Csökkenés. A kimutatás szerint jóval kevesebb új autót helyeztek forgalomba, mint tavaly januárban
Fotó: Csató Andrea
Idén januárban 10,4 százalékkal kevesebb új járművet helyeztek forgalomba Romániában, mint a tavalyi első hónapban; a 100 százalékban elektromos autók szegmensében 28,4 százalékos csökkenést jegyeztek, piaci részesedésük 9,8 százalékot tett ki – közölte kedden a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA).
2025. február 11., 11:322025. február 11., 11:32
Az APIA statisztikái szerint 2025 januárjában a tavalyi első hónaphoz képest 5,9 százalékkal kevesebb új személyautót helyeztek forgalomba az országban.
A piaci részesedést tekintve az első helyen a városi terepjárók (SUV) szegmense áll 46,6 százalékos részesedéssel (7,2 százalékpontos csökkenés 2024 januárjához képest), ezt a C-osztály (27,3 százalékos részesedés, -2,2 százalékpont) és a B-osztály (15 százalékos részesedés, +8,2 százalékpont) követi.
A forgalomba helyezett benzines és mild hybrid autók száma az idei első hónapban 0,1 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest, a piaci részesedésük 59,5 százalékos volt. Dízelüzemű gépkocsikból 39 százalékkal kevesebbet helyeztek forgalomba, a piaci részesedésük 9,8 százalékot tett ki.
A villanyautók piaci részesedése 9,8 százalékot tett ki idén januárban, míg egy évvel korábban még 12,9 százalékon állt. A plug-in hibridek piaci részesedése a tavalyi 4,6 százalékról 5 százalékra nőtt az idei első hónapban.
A 100 százalékban elektromos modellek közül a Dacia Spring volt a legkelendőbb idén januárban, 625 darabot értékesítettek belőle, 11,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A második helyen a Renault Megane (105 darab, +114,3 százalék), a harmadikon a Tesla Model 3 (90 darab) állt.
A külső töltés nélküli hibridek közül Dacia Dusterből idén januárban 394 darabot helyeztek forgalomba, Toyota Yaris Crossból 204-et, Toyota Corollából 204-et.
Az új könnyű haszongépjárművek és kisbuszok értékesítése 33,6 százalékkal, a nehéz haszongépjárműveké és az autóbuszoké 32,7 százalékkal visszaesett 2025 első hónapjában 2024 januárjához képest – közölte az APIA az Agerpres szerint.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
szóljon hozzá!