Harminc éve rendszeresen jár egy izraeli pár Kovásznára gyógyulni – többek között erre is alapozva, erőteljesebben népszerűsítenék a háromszéki fürdőváros potenciálját a közel-keleti országban.
2016. december 12., 16:422016. december 12., 16:42
Ennek jegyében november végén tizennégy izraeli újságíró látogatott Romániába, és Kovásznát is útba ejtették – tájékoztatott Herman Rosner. Az Utazási Irodák Országos Szövetsége igazgatótanácsának helyettes tagja lapunknak elmondta, személyesen lobbizott azért a Romániai Idegenforgalmi Hatóságnál, hogy Kovászna is bekerüljön az izraeliek útitervébe.
Az újságírók Bukarestbe érkeztek, majd a Prahova völgyében nézelődtek; Sinaia, Brassó, Brassópojána, Törcsvár, majd Segesvár után Kovásznára is eljutottak, ahol elsősorban a természetes gyógyászati lehetőségeket térképezték fel. Meglátogattak egy kezelőközpontot, és egy idén felújított szállodát, ahová különben már több mint négy évtizede járnak az izraeli turisták.
Rosner elmondta, a látogatás egyik emlékezetes pillanata volt, amikor az újságírók találkoztak a szintén izraeli Cohen házaspárral, Raymond és Mazal Cohen 33 éve, évente kétszer is igénybe veszi a kovásznai gyógykezelést. Harminchárom évvel ezelőtt a feleségnek ajánlották a mofettás, borvizes kezelést, és az annyira bevált, hogy azóta visszajáró vendégek. Arra is rámutattak, hogy 33 év alatt sokat fejlődött a település, és sokat javult a szolgáltatások minősége is, valamint hogy nagyon kevesen tudják, milyen jótékony hatása van a mofettának, vagy éppen az ásványvizes kúrának.
Rosner szerint a fürdőváros „egy turisztikai aranybánya”, hiszen amint ő azt le is védette, az „ezer egészségforrás városa”. A turisztikai szakember szerint a kovásznai gyógykezelés hatékonysága három pilléren nyugszik: a negatív ionokban gazdag levegőn, a mofettákon és a Kovászna-módszeren, amely a hagyományos szívgyógyászatban használt kezelési módokat ötvözi a kovásznai jellegzetességekkel.
„A gyógyturizmus a fenntartható fejlődés motorja lehet a térségben, hiszen Kovászna természeti adottságait nem lehet sem elvinni, sem máshol rekonstruálni” – véli Rosner. Rámutatott, Európa szerte a szív- és érrendszeri megbetegedések első helyen állnak az elhalálozások okai között, Romániában a lakosság 40 százaléka magas vérnyomással küzd, a Kovászna-módszerrel pedig 50 százalékkal csökkenthető a gyógyszerfogyasztás, és így is a normális szinten tartható a vérnyomás. Magyarországon mindössze két mofetta van, Kovásznán 14, ebből kilencben borvíz is folyik – irányította rá a figyelmet a turisztikai szakértő. Kiemelte, a természetes gyógymódok mellett, Kovásznán egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a különböző szabadidős programokra is.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!