Kevesebbet ér a pénzünk. A folyamatos drágulások „hatástalanítják” a béremeléseket
Fotó: Krónika
Az Európai Unió (EU) országai közül Romániában jegyezték a legmagasabb inflációs rátát májusban – derül ki az EU statisztikai hivatala (Eurostat) által közzétett adatokból. Ezek szerint májusban – akárcsak egy hónappal korábban – 4,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Romániában.
2019. június 18., 14:492019. június 18., 14:49
Az Eurostat adatai értelmében az euróövezetben az áprilisban jegyzett 1,7 százalékról 1,2 százalékra, az Európai Unióban pedig 1,9 százalékról 1,6 százalékra csökkent az átlagos éves infláció. Románia után Magyarországon (4%) és Lettországban (3,5%) nőttek a legnagyobb mértékben a fogyasztói árak. A legkisebb inflációt Cipruson (0,2%), Portugáliában (0,3%) és Görögországban (0,6%) mérték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) nemrég közzétett adatai szerint áprilishoz képest 0,46 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak idén májusban, az előző év végéhez viszonyítva pedig 3,22 százalékkal nőttek; az éves infláció 4,1 százalékon stagnált. Az élelmiszerek 5,24%-kal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 3,27%-kal, a szolgáltatások pedig 4,3%-kal kerültek többe májusban, mint egy évvel korábban.
A Román Nemzeti Bank (BNR) május közepén a korábban jósolt 3 százalékról 4,2 százalékra emelte 2019 decemberi inflációs előrejelzését, 2020 decemberére pedig 3,3 százalékos pénzhígulást valószínűsítenek a korábban jelzett 3,1 százalék helyett – írja az Agerpres.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!