Enyhén erősödött hétfőn a lej a fontosabb devizákhoz képest, miután a kormány vasárnap bejelentette, hogy hatályon kívül helyezi a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartás módosítását célzó sürgősségi rendeletet, szakértők szerint azonban a helyzet inkább a makrogazdasági környezetnek és a kedvező nemzetközi konjunktúrának tudható be.
2017. február 06., 19:082017. február 06., 19:08
„A devizapiac már az elmúlt hét végén relaxáltabbá vált. A lej még ahhoz képest is teret nyert hétfőn, azonban nem beszélhetünk erőteljes mozgásról\" – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Claudiu Cazacu, a XTB Románia vezető gazdasági elemzője.
Az enyhe növekedés oka véleménye szerint az, hogy Románia jelenlegi makrogazdasági környezete tudja mérsékelni a kialakult egyensúlyvesztés által okozott negatív hatásokat. vagyis – tette hozzá – a piacok nem csak önmagában véve a mostani helyzetre reagáltak, hanem figyelembe vették a makrogazdasági kilátásokat is, miután Románia gazdasága jól alakult tavaly nem csak regionális, hanem európai uniós viszonylatban is.
„Optimisták az idei évre vonatkozó kilátások: bár a költségvetés túlzottan derűlátó, jelentős gazdasági növekedés várható. Úgy tűnik, hogy a politikai aggodalmak nem ijesztették meg annyira sem a külföldi, sem a hazai tőkét, hogy az a lej folyamatos értékvesztését és a kamatok ingadozását eredményezze, leszámítva ugyebár a múlt hét közepét, amikor intenzíven megnyilvánult, de csak rövid ideig tartott\" – magyarázta a szakember. Hozzátette azonban, hogy ez nem jelent biankó csekket a globális piacok részéről, mivel ezt a hozzáállást a nemzetközi összefüggésekben kell szemlélni, amit most nagyban meghatároz a külföldi tőzsdék felfele ívelése, az Amerikai Egyesült Államok börzéi például történelmi csúcson vannak.
A plénum előtt a büdzsé
A parlament két háza hétfőn együttes ülés keretében kezdte meg a 2017-es évi állami és társadalombiztosítási költségvetés plenáris vitáját, a végszavazásra várhatóan kedden kerül sor. A büdzsé tervezetét Sorin Grindenu miniszterelnök ismertette. Emlékeztetett, a 2017-es költségvetés egy 815,195 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) és 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel rendelkező makrogazdasági környezetben helyezkedik el.
„Az éves költségvetés fontos momentum Románia, a kormány, valamint a parlament számára, mivel prioritáslista készül valamennyi rövid- és közepes távú tervről és programról. Talán az egyetlen olyan pillanat, amikor a politikai nyilatkozatok szavainak helyét az állami és a társadalombiztosítási költségvetésben szereplő számok rideg valósága veszi át. Így hozzá tudunk járulni, hogy 2017-ben javuljon a románok életminősége, anélkül, hogy azt a látszatot keltenénk, hogy mindenki elégedett lesz\" – nyilatkozta a két ház együttes ülésen tett felszólalásában a miniszterelnök.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!