Enyhén erősödött hétfőn a lej a fontosabb devizákhoz képest, miután a kormány vasárnap bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartás módosítását célzó sürgősségi rendeletet, szakértők szerint azonban a helyzet inkább a makrogazdasági környezetnek és a kedvező nemzetközi konjunktúrának tudható be.
2017. február 06., 19:082017. február 06., 19:08
„A devizapiac már az elmúlt hét végén relaxáltabbá vált. A lej még ahhoz képest is teret nyert hétfőn, azonban nem beszélhetünk erőteljes mozgásról\" – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Claudiu Cazacu, a XTB Románia vezető gazdasági elemzője.
Az enyhe növekedés oka véleménye szerint az, hogy Románia jelenlegi makrogazdasági környezete tudja mérsékelni a kialakult egyensúlyvesztés által okozott negatív hatásokat. vagyis – tette hozzá – a piacok nem csak önmagában véve a mostani helyzetre reagáltak, hanem figyelembe vették a makrogazdasági kilátásokat is, miután Románia gazdasága jól alakult tavaly nem csak regionális, hanem európai uniós viszonylatban is.
„Optimisták az idei évre vonatkozó kilátások: bár a költségvetés túlzottan derűlátó, jelentős gazdasági növekedés várható. Úgy tűnik, hogy a politikai aggodalmak nem ijesztették meg annyira sem a külföldi, sem a hazai tőkét, hogy az a lej folyamatos értékvesztését és a kamatok ingadozását eredményezze, leszámítva ugyebár a múlt hét közepét, amikor intenzíven megnyilvánult, de csak rövid ideig tartott\" – magyarázta a szakember. Hozzátette azonban, hogy ez nem jelent biankó csekket a globális piacok részéről, mivel ezt a hozzáállást a nemzetközi összefüggésekben kell szemlélni, amit most nagyban meghatároz a külföldi tőzsdék felfele ívelése, az Amerikai Egyesült Államok börzéi például történelmi csúcson vannak.
A plénum előtt a büdzsé
A parlament két háza hétfőn együttes ülés keretében kezdte meg a 2017-es évi állami és társadalombiztosítási költségvetés plenáris vitáját, a végszavazásra várhatóan kedden kerül sor. A büdzsé tervezetét Sorin Grindenu miniszterelnök ismertette. Emlékeztetett, a 2017-es költségvetés egy 815,195 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) és 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel rendelkező makrogazdasági környezetben helyezkedik el.
„Az éves költségvetés fontos momentum Románia, a kormány, valamint a parlament számára, mivel prioritáslista készül valamennyi rövid- és közepes távú tervről és programról. Talán az egyetlen olyan pillanat, amikor a politikai nyilatkozatok szavainak helyét az állami és a társadalombiztosítási költségvetésben szereplő számok rideg valósága veszi át. Így hozzá tudunk járulni, hogy 2017-ben javuljon a románok életminősége, anélkül, hogy azt a látszatot keltenénk, hogy mindenki elégedett lesz\" – nyilatkozta a két ház együttes ülésen tett felszólalásában a miniszterelnök.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!