Csökkenés. A kimutatás szerint jóval kevesebb új autót helyeztek forgalomba, mint tavaly januárban
Fotó: Csató Andrea
Idén januárban 10,4 százalékkal kevesebb új járművet helyeztek forgalomba Romániában, mint a tavalyi első hónapban; a 100 százalékban elektromos autók szegmensében 28,4 százalékos csökkenést jegyeztek, piaci részesedésük 9,8 százalékot tett ki – közölte kedden a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA).
2025. február 11., 11:322025. február 11., 11:32
Az APIA statisztikái szerint 2025 januárjában a tavalyi első hónaphoz képest 5,9 százalékkal kevesebb új személyautót helyeztek forgalomba az országban.
A piaci részesedést tekintve az első helyen a városi terepjárók (SUV) szegmense áll 46,6 százalékos részesedéssel (7,2 százalékpontos csökkenés 2024 januárjához képest), ezt a C-osztály (27,3 százalékos részesedés, -2,2 százalékpont) és a B-osztály (15 százalékos részesedés, +8,2 százalékpont) követi.
A forgalomba helyezett benzines és mild hybrid autók száma az idei első hónapban 0,1 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest, a piaci részesedésük 59,5 százalékos volt. Dízelüzemű gépkocsikból 39 százalékkal kevesebbet helyeztek forgalomba, a piaci részesedésük 9,8 százalékot tett ki.
A villanyautók piaci részesedése 9,8 százalékot tett ki idén januárban, míg egy évvel korábban még 12,9 százalékon állt. A plug-in hibridek piaci részesedése a tavalyi 4,6 százalékról 5 százalékra nőtt az idei első hónapban.
A 100 százalékban elektromos modellek közül a Dacia Spring volt a legkelendőbb idén januárban, 625 darabot értékesítettek belőle, 11,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A második helyen a Renault Megane (105 darab, +114,3 százalék), a harmadikon a Tesla Model 3 (90 darab) állt.
A külső töltés nélküli hibridek közül Dacia Dusterből idén januárban 394 darabot helyeztek forgalomba, Toyota Yaris Crossból 204-et, Toyota Corollából 204-et.
Az új könnyű haszongépjárművek és kisbuszok értékesítése 33,6 százalékkal, a nehéz haszongépjárműveké és az autóbuszoké 32,7 százalékkal visszaesett 2025 első hónapjában 2024 januárjához képest – közölte az APIA az Agerpres szerint.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
szóljon hozzá!