Kihasználják, hogy vásárláskor is jó barát a Google: kikényszerítette a fejlődést a járvány az online értékesítés piacán

Mit is vegyünk? A keresési szokások miatt a cégek egyre több pénzt költenek online hirdetésekre •  Fotó: Gábos Albin

Mit is vegyünk? A keresési szokások miatt a cégek egyre több pénzt költenek online hirdetésekre

Fotó: Gábos Albin

A koronavírus-világjárvány begyűrűzése nyomán megváltozott vásárlási szokások azt eredményezték, hogy ma már a kis cégek, boltok is fontosnak tartják az online jelenlétet, hirdetést. Kállai Emánuel online marketing szakértő érdeklődésünkre elmondta: a kényszer eredményezte a fejlődést, a cégek pedig egymást „húzzák”, hiszen ha a versenytárs jelen van az online térben, akkor sürgősen lépni kell.

Bíró Blanka

2022. január 28., 19:312022. január 28., 19:31

Nem csak a webáruházak számát és forgalmát pörgette fel az elmúlt két év lefolyása alatt a koronavírus-világjárvány, az online marketing is a korábbinál jóval nagyobb szerepet kapott. Szakértői számítások szerint a megváltozott fogyasztói és értékesítési szokások éves szinten nagyjából 2 millió eurós többletet jelentenek a digitális marketing piacán, ennyivel többet költenek a cégek keresőoptimalizálásra.

Az Economica.net gazdasági portál elemzése szerint a járvány nem csak a vállalkozói szférát, hanem a fogyasztói szokásokat is radikálisan megváltoztatta. A gazdaság az elmúlt közel három év alatt gyors digitalizáción esett át: míg 2019-ben a romániai cégek mindössze 25 százaléka volt jelen valamilyen formában online, most már

egyre többen törekednek arra, hogy láthatóvá váljanak az interneten. 

2020-ban a romániai cégek még 6 millió eurót költöttek arra, hogy úgy szerkesszék meg az oldalukat, hogy jobb helyezést érjenek el a találati oldalon, többször jelenjenek meg a listában, mert ezzel több látogatást szereznek a kereső használóitól. Az előrejelzések szerint idén viszont már eléri a 8 millió eurót ez az összeg.

Többen értékesítenek és vásárolnak online

Több oka is van annak, hogy a cégek többet költenek online marketingre, keresőoptimalizálásra.

Idézet
Egyrészt a járvány miatt egyre több szereplő van az online piacon mind a két oldalon: több az eladó és a vásárló is. Másrészt az utóbbi két évben több technológiai fejlesztés megjelent, a Google egyre hatékonyabb hirdetési felületként”

– jelentette ki a Krónika érdeklődésére Kállai Emánuel. Mint rámutatott: ha egy cégnek jobban megéri hirdetni, több hirdetést fog megvásárolni. Tehát azért költenek többet, mert többen vannak, és a hirdetésre költött pénz jobban megtérül, részletezte a szakértő. Kifejtette, mindennek a hátterében az áll, hogy a járvány miatt sok üzlet korlátozottan működhetett, vagy kénytelen volt bezárni, sok hasonló helyzetben levő vállalkozó döntött úgy, hogy nyit egy webáruházat. Másik oldalról pedig a vásárlók is több időt töltenek otthon, ritkábban mozdulnak ki, egyre többen megtapasztalták, hogy az online vásárlás megbízható és kényelmes módja a termékek, szolgáltatások beszerzésének, így megnőtt az online vásárlási hajlandóság.

A hatékony online hirdetés

Az online és offline értékesítés között mind a két irányban van átjárás – hívta fel a figyelmet Kállai Emánuel. Mint részletezte: gyakori, hogy egy terméknek utánakeresünk az interneten, majd elmegyünk, és személyesen megnézzük – jellemzően a nagy értékű terméket, például a gépkocsit vásárolják ilyen módon. Ugyanakkor a szolgáltatások piaca is hasonlóképpen működik, mert

a szolgáltatást nem lehet virtuálisan igénybe venni, így online megkeressük, kiválasztjuk a fodrászt, majd elmegyünk hozzá, és levágatjuk a hajunkat.

Másrészt vannak vásárlók, akik bemennek az üzletbe, kinézik a terméket, majd rákeresnek az interneten, hátha megtalálják olcsóbban. Más kategóriát jelentenek a tipikusan online termékek, amelyeket ott nézünk ki, veszünk meg és használunk, például az elektronikus könyv vagy az applikációk.

„Korábban a vállalkozások közötti üzletek általában kikerülték az online-t, de már ezen a téren is beállt a változás, ha egy vállalkozó gyártósort szeretne, nem kizárt, hogy első lépésben beírja a keresőbe, onnan nézi ki a neki szimpatikus tervezőt, akivel aztán személyesen ül le tárgyalni.

