Fotó: Facebook/Nestlé
Tiltakozásba kezdtek hétfő délután a Nestlé vállalat temesvári gyárának alkalmazottai, miután a vezetőség bejelentette a kirendeltség felszámolását, és legtöbb 13 havi fizetésnek megfelelő végkielégítést ajánlott fel az elbocsátandó munkatársaknak.
2019. március 18., 21:112019. március 18., 21:11
2019. március 18., 21:122019. március 18., 21:12
Az alkalmazottak felháborodását az váltotta ki, hogy az üditőket és élelmiszereket gyártó multinacionális vállalat Németországban és Franciaországban dolgozó alkalmazottai hasonló körülmények között 50 havi fizetésnek megfelelő végkielégítést is kaptak. Az elbocsátás több mint 350 alkalmazottat érint.
Az Agerpres hírügynökség szerint Bolovan nehezményezte, hogy 11 évi munkaviszony után a romániai alkalmazottaknak sokkal kevesebb végkielégítést ajánlott fel a Nestlé, mint Németországban és Franciaországban, ahol 30 és 50 közötti fizetésnek megfelelő összeget kapnak az elbocsátottak. A svájci társaság temesvári gyárának 15-20 éves régiséggel rendelkező munkatársai 13, míg a 11 éve ott dolgozó alkalmazottak 10 havi bért kapnak a kirendeltség felszámolásakor.
A svájci vállalat temesvári gyárában kialakult helyzetről tájékoztatták az élelmiszeriparban, mezőgazdaságban, hotel- és vendéglőiparban, catering és dohányszektorban dolgozók nemzetközi szövetségét (IUF), amely közölte, hogy támogatja a romániai munkások tiltakozó akcióját. Ugyanakkor az IUF kérte az Európai Vállalkozási Bizottság (EWC) azonnali összehívását, amelyen a Sindalimenta szakszervezet vezetői is részt vettek. A Nestlé alkalmazottainak követeléseit Genfben is bemutatták, kérve, hogy a IUF egyenlő bánásmódot és társadalmi jogokat biztosítson egy vállalat bezárása esetén alkalmazottainak, függetlenül az országtól, ahol működött.
A Sindalimenta szakszervezet felhívást intézett a román kormányhoz és a törvényhozásban részt vevő pártokhoz, hogy azonnal változtassanak a társadalmi párbeszéd törvényén. A Nestlé 2000-ben indította be temesvári üzemét, 2005-ben pedig 9 millió eurós tőkeemeléssel új termékek gyártásába kezdtek. A temesvári Joe gyár a svájci vállalat egyetlen romániai üzeme.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
szóljon hozzá!