Kész átverés. Zsugorfláció a magyar elnevezése a rejtett áremelésnek
Fotó: 123RF
Marcel Ciolacu szerdán bejelentette, hogy elkészült az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke által kidolgozott rendelet, amely véget vetne a kendőzött drágítás gyakorlatának a romániai kereskedők körében.
2024. szeptember 04., 13:322024. szeptember 04., 13:32
„Elkészült az ANPC elnökének rendelete, amely véget vet annak a jelenségnek, hogy a kereskedők csökkentik a termékek méretét, mennyiségét, de az árakat változatlanul hagyják.
– adta hírül az Agerpres szerint a miniszterelnök a kormányülésen. Ciolacu szerint a rendelet legkésőbb hétfőn megjelenhet a Hivatalos Közlönyben, miután uniós szinten egyeztetnek róla.
A gyártóknak a csomagoláson jól láthatóan fel kell tüntetniük, hogy csökkentették a termék súlyát, a termék ára pedig változatlan marad. Ennek elmulasztása szigorú szankciókkal fog járni” – szögezte le a kormányfő.
Amint arról beszámoltunk, a törvény eddig nem tiltotta ezt Romániában, más országokban viszont már egyértelmű szabályok érvényesek a termékek súlyára vonatkozóan.
A Romániában is tapasztalható zsugorfláció – angol nevén shrinkflation – tulajdonképpen becsapja a vásárlót, aki azt hiszi, hogy ugyanannyi pénzt fizet ugyanazért a mennyiségért, mint korábban, holott valójában kisebb mennyiségért pengeti le az összeget. A gazdaságtanban a rejtett áremelés, vagyis legrammozás az a folyamat, aminek során bizonyos termékeknek csökken a mérete, kiszerelése vagy mennyisége, új, kisebb kiszerelést kap a termék vagy minőségromlás tapasztalható, miközben a termék ára változatlan marad, vagy esetleg felárazzák.
Zsugorinfláció – ez a magyar elnevezése a rejtett áremelés Romániában és a világ számos országában tapasztalható jelenségének, amikor a gyártók csökkentik a termékek tényleges súlyát, az árat viszont változatlanul hagyják.
Jelentős előrelépés történt a csökkentett tömegű, de azonos áron eladott termékek ügyében – jelentette ki Marcel Ciolacu. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a Versenytanács ellenőrzést fog végezni a mosószerek „indokolatlan” drágulása miatt.
„Objektív okokból” 170 ezer személynek nem küldte még el az újraszámolt nyugdíjáról szóló határozatot az Országos Nyugdíjpénztár – közölte keddi sajtótájékoztatóján Daniel Baciu.
Már közel van az a pont az azerbajdzsáni és georgiai zöld villamosenergia jövőbeli magyarországi és romániai importját lehetővé tévő projektben, ahonnan már nem lehet visszafordulni – közölte Szijjártó Péter kedden Bukarestben.
Elfogadta kedden a képviselőház a nyugdíjak adómentességi küszöbét 2000 lejről 3000 lejre emelő törvénytervezetet.
A román kormány előzetes elemzései szerint mintegy 17 milliárd euróba kerülhet egy új építésű gyorsvasúthálózat megvalósítása Bukaresttől Erdélyen át Budapest felé, a magyar határig.
Emelkedtek a régi és új eladó lakások átlagárai is augusztusban Romániában: 17 százalékkal kerülnek többe, mint a tavalyi év azonos hónapjában. Kolozsvár továbbra is az „élen vágtat”.
Az ukrajnai gabonaexport volt a fő téma Nagy István magyar agrárminiszter és Tarasz Viszockij, az ukrán kormány ügyintézőjének kijevi találkozóján. Megállapították, hogy a tengeri útvonalak használatával csökkent az ukrán termékek exportja Európa felé.
Marcel Ciolacu hétfőn kijelentette: a koalíció „sürgős teendőnek” tekinti a nyugdíjak adómentességi küszöbének 3000 lejre emelését, hogy az intézkedés október elsejétől hatályba léphessen.
A munkaügyi minisztérium vasárnap a Facebook-oldalán bejelentette, hogy lezárult a nyugdíjak újraszámolása, és szeptembertől a nyugdíjasok 82 százalékának emelkedik a járandósága.
A múlt évben a romániai háztartások 16,1 százalékával fordult elő, hogy nem volt pénzük a havi fix kiadások némelyikére – derül ki a romániai lakosság életkörülményeinek 2023-as helyzetéről szóló elemzésből.
2023-ban az uniós vállalkozások 59 százaléka érte el legalább az alapvető digitális intenzitás szintjét az Eurostat friss kimutatása szerint.
szóljon hozzá!