Csökkenés. A kimutatás szerint jóval kevesebb új autót helyeztek forgalomba, mint tavaly januárban
Fotó: Csató Andrea
Idén januárban 10,4 százalékkal kevesebb új járművet helyeztek forgalomba Romániában, mint a tavalyi első hónapban; a 100 százalékban elektromos autók szegmensében 28,4 százalékos csökkenést jegyeztek, piaci részesedésük 9,8 százalékot tett ki – közölte kedden a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA).
2025. február 11., 11:322025. február 11., 11:32
Az APIA statisztikái szerint 2025 januárjában a tavalyi első hónaphoz képest 5,9 százalékkal kevesebb új személyautót helyeztek forgalomba az országban.
A piaci részesedést tekintve az első helyen a városi terepjárók (SUV) szegmense áll 46,6 százalékos részesedéssel (7,2 százalékpontos csökkenés 2024 januárjához képest), ezt a C-osztály (27,3 százalékos részesedés, -2,2 százalékpont) és a B-osztály (15 százalékos részesedés, +8,2 százalékpont) követi.
A forgalomba helyezett benzines és mild hybrid autók száma az idei első hónapban 0,1 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest, a piaci részesedésük 59,5 százalékos volt. Dízelüzemű gépkocsikból 39 százalékkal kevesebbet helyeztek forgalomba, a piaci részesedésük 9,8 százalékot tett ki.
A villanyautók piaci részesedése 9,8 százalékot tett ki idén januárban, míg egy évvel korábban még 12,9 százalékon állt. A plug-in hibridek piaci részesedése a tavalyi 4,6 százalékról 5 százalékra nőtt az idei első hónapban.
A 100 százalékban elektromos modellek közül a Dacia Spring volt a legkelendőbb idén januárban, 625 darabot értékesítettek belőle, 11,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A második helyen a Renault Megane (105 darab, +114,3 százalék), a harmadikon a Tesla Model 3 (90 darab) állt.
A külső töltés nélküli hibridek közül Dacia Dusterből idén januárban 394 darabot helyeztek forgalomba, Toyota Yaris Crossból 204-et, Toyota Corollából 204-et.
Az új könnyű haszongépjárművek és kisbuszok értékesítése 33,6 százalékkal, a nehéz haszongépjárműveké és az autóbuszoké 32,7 százalékkal visszaesett 2025 első hónapjában 2024 januárjához képest – közölte az APIA az Agerpres szerint.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!