Határ a csillagos ég. Már a 2000 eurót is meghaladja a lakások négyzetméterára Kolozsváron
Fotó: Jakab Mónika
Bár európai összehasonlításban alacsonynak számítanak a romániai lakásárak, a hazai fizetésekhez képest már nem lehet olcsóságról beszélni. Ráadásul itt mérték az egyik leggyorsabb ütemű drágulást.
2021. október 29., 08:222021. október 29., 08:22
Kolozsvár belvárosi lakásárainak átlaga meghaladja a bukarestiekét. A fogyasztói árak egyik legismertebb nemzetközi adatbázisának számító Numbeo platform európai viszonylatban a 141. helyre teszi az erdélyi nagyvárost, ahol a központi részen található lakások átlagos ára 2203 euró/négyzetméter.
A rangsorban szereplő további romániai városok: Nagyvárad (1168 euró/négyzetméter – 18. hely), Konstanca (1328 euró/négyzetméter – 180), Craiova (1353 euró/négyzetméter – 178), Temesvár (1496 euró/négyzetméter – 172). A legdrágább európai nagyváros London, 13 981 eurós négyzetméterárával, míg az ellenkező póluson, a 200. helyen Arad található 787 euróval.
A Deloitte nyáron megjelent tanulmánya szerint Románia az egyik legolcsóbb ország a lakhatás tekintetében. A Romániában eladott új lakások ára 2020-ban 3,1 százalékkal nőtt az előző évhez képest, átlagosan 1322 euró/négyzetméterre emelkedett. A Transilvania Business által idézett Deloitte Property Index 2021-es összegzésében ugyanakkor
Bár európai összehasonlításban alacsonynak számítanak a romániai lakásárak, a hazai fizetésekhez képest már nem lehet olcsóságról beszélni. Egy korábbi kutatás szerint Romániában hét év átlagbérét kell összerakni, hogy valaki saját otthonba költözhessen, amivel az ország a közepesen hozzáférhető kategóriába került.
A legrosszabb helyzetben a szerbiaiak vannak, ahol 15,2 évnyi átlagbér szükséges a saját lakáshoz. A legkönnyebben Portugáliában, Belgiumban és Írországban lehet lakást venni, elég ugyanis ehhez 3,1 éves átlagbér.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!