A parlament pénzügyi és költségvetési bizottsága kedden késő este jóváhagyta a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) költségvetését, miután 150 millió lejt levágott az eredetileg előterjesztett büdzséből.
2019. február 13., 12:552019. február 13., 12:55
2019. február 13., 13:012019. február 13., 13:01
A módosítás elfogadása mellett 20, ellene 13 törvényhozó voksolt. A kormány által előterjesztett tervezet több mint 2,4 milliárd lejt irányzott elő a SRI-nek, ez 4,82 százalékkal több, mint 2018-ban volt. A költségvetési bizottság összesen 525 millió lejt vágott le a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) és a kormányőrség (SPP) költségvetéséből, és ezt az összeget az egészségügyi minisztérium javára csoportosította át. Bár Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke azt javasolta, hogy a SRI-től vonjanak 295 millió lejt, a szakbizottságok csak 150 millió lefaragását támogatták.
„Azt gondolom, hogy átléptek egy vörös vonalat, amelyen túl már nemzetbiztonsági kockázatról beszélhetünk. (...) Nem mondhatjuk majd, hogy Románia egy biztonságos ország, mert nincs pénze arra, hogy biztonságos ország legyen. (...) A költségvetés megvonásokkal az állampolgárok biztonsága kerül veszélybe. Biztonsági megfontolásokból a titkosszolgálat nem reklámozhatja tevékenységét, de azt elmondhatom, hogy a SRI nélkül Románia másképp nézne ki” – idézte Voinescut az Agerpres hírügynökség. A tábornok arra kérte a parlamenti képviselőket, jelöljék meg, hogy melyik területtel (terrorelhárítás, kiberbiztonság, energetikai biztonság, kémelhárítás) ne foglalkozzon ezután a SRI.
Mint ismert, Liviu Dragnea PSD-elnök a múlt héten azt javasolta, hogy vonjanak el 10 millió lejt a titkosszolgálatok szerinte túlméretezett költségvetéséből és fordítsák azt egészségügyi programokra, köztük a gyerekek számára ingyenesen biztosítandó D-vitamin beszerzésére. A parlament pénzügyi bizottsága ennek a tételnek az elkülönítését nem támogatta, de a plénum még módosíthat a költségvetés-tervezeten.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!