Enyhén erősödött hétfőn a lej a fontosabb devizákhoz képest, miután a kormány vasárnap bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartás módosítását célzó sürgősségi rendeletet, szakértők szerint azonban a helyzet inkább a makrogazdasági környezetnek és a kedvező nemzetközi konjunktúrának tudható be.
2017. február 06., 19:082017. február 06., 19:08
„A devizapiac már az elmúlt hét végén relaxáltabbá vált. A lej még ahhoz képest is teret nyert hétfőn, azonban nem beszélhetünk erőteljes mozgásról\" – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Claudiu Cazacu, a XTB Románia vezető gazdasági elemzője.
Az enyhe növekedés oka véleménye szerint az, hogy Románia jelenlegi makrogazdasági környezete tudja mérsékelni a kialakult egyensúlyvesztés által okozott negatív hatásokat. vagyis – tette hozzá – a piacok nem csak önmagában véve a mostani helyzetre reagáltak, hanem figyelembe vették a makrogazdasági kilátásokat is, miután Románia gazdasága jól alakult tavaly nem csak regionális, hanem európai uniós viszonylatban is.
„Optimisták az idei évre vonatkozó kilátások: bár a költségvetés túlzottan derűlátó, jelentős gazdasági növekedés várható. Úgy tűnik, hogy a politikai aggodalmak nem ijesztették meg annyira sem a külföldi, sem a hazai tőkét, hogy az a lej folyamatos értékvesztését és a kamatok ingadozását eredményezze, leszámítva ugyebár a múlt hét közepét, amikor intenzíven megnyilvánult, de csak rövid ideig tartott\" – magyarázta a szakember. Hozzátette azonban, hogy ez nem jelent biankó csekket a globális piacok részéről, mivel ezt a hozzáállást a nemzetközi összefüggésekben kell szemlélni, amit most nagyban meghatároz a külföldi tőzsdék felfele ívelése, az Amerikai Egyesült Államok börzéi például történelmi csúcson vannak.
A plénum előtt a büdzsé
A parlament két háza hétfőn együttes ülés keretében kezdte meg a 2017-es évi állami és társadalombiztosítási költségvetés plenáris vitáját, a végszavazásra várhatóan kedden kerül sor. A büdzsé tervezetét Sorin Grindenu miniszterelnök ismertette. Emlékeztetett, a 2017-es költségvetés egy 815,195 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) és 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel rendelkező makrogazdasági környezetben helyezkedik el.
„Az éves költségvetés fontos momentum Románia, a kormány, valamint a parlament számára, mivel prioritáslista készül valamennyi rövid- és közepes távú tervről és programról. Talán az egyetlen olyan pillanat, amikor a politikai nyilatkozatok szavainak helyét az állami és a társadalombiztosítási költségvetésben szereplő számok rideg valósága veszi át. Így hozzá tudunk járulni, hogy 2017-ben javuljon a románok életminősége, anélkül, hogy azt a látszatot keltenénk, hogy mindenki elégedett lesz\" – nyilatkozta a két ház együttes ülésen tett felszólalásában a miniszterelnök.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!