Határ a csillagos ég. Már a 2000 eurót is meghaladja a lakások négyzetméterára Kolozsváron
Fotó: Jakab Mónika
Bár európai összehasonlításban alacsonynak számítanak a romániai lakásárak, a hazai fizetésekhez képest már nem lehet olcsóságról beszélni. Ráadásul itt mérték az egyik leggyorsabb ütemű drágulást.
2021. október 29., 08:222021. október 29., 08:22
Kolozsvár belvárosi lakásárainak átlaga meghaladja a bukarestiekét. A fogyasztói árak egyik legismertebb nemzetközi adatbázisának számító Numbeo platform európai viszonylatban a 141. helyre teszi az erdélyi nagyvárost, ahol a központi részen található lakások átlagos ára 2203 euró/négyzetméter.
A rangsorban szereplő további romániai városok: Nagyvárad (1168 euró/négyzetméter – 18. hely), Konstanca (1328 euró/négyzetméter – 180), Craiova (1353 euró/négyzetméter – 178), Temesvár (1496 euró/négyzetméter – 172). A legdrágább európai nagyváros London, 13 981 eurós négyzetméterárával, míg az ellenkező póluson, a 200. helyen Arad található 787 euróval.
A Deloitte nyáron megjelent tanulmánya szerint Románia az egyik legolcsóbb ország a lakhatás tekintetében. A Romániában eladott új lakások ára 2020-ban 3,1 százalékkal nőtt az előző évhez képest, átlagosan 1322 euró/négyzetméterre emelkedett. A Transilvania Business által idézett Deloitte Property Index 2021-es összegzésében ugyanakkor
Bár európai összehasonlításban alacsonynak számítanak a romániai lakásárak, a hazai fizetésekhez képest már nem lehet olcsóságról beszélni. Egy korábbi kutatás szerint Romániában hét év átlagbérét kell összerakni, hogy valaki saját otthonba költözhessen, amivel az ország a közepesen hozzáférhető kategóriába került.
A legrosszabb helyzetben a szerbiaiak vannak, ahol 15,2 évnyi átlagbér szükséges a saját lakáshoz. A legkönnyebben Portugáliában, Belgiumban és Írországban lehet lakást venni, elég ugyanis ehhez 3,1 éves átlagbér.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!