Enyhén erősödött hétfőn a lej a fontosabb devizákhoz képest, miután a kormány vasárnap bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartás módosítását célzó sürgősségi rendeletet, szakértők szerint azonban a helyzet inkább a makrogazdasági környezetnek és a kedvező nemzetközi konjunktúrának tudható be.
2017. február 06., 19:082017. február 06., 19:08
„A devizapiac már az elmúlt hét végén relaxáltabbá vált. A lej még ahhoz képest is teret nyert hétfőn, azonban nem beszélhetünk erőteljes mozgásról\" – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Claudiu Cazacu, a XTB Románia vezető gazdasági elemzője.
Az enyhe növekedés oka véleménye szerint az, hogy Románia jelenlegi makrogazdasági környezete tudja mérsékelni a kialakult egyensúlyvesztés által okozott negatív hatásokat. vagyis – tette hozzá – a piacok nem csak önmagában véve a mostani helyzetre reagáltak, hanem figyelembe vették a makrogazdasági kilátásokat is, miután Románia gazdasága jól alakult tavaly nem csak regionális, hanem európai uniós viszonylatban is.
„Optimisták az idei évre vonatkozó kilátások: bár a költségvetés túlzottan derűlátó, jelentős gazdasági növekedés várható. Úgy tűnik, hogy a politikai aggodalmak nem ijesztették meg annyira sem a külföldi, sem a hazai tőkét, hogy az a lej folyamatos értékvesztését és a kamatok ingadozását eredményezze, leszámítva ugyebár a múlt hét közepét, amikor intenzíven megnyilvánult, de csak rövid ideig tartott\" – magyarázta a szakember. Hozzátette azonban, hogy ez nem jelent biankó csekket a globális piacok részéről, mivel ezt a hozzáállást a nemzetközi összefüggésekben kell szemlélni, amit most nagyban meghatároz a külföldi tőzsdék felfele ívelése, az Amerikai Egyesült Államok börzéi például történelmi csúcson vannak.
A plénum előtt a büdzsé
A parlament két háza hétfőn együttes ülés keretében kezdte meg a 2017-es évi állami és társadalombiztosítási költségvetés plenáris vitáját, a végszavazásra várhatóan kedden kerül sor. A büdzsé tervezetét Sorin Grindenu miniszterelnök ismertette. Emlékeztetett, a 2017-es költségvetés egy 815,195 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) és 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel rendelkező makrogazdasági környezetben helyezkedik el.
„Az éves költségvetés fontos momentum Románia, a kormány, valamint a parlament számára, mivel prioritáslista készül valamennyi rövid- és közepes távú tervről és programról. Talán az egyetlen olyan pillanat, amikor a politikai nyilatkozatok szavainak helyét az állami és a társadalombiztosítási költségvetésben szereplő számok rideg valósága veszi át. Így hozzá tudunk járulni, hogy 2017-ben javuljon a románok életminősége, anélkül, hogy azt a látszatot keltenénk, hogy mindenki elégedett lesz\" – nyilatkozta a két ház együttes ülésen tett felszólalásában a miniszterelnök.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!