Régi-új feltételek. A tavalyi csatlakozási kérelmeket ingyen kell teljesíteni az ANRE szerint, de elméletileg idén sem kell mindenért fizetni
Fotó: Gábos Albin
Bár elvileg már csak egyesek számára biztosított az ingyenesség, továbbra is sokat kell várakozniuk azoknak, akik be szeretnék köttetni a földgázt vagy villanyáramot. Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke lapunknak elmondta, javaslatuk szerint a tavaly leadott kéréseket még ingyenesen kell rendezniük a szolgáltatóknak, annál is inkább, mert sok esetben nem tartották be a határidőket.
2022. január 31., 13:402022. január 31., 13:40
Kihívást jelent rácsatlakozni a földgáz- és elektromosenergia-hálózatra, mivel a tavaly még életben levő teljes ingyenesség rekordszámú kérést eredményezett. A szolgáltatók nem tudták tartani a lépést, hiába voltak a törvényben határidők.
A Versenytanács elemzése szerint tavaly, amikor még a szolgáltatóknak kellett állniuk a teljes költséget, 170 százalékkal nőtt a földgázhálózati csatlakozásra vonatkozó kérések száma, miközben az ügyfelek száma csak 3,6 százalékkal, tehát ennyi új fogyasztót sikerült csatlakoztatni.
A villamosenergia esetében a kérések száma 31 százalékkal nőtt, a csatlakoztatások száma 1,4 százalékkal. Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke úgy nyilatkozott, az emberek vonzónak találták az új mechanizmust, hogy nem kell több ezer eurót kifizetniük a hálózatbővítésért, viszont a szolgáltatók nem növelték a munkálatok számát, nem tettek erőfeszítést annak érdekében, hogy betartsák a törvényt, inkább kifogásokat kerestek.
A szolgáltatók azzal védekeznek, hogy a 2020-as törvénymódosítás olyan kéréslavinát indított el, amire sem anyagilag, sem humánerőforrással nem tudtak felkészülni. A Versenytanács azt javasolja, hogy az önkormányzatok is fektethessenek be a hálózatok bővítésébe.
Kérvényözön. Sokan szerettek volna ingyen rácsatlakozni a gázhálózatra
Fotó: Pinti Attila
„A tavaly decemberben megjelent 143-as számú sürgősségi kormányrendelet a helyi törvénybe ülteti a 944-es számú európai direktívát, ugyanakkor megváltoztatja a csatlakozási szabályokat” – idézte fel megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Hozzátette: az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságnak (ANRE) hat hónap áll a rendelkezésére, hogy kidolgozza a másodlagos törvényi keretet. A villamosenergia és a földgáz új csatlakoztatási szabályzatát közvitára bocsájtották, valószínűleg már februárban, tehát jóval a hat hónapos határidő előtt véglegesítik.
Ez szerepel a közvitán levő jogszabályjavaslatban.
Nagy-Bege szerint valószínűleg az elosztók nem értenek majd egyet, a végleges döntésnek a szabályozó tanácsban kell megszületnie. „Ez így korrekt, hiszen olyan kérelmezőkről is tudunk, akik tavaly február–márciusban benyújtották a kérést, és az év végéig nem történt semmi, ezért meg is bírságoltuk a szolgáltatót. Nem a kérelmező hibája, hogy ennyire elcsúsztak a határidőkkel, és a törvény időközben megváltozott” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.
Kérdésünkre kifejtette, a folyamatnak addig sem kellene leállnia, a hatóság minden szolgáltatónak kiküldte a levelet, hogy továbbra is fogadják a kéréseket, tartsák a szabályzatban foglalt határidőket, és hogy a tavaly benyújtott kéréseket ingyenes csatlakozásként kezeljék. „A törvénymódosítás miatt nem kellene semmilyen késés legyen a piacon, minden szolgáltatónak és elosztónak el kellene végeznie a feladatát” – szögezte le az ANRE alelnöke. Arra is kitért, hogy a lehető leghamarabb jóváhagyják az átlagos csatlakoztatási költségeket, azoknak a háztartási fogyasztóknak pedig, akik ebbe „beleférnek”, nem kell semmit fizetniük, miközben mindazok, akik esetében a költségek ezt az értéket meghaladják, ki kell fizetniük a különbözetet.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!