Idézet
Jellemzően mindenki arra törekszik, hogy a legkevesebb befektetett energiával oldja meg a problémát. Ha számunkra az optimális, hogy beírjuk a Google keresőfelületére, akkor azt fogjuk megtenni”

– szögezte le az online marketing szakértő.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Meglátása szerint ezen a területen az elmúlt tíz évben nagyon sokat változott a fogyasztói társadalom. Míg tíz évvel ezelőtt felhívtuk édesanyánkat, a barátainkat, ismerőseinket, hogy hol találjuk meg a legjobb terméket, szolgáltatást, ma már először a Google-t „kérdezzük”, mert az könnyebb, egyszerűbb. „Lehet, hogy utána kérünk telefonos segítséget is, de a Google-t nem hagyjuk ki. Ezért ennyire piacképes ez a hirdetési felület, mert megváltoztak a fogyasztói szokások, tehát ha egy cég ott van a felületen, több lehetősége nyílik arra, hogy eladjon” – magyarázta a szakember.

„Ha a piac tisztességesen működik, ha a vállalkozások hosszú távra építkeznek, akkor folyamatosan javul a minőség, jobbak lesznek a termékek, gyorsabban postáznak, jobban figyelnek a termékleírásra, a vásárló elégedettségére, arra, hogy ne küldje vissza a terméket, írjon pozitív visszajelzést” – sorolta a marketingszakértő, aki azt tapasztalta, hogy

az elmúlt időszakban az erdélyi vállalkozók többsége is jobban odaáll a webáruháza mellé, mert a verseny is megköveteli a fejlődést.

Az elmúlt időszakban nagy az előrelépés, de még mindig van ahová fejlődni, messze állunk az ideális helyzettől, véli Kállai Emánuel.

A fogyasztónak kell résen lennie

Meglátása szerint a lehetőség mellett egyszerre veszélyt is jelent, hogy roppant könnyű belépni az online értékesítés piacára: 2–3000 lejből már létre lehet hozni egy webáruházat, ezért mindig vannak olyan szereplők, akik nem a szolgáltatás, a termék minőségében versenyeznek, hanem az árban. Ilyenkor történik meg, hogy nem tisztességesen versenyeznek, áfát csalnak, vissza nem követhető, idegen személy nevére íratják a céget, külföldről feketén hozzák az árut.

Olyan értékesítők is vannak, akik átverik a vásárlókat, hiszen könnyű elbújni,

ha olcsón hirdetnek egy terméket, egy nap alatt befut előrefizetéssel több tucat rendelés, aminek aztán nem tesznek eleget, s máris hatalmas a nyereség. „A fogyasztóvédelem az online térben nem képviseli egyelőre hatékonyan a vásárlókat, és számukra ez még nem is annyira prioritás, hiszen fontosabb kiszűrni a nagyáruházakban a fertőzött, romlott élelmiszert, mint annak utánajárni, vagy valaki az online rendelés után használt telefont kapott új helyett” – mondta a szakértő. 

Ezért ő maga azt tanácsolja, hogy a fogyasztók legyenek résen, óvatosan vásároljanak, ha a piaci átlagárnál lényegesen olcsóbban kínálnak egy terméket. Ugyanis már az alacsony is mindenképpen gyanús, érdemes leellenőrizni a visszajelzéseket. Az értékelések ugyanakkor nem mindig relevánsak a cég saját oldalán, hiszen saját maga is megírhatja, sőt meg is vásárolhatja. Azt mondja,

van mód arra, hogy valaki lepenget egy cégnek ezer lejt azért, hogy az oldalán megjelenjen száz pozitív visszajelzés.

Ezért jobb megoldás a Facebook-oldal, mert ott rá lehet keresni az értékelést írók profiljára.

Másik módszer a kockázat csökkentésére, ha nagy értékű terméket akarunk vásárolni, ejtsünk meg előtte egy próbavásárlást, vegyünk valami olcsóbbat arról az oldalról, és így kiderül, kiszállítják-e a terméket, komolyan kezelik-e a garanciális vállalásokat. 

Sok pénz megy el kacatokra

„Romániában még van, ahová fejlődni, de jók a piaci körülmények, a lehetőségek, sok külföldi  konferencia előadója ajánlja online befektetésre. Ez abból is látható, hogy egyre több külföldi webáruház jelenik meg, az aboutyou, az epantofi nagy tételekben értékesítenek. Mindez azért van, mert a hirdetések nálunk még mindig sokkal olcsóbbak, mint külföldön, másrészt fogékony a fogyasztói réteg, szeretjük költeni a pénzt kacatokra” – mutatott rá a szakértő.

Kállai Emánuel arra biztatja a vállalkozókat, tisztességesen működtessék az online értékesítési felületeket, mert ez a fenntarthatóság kulcsa. „Rövid távon lehet másként is profitot termelni, de akkor számolni kell azzal, hogy a céget be kell zárni, majd újra felépíteni, és kérdés, hogy harmadjára, ötödjére már lesz-e elég energia az újrakezdésre. Jobb első nekifutásból egy hosszú távon fenntartható céget működtetni, amely lehetővé teszi, hogy tíz év gyakorlat után a vállalkozó hátradőljön, átadja a munka dandárját egy középvezetőnek. Hitelesnek, megbízhatónak kell lenni az ügyfelekkel, a munkatársakkal, a beszállítókkal. Fizessünk pontosan, tartsuk meg a szavunkat, tanuljunk, fejlődjünk, és vegyük figyelembe a visszajelzéseket” – összegezte a siker kulcsát Kállai Emánuel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter

Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter
2024. november 18., hétfő

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak

Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak
2024. november 17., vasárnap

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot

Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot
2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben