss levegő, bicikli, nincs kötött munka­program. A saját magam főnöke lehetek. Tekintettel a jelenlegi helyzetre, ez még egész stabil munkának is tűnt”

– sorolta az érveket választása mellett. Azt is elmesélte, hogy a múlt évben már nem volt olyan egyszerű biciklis futárrá válni, mint néhány évvel ezelőtt, ő például több helyre is leadta a jelentkezést, de kezdetben várólistára került. Ő a Foodpandánál dolgozik, de szerinte nincsenek jó vagy rossz opciók, minden cégnél vannak előnyök és hátrányok is. Van, ahol biztos, hogy mindig sok a rendelés, mindig van munka, máshol a közösségi élmény (is) hangsúlyos.

Idézet
Az elején én is kiegészítő munkaként tekintettem a biciklis futárkodásra. Aztán idővel rájöttem, hogy ez is ugyanolyan munka, mint bármelyik másik, ugyanúgy dolgozni kell. Ez is egy szakma, ezt is meg kell tanulni”

– vélekedik. Meglátása szerint különben a futárkodást mint munkát sokáig lehet csinálni, ha kell, a kerékpárt elektromos biciklire vagy akár autóra lehet váltani.

Bár szereti a munkáját, főleg most, mivel gyakran érzi úgy, hogy megkönnyíti mások életét, a tapasztalatai vegyesek. „Mindig van valami. Néha előfordul, hogy rossz címet adnak meg, vagy csak félig adják meg. A kedvencem az, amikor ajtót nyitnak, és egyből nekem ront egy kutyus, hogy üdvözöljön, és szemügyre vegye, ki érkezett oda. Volt már balesetem is. Egy figyelmetlenebb sofőr véletlenül elütött. Szerencsére nem történt nagy baj.

Idézet
Nagyon sokan úgy nézik, hogy „csak egy biciklis”, és nem törődnek azzal, hogy nekem is ugyanúgy az úton kell közlekednem. Rám húznak, bevágnak elém, nem adnak elsőbbséget akkor sem, amikor egyértelműen járna”

– mutatott rá a szakma árnyoldalaira is Bajkó András.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Kell helyismeret, kondíció, és világbajnokság is van

Panek Zsuzsi alaptagnak számít az Eastride-nál, egy hosszabb hollandiai tartózkodás után csatlakozott a csapathoz. Neki fontos alapot jelentett a Hollandiában töltött időszak, de ennek ellenére voltak kétségei is a kezdetekkor, például hogyan fogja bírni fizikailag. A hollandiai tapasztalatok után Panek Zsuzsi számára

eleinte szinte ijesztő volt a kolozsvári forgalom, mivel a város infrastruktúrája még nincs megfelelően a biciklisekhez igazítva, hiszen bár vannak kerékpárutak, a bringás sokszor épp a legkritikusabb helyeken, az útkereszteződésekben vagy körforgalmakban „marad magára”.

Panek Zsuzsi tapasztalatai szerint bár nálunk is nőtt kicsit a rendelések száma, nem volt a múlt évben látványos ugrás. Szerinte lehetnek anyagi okok is háttérben, vagy akár az is, hogy az embereknek volt idejük otthon főzni. Másfelől megnőtt a futárok száma is, hiszen sokan, akik elvesztették a munkájukat, futárnak álltak, így az egy főre eső rendelések száma nem igazán nőtt.

Meglátása szerint ugyanakkor több tényezőn is múlik, hogy valaki mennyire végzi hatékonyan a munkáját – és egyúttal az is, hogy mennyit keres. Szerinte

fontos a felkészültség, a kondíció, illetve a felszerelés is, ami nemcsak a biciklit jelenti, hanem akár megfelelő ruhát, külső töltőt. Másfelől fontos a helyismeret is annak ellenére, hogy a futárok térképes, GPS-es applikációkkal dolgoznak, a város, a forgalom ismerete sokat segíthet.

Panek Zsuzsi szerint ha valaki főállásban futárkodik, jól lehet keresni vele, de heti öt alkalommal napi nyolc órát biciklizni komoly teljesítmény, amire komolyan kell készülni, megfelelően étkezni, nyújtani. Tőle tudtuk meg azt is, hogy európai és világbajnokság is van a futárok számára.

Panek Zsuzsi elmesélte, hogy a karanténidőszakban önkénteskedtek is, többek között idős személyeknek vittek ételt.

Idézet
Annak ellenére, hogy talán ezek voltak a legnehezebb csomagok, hiszen 10-15 embernek kellett vinni kaját, ezek voltak a legfelemelőbb utak. Jó, amikor az ember nem azért csinálja, mert ez a munkája, hanem mert örömét leli benne”

– fogalmazta meg. Beszélt arról is, hogy alapvetően minden cégnek az a politikája, hogy a kliensnek mindig igaza van, így bár megtörténik, hogy az ember hasra esik útközben, igyekeznek megtalálni a legjobb megoldást, megbeszélni az ügyféllel, hogy mi legyen. Szerinte a futár mind az ügyfelekkel, mind a forgalomban mindig igyekszik „jófej lenni” – de persze ez nem mindig jön össze. Ő személy szerint próbál tanulni a hibáiból, illetve a stresszes helyzetekhez, a forgalomhoz is jól viszonyulni, fejlődni, és ebben – mint mondta – a közösség, a társai is sokat segítenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök

A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök
2024. november 22., péntek

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben

Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben
2024. november 22., péntek

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban

Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. november 22., péntek

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb

A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb
2024. november 22., péntek

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét

Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét
2024. november 22., péntek

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak

A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak
2024. november 21., csütörtök

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét
2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása